Komputer dzisiaj jest pojęciem wieloznacznym. Określa się tak urządzenie, które ma jednostkę obliczeniową (procesor), pamięć jednostki obliczeniowej potrzebną do jej pracy (pamięć operacyjna), a także pamięć masową (dysk twardy). Jakie zatem urządzenia można nazwać tym mianem? Za komputer możemy uznać:

  • pecet (PC),

  • laptop,

  • smartfon,

  • tablet,

  • konsolę do gier,

  • telewizor,

  • i wiele innych (nawet pralki, lodówki czy dekodery telewizyjne!).

Oczywiście nie każde z wymienionych urządzeń służy do pracy czy rozrywki w rozumieniu tradycyjnym. Na konsoli raczej nie uruchomimy Excela i nie policzymy raportu za sprzedaż w poprzednim miesiącu, a na telewizorze nie uruchomimy Photoshopa, aby nieco upiększyć nasze zdjęcia. Jednak urządzenia te są w myśl definicji pełnoprawnymi komputerami.

Jak wybrać podzespoły?

Decydując się na zakup komputera, musimy odpowiedzieć sobie na trzy zasadnicze pytania.

  1. Do jakich celów będziemy używać komputera?

  2. Jaki mamy budżet?

  3. Czy ma to być sprzęt mobilny czy stacjonarny?

Ilu użytkowników, tyle odpowiedzi. Warto pamiętać, że w Internecie funkcjonują wygodne konfiguratory, które podpowiedzą nam, czy rozważane przez nas komponenty będą ze sobą współpracować. Jednak jeśli nie czujesz się pewnie, o pomoc w złożeniu PC poproś profesjonalistę.

Ciekawostka

Najmniejszy komputer na świecie to Raspberry PiultrabookRaspberry Pi. Urządzenie to waży niecałe 50 gramów, a jego wymiary mierzyć można w centymetrach. Jest to w pełni funkcjonalne urządzenie, na którym można zainstalować system operacyjny oraz aplikacje i podłączyć np. do telewizora.

Słownik

renderowanie
renderowanie

proces generowania obrazu i grafiki przez komputer

ultrabook
ultrabook

rodzaj laptopa; charakteryzuje go lekka i cienka obudowa