Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑azure

Jak komunikują się komórki?

Komórki mogą się ze sobą komunikować za pomocą sygnałów chemicznych – białek lub innych substancji. Komórka nadawcza uwalnia te związki chemiczne do przestrzeni międzykomórkowej, skąd mogą się przedostać w pobliże komórki docelowej. Sygnał chemiczny może zostać wysłany zarówno do komórki znajdującej się w sąsiedztwie nadawcy, jak również być transportowany na duże odległości, do komórek w odległych częściach ciała. To, na jaką komórkę zadziała dana cząsteczka sygnałowa, jest zależne od tego, czy ma ona specyficzny dla tej cząsteczki receptorreceptor metabotropowyreceptor. Komórka odpowie na przekazywaną informację tylko wtedy, gdy ligandligandligand połączy się z receptorem zakotwiczonym w jej błonie. Warto jednak pamiętać, że oprócz receptorów błonowych istnieją także receptory cytoplazmatyczne, w przypadku których specyficzne cząsteczki sygnałowe muszą najpierw przeniknąć przez barierę błony komórkowej.

Ra5d8aN1kCv58
Swoiste działanie cząsteczki sygnałowej. Cząsteczka sygnałowa (ligand), wydzielona przez komórkę nadawczą, łączy się z receptorem znajdującym się na powierzchni komórki docelowej, wywołując w niej odpowiedź. Cząsteczka ta nie wywołuje natomiast efektu w komórce niedocelowej, ponieważ ta nie zawiera specyficznego dla niej receptora.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Receptor sprzężony z białkiem G

Receptory sprzężone z białkiem Gbiałka Gbiałkiem G (GPCR) to duża rodzina receptorów metabotropowychreceptor metabotropowyreceptorów metabotropowych aktywowanych przez hormony i neurotransmitery, o podobnej budowie oraz mechanizmie działania. Pojedynczy receptor zbudowany jest z jednego łańcucha polipeptydowego, zakotwiczonego w błonie komórki. Na zewnątrz wystaje miejsce wiązania cząsteczki sygnałowej, którą może być hormon czy też neuroprzekaźnik, a od strony wnętrza komórki znajduje się miejsce wiązania białka G. Po związaniu receptora z odpowiednim ligandem dochodzi do aktywacji białka G, które z kolei aktywuje enzym prowadzący do wywołania odpowiedzi komórkowej. Do aktywacji białka G jest niezbędna wiążąca się z nim cząsteczka GTPGTPGTP. Receptory sprzężone z białkiem G biorą udział w wielu ważnych procesach fizjologicznych, takich jak odbieranie bodźców zmysłowych, regulacja działania autonomicznego układu nerwowego, neuroprzekaźnictwo, a także reakcje na zażycie substancji psychoaktywnych.

Rk8asgMnkFnRG1
Grafika przedstawia mechanizm działania receptora sprzężonego z białkiem G. Schemat składa się z czterech obrazków. Na pierwszym obrazku znajduje się receptor sprzężony z białkiem G, umieszczony w błonie komórkowej. Posiada on miejsce wiązania cząsteczki sygnałowej po zewnętrznej stronie błony oraz miejsce wiązania białka po stronie cytoplazmy. Oprócz tego wewnątrz komórki znajduje się nieaktywne białko G połączone z GDP oraz enzym. Na drugim obrazku cząsteczka sygnałowa wiąże się z receptorem aktywując go. Również białko G wiąże się z receptorem, uwalniając GDP i przyłączając GTP. Enzym pozostaje nieaktywny. Aktywowane białko G wiąże się następnie z enzymem aktywując go. Proces kończy się na odłączeniu cząsteczki sygnałowej od receptora, przez co białko G traci swoją aktywność i wraca do stanu wyjściowego.
Mechanizm działania receptora sprzężonego z białkiem G.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0. Grafika na podstawie Biologii Campbella s.215.
  1. Dopóki receptor nie zwiąże się z ligandem, białko G związane jest z cząsteczką GDP i jest nieaktywne.

  2. Po związaniu cząsteczki sygnałowej (liganda) do receptora zmienia on swoją konformację, co umożliwia związanie się z nim białka G, które odłącza GDPGDPGDP, a w jego miejsce przyłącza się GTP. W ten sposób białko G ulega aktywacji.

  3. Aktywne białko G łączy się z odpowiednim enzymem, aktywując go, co umożliwia wywołanie odpowiedzi komórkowej.

  4. Po odłączeniu się cząsteczki sygnałowej od receptora GTP ulega hydrolizie do GDP, przez co białko G traci swoją aktywność i wraca do stanu wyjściowego.

bg‑azure

Receptorowe kinazy tyrozynowe

Receptorowe kinazy tyrozynowereceptorowe kinazy tyrozynoweReceptorowe kinazy tyrozynowe są dużą klasą receptorów katalitycznychreceptor katalitycznyreceptorów katalitycznych o aktywności enzymatycznej kinazkinazykinaz – katalizują przenoszenie grup fosforanowych z ATP na cząsteczki tyrozyny białka przekaźnikowego. Budowa receptora obejmuje zewnątrzkomórkowe miejsce wiązania liganda, część zakotwiczoną w błonie oraz wewnątrzkomórkowy ogon, zawierający cząsteczki tyrozyny. Receptor zyskuje swoją aktywność enzymatyczną dopiero po związaniu swoistego liganda, co w konsekwencji skutkuje autofosforylacją, a następnie fosforylacją innych białek (tzw. białek przekaźnikowych), co prowadzi do uruchomienia odpowiedzi komórkowej. Receptorowe kinazy tyrozynowe uczestniczą m.in. w przekazywaniu sygnałów związanych z regulacją cyklu komórkowego, a także procesami nowotworzenia. Mogą się wiązać z czynnikami wzrostuczynnik wzrostuczynnikami wzrostu, promującymi podziały komórek, gojenie się ran czy utrzymanie neuronów przy życiu.

RVk0RL3IyXtID1
 Grafika przedstawia mechanizm działania receptorowych kinaz tyrozynowych. Schemat składa się z czterech obrazków. Na pierwszym widoczny jest receptor zakotwiczony w błonie komórkowej. Miejsce wiązania ligand znajduje się po zewnętrznej stronie błony. Wewnątrz cytozolu znajduje się część receptora zawierające tyrozynę oraz białka receptorowych kinaz tyrozynowych. Receptor występuje w formie niezależnych polipeptydów. Na drugim obrazku cząsteczka sygnałowa przyłącza się do receptora, skutkując połączeniem się łańcuchów polipeptydowych i stworzeniem dimeru. W wyniku dimeryzacji aktywny staje się region kinazy tyrozynowej (nieufosforylowany dimer). Umożliwia to przenoszenie reszt fosforanowych z ATP na tyrozyny drugiego monomeru, doprowadzając do pełnego aktywowania kinazy tyrozynowej (ufosforyzowanego dimeru). Następnie do ufosforylowanych tyrozyn aktywnego białka receptorowego przyłączają się nieaktywne białka przekaźnikowe, które wywołują odpowiedź komórkową.
Mechanizm działania receptorowych kinaz tyrozynowych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
  1. Dopóki z receptorem nie zwiąże się cząsteczka sygnałowa (ligand), występuje on w formie niezależnych polipeptydów.

  2. Przyłączenie cząsteczki sygnałowej skutkuje połączeniem się łańcuchów polipeptydowych z wytworzeniem dimeru.

  3. Dimeryzacja aktywuje region kinazy tyrozynowej w obu monomerach, umożliwiając przenoszenie reszt fosforanowych z ATP na tyrozyny drugiego z monomerów. Proces ten nazywa się autofosforylacją.

  4. Do ufosforylowanych tyrozyn aktywnego białka receptorowego przyłączają się nieaktywne białka przekaźnikowe, które ulegają fosforylacji a tym samym aktywacji wywołując specyficzną odpowiedź komórkową.

bg‑azure

Receptorowe kanały jonowe bramkowane ligandem

Kanały jonowe bramkowane ligandemkanał jonowy bramkowany ligandemKanały jonowe bramkowane ligandem to rodzaj receptorów jonotropowychreceptor jonotropowyreceptorów jonotropowych, które po przyłączeniu liganda są zdolne do zmiany konformacji, tworząc kanał dla różnych jonów. Tego typu receptory regulują przepływ jonów w poprzek błony komórkowej, co ma szczególne znaczenie w funkcjonowaniu komórek nerwowych przy przekazywaniu sygnału w synapsach.

R15JQDi4OtTNv1
 Grafika przedstawia mechanizm działania receptorowych kanałów jonowych. Składa się ona z trzech obrazków, ułożonych od lewej do prawej. Na pierwszej grafice po lewej stronie znajduje się błona komórkowa w której znajduje się bramkowany ligandem receptorowy kanał jonowy. Jego brama jest zamknięta. Na zewnątrz błony znajdują się jony oraz cząsteczka sygnałowa (ligand). Na obrazku pośrodku pod wpływem ligandu dochodzi do otwarcia bramy i napływu jonów, w wyniku czego wewnątrz komórki dochodzi do odpowiedzi komórkowej. Ostatni obrazek przedstawia bramę zamkniętą po odłączeniu się cząsteczki sygnałowej od receptora.
Mechanizm działania receptorowych kanałów jonowych.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
  1. Dopóki cząsteczka sygnałowa (ligand) nie przyłączy się do receptora, kanał pozostaje zamknięty dla jonów.

  2. Po związaniu się liganda następuje otwarcie bramki, a swoiste jony mogą swobodnie przepływać przez kanał, prowadząc do wywołania odpowiedzi komórkowej.

  3. Po odłączeniu liganda od receptora bramka ponownie się zamyka.

bg‑gray3
Ciekawostka

Zaburzenia w przekazywaniu sygnału przez receptory prowadzą do wielu różnych chorób, takich jak nowotwory, choroby serca czy astma. Ponadto, niektóre bakterie produkują toksyny, które zaburzają przekazywanie sygnałów przez białka G, a w konsekwencji – funkcjonowanie komórki. Przykładem takiej substancji jest toksyna botulinowa wydzielana przez pałeczkę jadu kiełbasianego.

Rwm4AeAwF7QKY
Toksynę botulinową wykorzystuje się w medycynie estetycznej do niwelowania zmarszczek mimicznych.
Źródło: Dr. Braun, Wikipedia.com, licencja: CC BY-SA 2.0.

Słownik

białka G
białka G

białka występujące w błonie komórkowej eukariontów; odbierają sygnały z zewnątrz komórki i przekazują je do białek efektorowych znajdujących się w jej wnętrzu; mają zdolność wiązania GTP

czynnik wzrostu
czynnik wzrostu

cząsteczka chemiczna pobudzająca komórki do podziałów komórkowych i wzrostu

GDP
GDP

guanozyno−5′−difosforan; organiczny związek chemiczny zbudowany z rybozy, guaniny i dwóch reszt kwasu pirofosforowego, zawierający jedno wiązanie wysokoenergetyczne; pełni rolę przenośnika energii

GTP
GTP

guanozyno−5′−trifosforan; organiczny związek chemiczny zbudowany z rybozy, guaniny i trzech reszt kwasu pirofosforowego, zawierający dwa wiązania wysokoenergetyczne; pełni rolę przenośnika energii

kanał jonowy bramkowany ligandem
kanał jonowy bramkowany ligandem

białkowy kanał transbłonowy dla jonów, którego otwarcie jest regulowane przez przyłączenie swoistego ligandu

kinazy
kinazy

duża grupa enzymów, które przenoszą grupy fosforanowe z ATP (lub innych nukleozydotrifosforanów) na różne związki z wytworzeniem ich pochodnych fosforanowych; są jedną z ważniejszych grup enzymów odpowiedzialnych za procesy regulacyjne; biorą udział np. w regulacji metabolizmu glikogenu i cyklu komórkowego, naprawie DNA, apoptozie oraz procesach nowotworowych

ligand
ligand

cząsteczka sygnalizacyjna zdolna do wiązania się ze specyficznym dla niej receptorem

receptor
receptor

wyspecjalizowana cząsteczka chemiczna o specyficznej budowie przestrzennej, mająca zdolność selektywnego wiązania cząsteczek sygnałowych (ligandów) przez oddziaływania międzycząsteczkowe

receptor jonotropowy
receptor jonotropowy

rodzaj receptora błonowego sprzężonego z kanałem jonowym działającym na zasadzie transportu biernego

receptor katalityczny
receptor katalityczny

receptor zawierający po stronie cytoplazmatycznej centrum katalityczne (zwykle kinazy białkowej) aktywowane przez cząsteczkę sygnałową, inicjujący reakcje prowadzące do zmiany ekspresji materiału genetycznego komórki lub jej funkcjonowania

receptor metabotropowy
receptor metabotropowy

receptor, którego pobudzenie wywołuje zmiany metaboliczne komórki

receptorowe kinazy tyrozynowe
receptorowe kinazy tyrozynowe

(RTK, ang. receptor tyrosine kinases) receptory powierzchniowe komórek; charakteryzują się aktywnością enzymatyczną kinaz

receptor sprzężony z białkiem G
receptor sprzężony z białkiem G

(GPCR, ang. G protein‑coupled receptor) rodzaj receptora błonowego, który po związaniu z ligandem przekazuje sygnał do komórki przez aktywację białka G