Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Przemysł wysokiej technologii.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Geografia, 2.10: [Uczeń] przedstawia cechy przemysłu wysokiej technologii; podaje przykłady jego lokalizacji na świecie; poznaje nowe funkcje ośrodków przemysłowych i nowe formy przestrzenne – technopolie, klastry i dystrykty przemysłowe.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • podaje czynniki lokalizacji technopolii na świecie,

  • przedstawia produkty przemysłu wysokiej technologii,

  • wskazuje przykładowe technopolie na świecie,

  • przedstawia zależności między lokalizacją przemysłu wysokich technologii a rozwojem gospodarczym państwa,

  • wyjaśnia na przykładzie pojęcia klastry i dystrykty przemysłowe,

  • podaje kryteria, na podstawie których wyróżnia się gałęzie przemysłu wysokich technologii,

  • wymienia gałęzie przemysłu hi‑tech i ich funkcje wraz z przykładami konkretnych produktów,

  • wymienia i umiejscawia główne czynniki lokalizacji przemysłu hi‑tech we właściwym etapie produkcji przemysłu hi‑tech,

  • wskazuje przyczyny zaklasyfikowania wybranych gałęzi przemysłu do przemysłu wysokich technologii, np. dlaczego przemysł chemiczny jest zaliczany do przemysłu hi‑tech,

  • rozróżnia nowe formy przestrzenne i ocenia ich znaczenie dla rozwoju przemysłu wysokich technologii,

  • charakteryzuje rozmieszczenie przemysłu wysokich technologii na świecie,

  • określa przyczynę dużego znaczenia we współczesnej gospodarce przemysłu wysokich technologii.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • lokalizuje obiekty na różnych mapach,

  • poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

  • poprawnie czyta mapy,

  • zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,

  • samodzielnie uczy się,

  • współpracuje w grupie.

KOMPETENCJE KLUCZOWE:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym,

  • kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne,

  • kompetencje informatyczne,

  • umiejętność uczenia się,

  • kompetencje społeczne i obywatelskie,

  • inicjatywność i przedsiębiorczość.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość

Nauczyciel wyjaśnia co to jest przemysł. Uczniowie ustalają funkcje przemysłu: ekonomiczną, społeczną, przestrzenną.

Na podstawie atlasu i prezentacji multimedialnej uczniowie określają czynniki lokalizacji przemysłu.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka

Zbiorowa,

jednolita

Etap realizacji

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość

Nauczyciel przedstawia zmiany w przemyśle i wyjaśnia co znaczy przemysł wysokich technologii. Uczniowie wspólnie z nauczycielem ustalają cechy i gałęzie przemysłu wysokich technologii.

Nauczyciel zadaje pytanie: „Dlaczego przemysł farmaceutyczny jest zaliczany do przemysłu wysokich technologii?”. Uczniowie podają swoje propozycje, a nauczyciel zapisuje je na tablicy i uzupełnia ewentualne braki.

Uczniowie wykonują ćwiczenie obrazujące czynniki lokalizacji zakładów przemysłu hi‑tech w poszczególnych etapach procesu produkcji.

Na podstawie informacji zawartych w prezentacji multimedialnej scharakteryzuj technopolię „Dolina Krzemowa”, a następnie oceń jej lokalizację.

Po zakończeniu pracy chętny uczeń prezentuje wyniki swojej pracy, a pozostała cześć klasy uzupełnia brakujące informacje.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka,

dyskusja

Zbiorowa,

jednolita

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym,

kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się,

kompetencje społeczne i obywatelskie,

inicjatywność i przedsiębiorczość

Nauczyciel dzieli klasę na 6 grup. Po dwie grupy pracują nad tym samym zagadnieniem.

Zadania dla grup:

Pary grup mają do opracowania:

Grupa I i IV opracowuje mapę myśli

Na podstawie prezentacji multimedialnej oraz map w atlasie geograficznym dokonaj charakterystyki klastrów: wypisz państwa, w których znajdują się klastry dla wskazanych kontynentów, a następnie określ cechy położenia i profil produkcji w klastrze. Przedstaw znaczenie klastra w regionie / państwie.

Grupa II i V opracowuje mapę myśli.

Na podstawie prezentacji multimedialnej oraz map w atlasie geograficznym dokonaj charakterystyki dystryktów: wypisz państwa, w których znajdują się dystrykty dla wskazanych kontynentów, a następnie określ cechy położenia i profil produkcji w dystrykcie. Przedstaw znaczenie dystryktu w regionie / państwie.

Grupa III i VI opracowuje mapę myśli

Na podstawie prezentacji multimedialnej oraz map w atlasie geograficznym dokonaj charakterystyki technopolii: wypisz państwa, w których znajdują się technopolia dla wskazanych kontynentów, a następnie określ cechy położenia i profil produkcji w technopolii. Przedstaw znaczenie technopolii w regionie / państwie.

Uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Burza mózgów, pogadanka,

mapa myśli

Zbiorowa,

Jednolita, grupowa

Etap podsumowania

Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka

Porozumiewanie

się w języku

ojczystym,

umiejętność uczenia się

Wskaż różnice między:

- klastrem a technopolią,

- klastrem a dystryktem.

Mapa, atlas, prezentacja multimedialna

Pogadanka

Zbiorowa,

jednolita

RbS1AYAcDaHab

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 94.50 KB w języku polskim
RFeZcIYLj7xLQ

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 87.26 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3