Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Przeszłość geologiczna Polski.

Treści kształcenia:

Geografia, 4.2: Uczeń opisuje najważniejsze wydarzenia (obrazy) z przeszłości geologicznej Polski: powstanie węgla kamiennego, powstawanie gór, zalewy mórz, zlodowacenia; wykazuje zależności pomiędzy współczesną rzeźbą Polski a wybranymi wydarzeniami geologicznymi;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • wie, czym są jednostki geologiczne,

  • rozumie złożoność budowy geologicznej Polski,

  • wie, czym jest główna granica tektoniczna Europy,

  • wie, jakie orogenezy występowały w Polsce,

  • wymienia i wskazuje na mapie główne struktury geologiczne w Polsce,

  • opisuje najważniejsze wydarzenia z przeszłości geologicznej Polski na podstawie tabeli stratygraficznej,

  • przyporządkowuje nazwy pasm górskich do nazw orogenez, w których te góry powstały,

  • wskazuje związki między budową geologiczną a dziejami geologicznymi Polski

  • opisuje proces powstawania węgla kamiennego.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • potrafi scharakteryzować budowę struktur geologicznych znajdujących się na terenie Polski,

  • potrafi pokazać zasięg platformy wschodnioeuropejskiej, obszaru fałdowań paleozoicznych oraz obszaru fałdowań alpejskich na mapie Polski,

  • potrafi wymienić nazwy polskich górotworów, przypisać je poszczególnym orogenezom oraz wskazać je na mapie,

  • poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

  • poprawnie czyta mapy,

  • samodzielnie uczy się,

  • współpracuje w grupie.

Etapy lekcji

Nauczane przedmioty

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Faza przygotowawcza

geografia

porozumiewanie się w języku ojczystym,

kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się,

Nauczyciel pyta uczniów, jaki jest mechanizm powstawania trzęsień ziemi.

Uczniowie odpowiadają na pytanie, nauczyciel komentuje odpowiedzi. Następnie pyta, skąd się biorą góry i dlaczego Tatry są dużo wyższe od Gór Świętokrzyskich. Komentuje odpowiedzi uczniów.

Pogadanka

Praca w grupach

Ćwiczenia

  • praca z atlasem geograficznym

Indywidualna i zbiorowa,

praca w grupach

Faza realizacyjna

geografia

porozumiewanie się w języku kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się,

Nauczyciel wiesza mapę geologiczno‑stratygraficzną Polski i przedstawia uczniom struktury geologiczne znajdujące się na terenie Polski. Podczas prezentacji tłumaczy, czym są struktury geologiczne, orogeneza. Prezentuje i omawia budowę tabeli stratygraficznej.

Pokazuje przebieg głównej granicy tektonicznej Europy. Wykorzystuje do tego prezentację multimedialną (zasób nr 2). Tłumaczy, czym są wyniesienia i obniżenia. Wymienia trzy wyniesienia (Łeby, mazursko‑suwalskie i podlaskie) oraz trzy obniżenia (nadbałtyckie, podlaskie i nadbużańskie). Pokazuje je na mapie. Wymienia paleozoiczne masywy orogeniczne i wskazuje platformę paleozoiczną. Następnie prezentuje obszary fałdowań alpejskich.

Podczas pokazywania obszarów na mapie nauczyciel charakteryzuje budowę i ich wiek. Wykorzystuje do tego tabelę stratygraficzną. Zwraca szczególną uwagę na orogenezy mające miejsce na terenie Polski.

Nauczyciel omawia powstanie węgla kamiennego. Wspomina o zalewach mórz i zlodowaceniach, które miały miejsce na terenie Polski. Umiejscawia te wydarzenia na tabeli stratygraficznej.

Praca z różnymi środkami informacji, słowniki, plansze,

atlasy,

mapy tematyczne

mapa geologiczno‑stratygraficzna Polski, tabela stratygraficzna, prezentacja multimedialna (zasób nr 2).

praca w grupach

  • praca z atlasem geograficznym

Praca w grupach

Indywidualna i zbiorowa,

Praca w grupach metodą aktywizującą uczniów,

( uczeń samodzielnie wyciąga końcowe wnioski).

Faza podsumowująca

geografia

porozumiewanie się w języku ojczystym,

kompetencje informatyczne,

umiejętność uczenia się,

Nauczyciel wskazuje kilku uczniów w klasie, których zadaniem jest wskazanie na mapie fizycznej Polski obszary poszczególnych geologicznych jednostek strukturalnych oraz odczytać krainy geograficzne znajdujące się na danym obszarze. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na jednostkę, na obszarze której znajduje się szkoła.

W ramach powtórzenia nauczyciel wspólnie z uczniami oglądają film (zasób nr 1).

mapa fizyczna Polski

Pogadanka

Praca w grupach

ćwiczenia

Praca w grupach

Indywidualna i zbiorowa,

R1VSpVAJ6TnhG

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 87.82 KB w języku polskim
RsIV7kJMGdcml

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 92.50 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3