Przewodnik dla uczącego się
Spis treści
Cele uczącego sięCele uczącego się
Struktura e‑materiałuStruktura e‑materiału
Jak korzystać z e‑materiałuJak korzystać z e‑materiału
Wymagania techniczneWymagania techniczne
1. Cele uczącego się
Poznasz treści, które pozwalają na osiągnięcie, zgodnie z podstawą programową, celów kształcenia w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji (kod cyfrowy zawodu – 311929), ponieważ tematyka e‑materiału służy przygotowaniu absolwenta do profesjonalnego wykonywania zadań zawodowych.
Przyswoisz najważniejsze informacje na temat wykonywania robót związanych z montażem urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła, a także wykonywania robót związanych z uruchamianiem urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła.
Rozwiniesz kompetencje komunikacyjno‑cyfrowe.
Dostosujesz tempo i zakres nauki do swoich indywidualnych potrzeb.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
2. Struktura e‑materiału
Wprowadzenie
Przedstawia podstawowe informacje o e‑materiale, które ułatwią użytkownikowi wstępne zapoznanie się z zawartością materiału: odniesienia do podstawy programowej, zakres tematyczny oraz opis budowy e‑materiału.
Materiały multimedialne
Zawierają różnego rodzaju multimedia, które ułatwią uczącemu się przyswojenie wiedzy. Zasób „Pomiary torów optycznych i miedzianych”„Pomiary torów optycznych i miedzianych” to film intruktażowy ukazuje krok po kroku działania, które należy podjąć by dokonać pomiarów torów optycznych i miedzianych. „Przygotowanie, użytkowanie, konserwacja urządzeń do wykonywania pomiarów torów optycznych i miedzianych”„Przygotowanie, użytkowanie, konserwacja urządzeń do wykonywania pomiarów torów optycznych i miedzianych” to animacja przedstawiająca pracę urządzeń pomiarowych stosowanych do badania torów sieci optycznych i miedzianych. Zasób gra edukacyjna „Zastosowanie mierników OTDR i TDR w pomiarach torów sieci”„Zastosowanie mierników OTDR i TDR w pomiarach torów sieci” to gra edukacyjna wspiera rozwijanie umiejętności/zdobywanie wiedzy z zakresu obsługi urządzeń pomiarowych sieci miedzianej oraz sieci optycznej. Natomiast e‑book „Instrukcja przygotowania, użytkowania i konserwacji mierników OTDR i TDR”„Instrukcja przygotowania, użytkowania i konserwacji mierników OTDR i TDR” zawiera treści dotyczące przygotowania mierników OTDR i TDR do pierwszego użycia, przygotowanie kabla/włókna światłowodowego do pomiaru, przygotowanie torów miedzianych do pomiaru, wykonanie pomiarów sieci optycznych i miedzianych, konserwacji mierników OTDR i TDR po użyciu.
Obudowa dydaktyczna
Interaktywne materiały sprawdzająceInteraktywne materiały sprawdzające pozwolą ci na samodzielne sprawdzenie własnej wiedzy.
Słownik pojęć dla e‑materiałuSłownik pojęć dla e‑materiału pomoże znaleźć definicje specjalistycznych słów używanych w e‑materiale.
Przewodnik dla nauczycielaPrzewodnik dla nauczyciela zawiera sugestie do wykorzystania e‑materiału w ramach pracy dydaktycznej.
Przewodnik dla uczącego sięPrzewodnik dla uczącego się wskazuje i instruuje, w jaki sposób wykorzystać e‑materiał do samodzielnej nauki.
Netografia i bibliografiaNetografia i bibliografia to wykaz źródeł, na bazie których został opracowany e‑materiał i z których można korzystać, przygotowując się do egzaminu zawodowego.
Instrukcja użytkowaniaInstrukcja użytkowania wyjaśnia działanie e‑materiału oraz poszczególnych jego elementów.
- Wprowadzenie
- Pomiary torów optycznych i miedzianych
Film instruktażowy
- Przygotowanie, użytkowanie, konserwacja urządzeń do wykonywania pomiarów torów optycznych i miedzianych
Animacja w 2D/3D
- Zastosowanie mierników OTDR i TDR w pomiarach torów sieci
Gra edukacyjna
- Instrukcja przygotowania, użytkowania i konserwacji mierników OTDR i TDR
E-book
- Internatywne materiały sprawdzające
- Słownik pojęć dla e-materiału
- Przewodnik dla nauczyciela
- Netografia i bibliografia
- Instrukcja użytkowania
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
3. Jak korzystać z e‑materiału?
E–materiał Pomiary sieci optycznej i torów miedzianych sieci rozległej pomoże ci w trakcie przygotowywania do egzaminu zawodowego z kwalifikacji INF.08. Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi operacyjnymi.
Materiały multimedialne zawierają najistotniejsze informacje dotyczące pracy technika teleinformatyka przy pracach związanych z eksploatacją, konfiguracją oraz administrowaniem rozległymi sieciami operacyjnymi.
Film instruktażowy „Pomiary torów optycznych i miedzianych”
Zapoznaj się z materiałem filmowym i na jego podstawie stwórz instrukcję, przedstawiającą kroki, które należy podjąć przeprowadzając pomiary torów optycznych i miedzianych. Ważne jest, aby twoja instrukcja zawierała wszystkie konieczne czynności i była napisana zrozumiałym językiem. Jeśli uznasz, że potrzebne są rysunki lub ilustracje – dodaj je. Możesz przesłać swoją instrukcję innym osobom, aby oceniły jej zrozumiałość i wskazały, co można jeszcze poprawić. Jeśli otrzymasz uwagi, zastosuj się do nich i udoskonal swoją instrukcję.Animacja „Przygotowanie, użytkowanie, konserwacja urządzeń do wykonywania pomiarów torów optycznych i miedzianych”
Na podstawie multimedium wykonaj notatki metodą sketchnotingu. Mogą one dotyczyć całego materiału lub poszczególnych fragmentów. Następnie umieszczają efekty swojej pracy na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej w formie zdjęć lub w formacie PDF. Notatki można wyświetlić na tablicy multimedialnej i wykorzystać na zajęciach jako podsumowanie omawianego materiału.Gra edukacyjna „Zastosowanie miernikow OTDR i TDR w pomiarach torów sieci”
Wykonaj mapę myśli, w której zawrzesz najważniejsze, twoim zdaniem, informacje. Zachowaj ją, aby móc do niej wrócić, kiedy będziesz chciał(a) lub potrzebował(a) powtórzyć wiadomości z zakresu przygotowania i konserwacji mierników.E‑book „Instrukcja przygotowania użytkownika i konserwacji mierników OTDR i TDR”
Po zapoznaniu się z treścią e‑booka wykonaj dodatkowe ćwiczenia powiązane z multimedium, by powtórzyć zebrane informacje i przetestować swoją wiedzę.
Interaktywne materiały sprawdzające umożliwią zweryfikowanie i uzyskanie szybkiej, precyzyjnej informacji zwrotnej na temat przyswojenia wiadomości.
W słowniku pojęć dla e‑materiału zawarte są wszystkie trudniejsze pojęcia występujące w e‑materiale. Dzięki niemu w prosty sposób możesz uzupełnić wiedzę o nowe zagadnienia, a także lepiej zrozumieć informacje zawarte w multimediach.
Warto patrzeć szerzej i zapoznać się ze źródłami, na podstawie których przygotowano ten e‑materiał. Znajdziesz je w zakładce Netografia i bibliografia. Dzięki nim będziesz pogłębiać i doskonalić wiedzę na temat eksploatacji, konfiguracji oraz administrowania rozległymi sieciami operacyjnymi.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
4. Wymagania techniczne
Wymagania sprzętowe niezbędne do korzystania z poradnika oraz innych materiałów platformy www.zpe.gov.pl.
System operacyjny:
Windows 7 lub nowszy (przy czym Windows 7 nie jest już wspierany przez Microsoft);
OS X lub nowszy;
GNU/Linux z jądrem w wersji lub nowszej 3GB RAM.
Przeglądarka internetowa we wskazanej wersji lub nowszej:
Chrome w wersji ;
Firefox w wersji ;
Safari w wersji ;
Opera w wersji ;
Microsoft Edge w wersji ;
Internet Explorer w wersji .
Urządzenia mobilne:
2GB RAM iPhone/iPad z systemem iOS 11 lub nowszym;
Tablet/smartphone z systemem Android (lub nowszym) z przeglądarką kompatybilną z Chromium 69 (lub nowszym) np. Chrome 69, Samsung Browser , szerokość co najmniej 420 px.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści