Przewodnik z prądem to magnes
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Przewodnik z prądem to magnes.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 9.1: demonstruje działanie prądu w przewodzie na igłę magnetyczną (zmiany kierunku wychylenia przy zmianie kierunku przepływu prądu, zależność wychylenia igły od pierwotnego jej ułożenia względem przewodu);
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
Cele zoperacjonalizowane:
Cel ogólny: Poznanie oddziaływania pola magnetycznego przewodnika z prądem na igłę magnetyczną.
wie, jakie są źródła pola magnetycznego,
wie, że wokół przewodnika z prądem istnieje pole magnetyczne,
wie, o czym mówi reguła prawej dłoni,
wyjaśnia zachowanie igły magnetycznej, używając pojęcia pola magnetycznego wytworzonego przez prąd elektryczny,
wie, że kierunek przepływu prądu w przewodniku decyduje o kierunku odchylenia się igły magnetycznej.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
umie posługiwać się igłą magnetyczną do badania pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem,
umie wykazać, że obwód elektryczny, w którym płynie prąd, oddziałuje z magnesem, a więc wytwarza pole magnetyczne,
przeprowadza ćwiczenia i wyciąga wnioski, uczy się współpracy w grupie,
umie pokazać i zastosować regułę prawej dłoni,
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję: - gdzie spotkaliście się już z zastosowaniem magnesów? - co już wiecie o magnesach, które zbudowane są z przewodnika, w którym płynie prąd? | problemowa: aktywizująca dyskusja | zbiorowa, jednolita | |
Etap realizacji | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat: - oddziaływania pola magnetycznego magnesu sztabkowego na igłę magnetyczną, - ułożenia się biegunów igły magnetycznej względem biegunów pola magnetycznego magnesu. Nauczyciel przekazuje uczniom nową wiedzę na temat wytwarzania pola magnetycznego wokół przewodnika, w którym płynie prąd, kierunku odchylenia igły w zależności od kierunku przepływu prądu. | notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela | podająca: wykład informacyjny | zbiorowa, jednolita |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację. W trakcie prezentacji nauczyciel zachowuje aktywną postawę, pyta uczniów, czy potrafią wyjaśnić dany fragment prezentacji, tłumaczy poszczególne, wyjaśnia istotne szczegóły, odpowiada na pytania uczniów. Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zapowiadając przeprowadzenie ćwiczeń w grupach. | prezentacja (zasób nr 1) | eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | zbiorowa, jednolita | |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 3 grupy, Uwaga: Doświadczenie Nr 1 jest wykonywane przez 3 grupy, Doświadczenie Nr 2 także jest wykonywane przez 3 grupy Po wykonaniu doświadczeń nauczyciel dokonuje podsumowania na temat poznanych w ćwiczeniach zjawisk oraz ich wyjaśnienia. | ćwiczenie (zasób nr 2) | praktyczna: ćwiczenia | grupowa, zróżnicowana | |
Etap podsumowujący | Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje wiadomości na temat pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem oraz jego wpływu na igłę magnetyczną: - przewodnik, w którym płynie prąd, wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Linie tego pola układają się koncentrycznie naokoło przewodnika, - igła magnetyczna umieszczona w polu magnetycznym przewodnika z prądem reaguje na to pole tak, jakby to było pole magnesu, - zwrot linii pola magnetycznego przewodnika z prądem określa reguła prawej dłoni, - kierunek linii pola magnetycznego zależy od kierunku prądu płynącego w przewodniku, - kierunek obrotu igły zależy od kierunku prądu płynącego w przewodniku. | podająca: pogadanka | zbiorowa, jednolita |