Przewodniki oraz izolatory są nam znane
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Przewodniki oraz Izolatory są nam znane.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 4.3: [Uczeń] odróżnia przewodniki od izolatorów oraz podaje przykłady obu rodzajów ciał;
Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: zapoznanie się z dwoma rodzajami materiałów: przewodnikami oraz izolatorami oraz osiągnięcie umiejętności rozróżniania ich.
Uczeń:
zna budowę atomu oraz rodzaje ładunków elektrycznych,
wie jak można wytworzyć ładunki poszczególnych znaków,
wie jak wzajemnie działają na siebie ładunki jednoimienne oraz różnoimienne,
wie co to są przewodniki oraz izolatory, zna podstawowe zastosowanie tych materiałów.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
umie omówić budowę atomu
umie określić rodzaje ładunków elektrycznych, wie co to są elektrony swobodne,
umie naelektryzować ciało znakiem dodatnim i ujemnym,
potrafi wytłumaczyć różnicę między przewodnikiem i izolatorem,
umie wyciągnąć wnioski z obserwacji,
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie;
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących wiedzy o przewodnikach i izolatorach. Nauczyciel stara się sprawdzić, co uczniowie już wiedzą o przewodnikach i izolatorach, bazując na znanym uczniom praktycznym i powszechnie znanym wykorzystaniu obu rodzajów materiałów. | Dyskusja | Problemowa: aktywizująca | Zbiorowa, jednolita |
Etap realizacji | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat: - znanych uczniom rodzajów ładunków elektrycznych, - warunków, jakie muszą zachodzić, aby ładunki takie mogły się odpychać, a kiedy się przyciągać. | Notatki z poprzednich zajęć | Podająca: wykład informacyjny | Zbiorowa, jednolita |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, odtwarza Galerię zdjęć przedstawiającą m.in. budowę atomów, budowę przewodników i izolatorów, przykłady obu rodzajów ciał. W trakcie pokazu Zdjęć nauczyciel objaśnia zdjęcia oraz ich treść, a także zadaje uczniom pytania. Po zakończonym pokazie zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do nazwania oraz jakościowego wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce. | Galeria zdjęć „Oswajamy przewodniki i izolatory” (zasób nr QWE03102) | Eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | Zbiorowa, jednolita | |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film. Nauczyciel we właściwych momentach zatrzymuje z pomocą aktywnego ucznia film i prowadzi z uczniami krótką dyskusję, po czym wznawia odtwarzanie filmu. Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję mającą na celu podsumowanie wiedzy na temat przewodników oraz izolatorów. | Film (animacja) „Izolatory i przewodniki służą człowiekowi” (zasób nr QWE03103) | Podająca: Film | Zbiorowa, jednolita | |
Etap końcowy | Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje poznane wiadomości temat przewodników oraz izolatorów oraz sposobów i zakresu ich wykorzystania. | Podająca: pogadanka | Zbiorowa, jednolita |