W 1923 roku Józef Piłsudski zdecydował się porzucić działalność polityczną. Zrezygnował ze wszystkich pełnionych funkcji i osiadł w podwarszawskim Sulejówku. Oficjalnym powodem odsunięcia się od polityki były spory w zarządzaniu wojskiem, w rzeczywistości jednak Piłsudski był rozczarowany sytuacją polityczną w kraju i zmęczony nagonką, prowadzoną wobec niego przez prawicę.
R16uv1JtszeHb
Fragment przemówienia wygłoszonego podczas spotkania w hotelu 'Bristol'
Fragment przemówienia wygłoszonego podczas spotkania w hotelu 'Bristol'
Zapluty, potworny karzeł na krzywych nóżkach, wypluwający swoją brudną duszę, opluwający mnie zewsząd, nie szczędzący niczego, co szczędzić trzeba – rodziny, stosunków, bliskich mi ludzi, śledzący moje kroki, robiący małpie grymasy, przekształcający każdą myśl odwrotnie – ten potworny karzeł pełzał za mną, jak nieodłączny druh, ubrany w chorągiewki różnych typów i kolorów – to obcego, to swego państwa, krzyczący frazesy, wykrzywiający potworną gębę, wymyślający jakieś niesłychane historie, ten karzeł był moim nieodstępnym druhem, nieodstępnym towarzyszem doli i niedoli, szczęścia i nieszczęścia, zwycięstwa i klęsk.
pmijk_0001 Źródło: Fragment przemówienia wygłoszonego podczas spotkania w hotelu „Bristol”, [w:] Józef Piłsudski, Pisma zbiorowe: wydanie prac dotychczas drukiem ogłoszonych, t. 6, Warszawa 1990, s. 31.
Ćwiczenie 1
R18ZlfK30rQYp1
Mimo usunięcia się z głównej sceny politycznej Piłsudski nigdy nie stał się politycznym emerytem. Chętnie udzielał wywiadów, krytykował kolejne ekipy rządowe, a szczególnie negatywnie odnosił się do posłów i partyjniactwa panującego w polskim sejmie. Również na te elementy zwracał uwagę, tłumacząc, dlaczego zdecydował się na zamach.
tfPyoxXWov_0000000T
Przyczyny przewrotu majowego
RcVPIano2Ueu3
Wywiad Józefa Piłsudskiego dla 'Kuriera Poznańskiego' z 25 maja 1926 roku
Wywiad Józefa Piłsudskiego dla 'Kuriera Poznańskiego' z 25 maja 1926 roku
Wiem, że winienem obszerne wytłumaczenie wypadków w mojej ojczyźnie. Nie chcę zatrzymywać się długo na różnych detalach, które dotąd zbieram jako materiał historyczny, lecz dam panu ogólny przebieg wypadków, tak jak on wrył się w moją pamięć. Przypuszczam, że pan pamięta, że przez cały początek roku bieżącego, nie mówiąc już o końcu roku ubiegłego, toczę usilną walkę o naprawę stosunków w Rzeczypospolitej, specjalnie zaś w wojsku. Walka ta w swoich perypetiach nie dawała nigdy decyzyjnego rezultatu. Tak, że wydawało się, że przeciwko moim postulatom ześrodkowały się wszystkie siły, które według mnie zatrzymały proces rozwoju Polski, a zwiększając ustawicznie demoralizację i gangrenę aparatu państwowego, czyniły dla mnie niemożliwym trwanie dłużej w bezczynności. Oburzała mnie specjalnie absolutna bezkarność wszystkich nadużyć w państwie i wzrastająca coraz bardziej zależność państwa od wszystkich 'nuworyszów', którzy na równi ze mną i wielu ludźmi przyszli do państwa polskiego ubodzy i zdążyli kosztem państwa i kosztem wszystkich obywateli w kilka krótkich lat wyrosnąć na potentatów pieniężnych, chcąc, by ku hańbie naszej ojczyzny, państwo we wszystkich drobiazgach zależało od nich.
Ostatnim momentem, który mnie zmusił do decyzji, było utworzenie rządu przypominającego mi bezecnej pamięci rząd, z powodu którego wyszedłem ze służby państwowej, nie chcąc swoim imieniem i służbą popierać ludzi, którzy, zdaniem moim brali udział w najcięższej zbrodni, dokonanej na Polsce – zabójstwie Prezydenta Rzeczypospolitej, Gabriela Narutowicza, mego zresztą osobistego przyjaciela.
pmijk_0002 Źródło: Wywiad Józefa Piłsudskiego dla „Kuriera Poznańskiego” z 25 maja 1926 roku, [w:] S. B. Lenard, M. Sobańska-Bondaruk, Wiek XX w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, Warszawa 1998, s. 165–166.
Ćwiczenie 2
RtX5hoz3DcW4j1
RrjsBJk8TpQuY
Ćwiczenie 3
R15nTNCgSLvOZ1
Wśród przyczyn zamachu, oprócz tych wskazywanych przez Piłsudskiego, a dotyczących przede wszystkim sfery życia politycznego, można było również zauważyć przyczyny natury gospodarczej: bezrobocie, spadek produkcji przemysłowej, hiperinflacja. Rząd, kierowany przez Władysława GrabskiegoWładysława GrabskiegoWładysława Grabskiego wprowadził kilka istotnych reform, które po części zażegnały powojenny kryzys gospodarczy np. zahamowały hiperinflację.
Władysława Grabskiego
(1874‑1938) - polski polityk narodowej demokracji, ekonomista i historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II Rzeczypospolitej; twórca reformy walutowej z 1924 r.
Ćwiczenie 4
R1ZxW0Z4f5AVm1
Niestety wojna celna z Niemcami znowu zachwiała gospodarką II RP. W 1926 roku kolejny raz doszło do zbliżenia między naszymi najgroźniejszymi sąsiadami: Niemcami i ZSRS. Oba państwa zawarły traktat berliński, gwarantujący neutralność sygnatariuszy w przypadku agresji państwa trzeciego na jedną ze stron konfliktu. Budziło to obawy o bezpieczeństwo Polski, która miała niepewną sytuację międzynarodową. Wiele wątpliwości wywoływała niestabilna sytuacja gospodarcza, niechęć społeczeństwa polskiego do rządów koalicji Chjeno‑Piasta (chadecji, endecji i PSL 'Piast'). W byłym Naczelniku PaństwaNaczelnik PaństwaNaczelniku Państwa, bohaterze walki o niepodległość, zaczęto upatrywać 'męża opatrznościowego', który poprawi sytuację kraju.
Naczelnik Państwa
urząd głowy państwa w Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1918–1922; Józef Piłsudski w okresie od 22 listopada 1918 do 20 lutego 1919 roku był Tymczasowym Naczelnikiem Państwa, a od 20 lutego 1919 do 11 grudnia 1922 roku Naczelnikiem Państwa
Ćwiczenie 5
ROUCv1rTFCugO1
tfPyoxXWov_0000001Y
Przygotowania do przewrotu majowego
Najprawdopodobniej przygotowania do zamachu trwały już od jesieni 1925 roku. Zwolennicy Piłsudskiego (dawni legioniści, członkowie POWPOWPOW) prowadzili aktywną propagandę. Głosili, że tylko on może uporządkować sytuację w kraju. Decydująca faza starań nastąpiła w kwietniu 1926 roku. Wówczas gen. Gustaw Orlicz‑DreszertfPyoxXWov_000tp001Gustaw Orlicz‑Dreszer wydał rozkaz postawienia w stan gotowości oddziałów, które planowano w razie zamieszek oddać do dyspozycji, Piłsudskiemu. Natomiast 10 maja gen. Lucjan Żeligowskigen. Lucjan Żeligowskigen. Lucjan Żeligowski (minister spraw wojskowych) polecił zgromadzić na ćwiczeniach w Rembertowie (niedaleko Sulejówka) specjalnie dobrane oddziały. Następnego dnia rozeszła się pogłoska o ostrzelaniu willi Piłsudskiego przez nieznanych sprawców. W stolicy coraz częściej dochodziło do demonstracji zwolenników Piłsudskiego. W niektórych kawiarniach grano Pierwszą brygadę.
gen. Lucjan Żeligowski
gen. Lucjan Żeligowski (1865‑1947) - od 1885 oficer zawodowy w armii rosyjskiej; podczas I wojny światowej dowodzi 261. Pułkiem Piechoty; przyjaciel Józefa Piłsudskiego, podczas wojny polsko‑rosyjskiej najpierw został dowódcą frontu litewsko‑białoruskiego, potem grupy operacyjnej, wreszcie 10. Dywizji Piechoty; w października 1920 r. mianowany dowódcą 1 Dywizji Litewsko‑Białoruskiej, na jej czele zajął Wilno i utworzył Litwę Środkową; podczas tzw. buntu Żeligowskiego na czas tej operacji 'wypowiedział posłuszeństwo' Naczelnemu Wodzowi (w rzeczywistości akcja, której pomysłodawcą był marszałek, miała na celu przyłączenie Wilna do Polski); w latach 1921‑1925 pełnił w Warszawie funkcję inspektora Armii, a następnie w latach 1925‑1926 ministra spraw wojskowych. W 1923 r. otrzymał awans do stopnia generała broni. Poparł przewrót majowy.
POW
Polska Organizacja Wojskowa, była tajną organizacją zbrojną tworzoną w Królestwie Polskim od sierpnia 1914 r. z inicjatywy Józefa Piłsudskiego; za cel stawiała sobie walkę o niepodległość Polski i przygotowanie kadr dla jej przyszłej armii
Ćwiczenie 6
RWploMD1eMhXN1
Rozrzucano ulotki z hasłami: 'Niech żyje Wódz Naczelny Józef Piłsudski', 'Nie damy rozkradać Polski'.
12 maja 1926 roku Piłsudski przejął dowództwo nad zgromadzonymi w Rembertowie wojskami. Wraz z nimi wyruszył do stolicy. Liczył na to, że manifestacja siły wystarczy, aby prezydent Wojciechowski zrezygnował z funkcji, a rząd podał się do dymisji.
tfPyoxXWov_000tp001
(1889–1936 ) – żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej oraz walk o niepodległość Polski w wojnie z bolszewikami; zginął w katastrofie samolotu.
tfPyoxXWov_0000002D
Przebieg przewrotu majowego
Na warszawskim moście Poniatowskiego doszło do spotkania Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Najprawdopodobniej Wojciechowski nie zdecydował się na złamanie konstytucji i nie ugiął się przed żądaniami Piłsudskiego zdymisjonowania rządu i przekazania mu władzy.
R1LmxhP4wWzbD
Polecenie 1
Wyjaśnij, na jakich podstawach 'osobistych' Piłsudski mógł opierać swoją nadzieję, że Wojciechowski w sposób pokojowy odda mu władzę.
R14hV9Jkalocm
Józef Piłsudski i Stanisław Wojciechowski poznali się w 1893 r. w Wilnie podczas zjazdu Polskiej Partii Socjalistycznej. Razem redagowali gazetę 'Robotnik'. W tamtym okresie Wojciechowskiego i Piłsudskiego łączyły przyjacielskie relacje. Choć nie zawsze byli zgodni, obydwaj uznawali konieczność walki o niepodległą Polskę. Ponownie ich drogi zeszły się w 1918 roku w celu poszukiwania kompromisu pomiędzy Piłsudskim a endecją i Komitetem Narodowym Polskim. Oznaką zaufania Piłsudskiego do Wojciechowskiego, była propozycja Ministra Spraw Wewnętrznych w rządzie Ignacego Paderewskiego, utworzonym w styczniu 1919 roku.
Spotkanie z prezydentem zakończyło się fiaskiem dla Piłsudskiego, dlatego 12 maja rozpoczęły się walki pomiędzy siłami wiernymi rządowi i oddziałami wspierającymi Józefa Piłsudskiego. Rozpoczął się zamach majowy, zwany przewrotem majowym. Początek walk owiany jest tajemnicą: najprawdopodobniej któryś z żołnierzy nie wytrzymał napięcia i oddał strzał, formalny rozkaz użycia broni nie został bowiem wydany. Pierwsze strzały padły 12 maja około godziny 19.00. Siły Piłsudskiego kolejno przejęły most Kierbedzia, plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście i plac Saski z siedzibą Prezydium Rady Ministrów i gmachem Sztabu Generalnego.
Dzięki opanowaniu przez piłsudczyków dwóch ostatnich budynków rząd stracił kontakt z wojskami na prowincji. Oddziały zamachowców wyparły także do Belwederu rządowe siły garnizonu warszawskiego. Wojskami wiernymi legalnym władzom dowodził w stolicy gen. Juliusz Malczewski.
RunvVovWpbzzP
Polecenie 2
Przyjrzyj się fotografii przedstawiającej Most Kierbedzia łączący Warszawę przedmieściem Pragi, obsadzony 12 maja przez 30 pułk piechoty broniący Warszawy przed piłsudczykami. Zwróć uwagę, że obok mostu stoi tłum gapiów. Wyjaśnij, o czym to mogło świadczyć.
R14hV9Jkalocm
Ludzie przybyli na most Kierbedzia z ciekawości. Wielu z nich swoją ciekawość przypłaciło życiem. Świadczy to o tym, że wielu warszawiaków nie zdawało sobie sprawy z tego, co się dzieje w Warszawie.
Polecenie 2
W czasie zamachu majowego obok mostu Kierbedzia zebrał się tłum gapiów. Wyjaśnij, o czym to mogło świadczyć.
Rt99gM6JIWdb7
Ludzie przybyli na most Kierbedzia z ciekawości. Wielu z nich swoją ciekawość przypłaciło życiem. Świadczy to o tym, że wielu warszawiaków nie zdawało sobie sprawy z tego, co się dzieje w Warszawie.
RX9NuU1BB1IZ9
Ćwiczenie 7
RY4KVCQRSdwT11
Polecenie 3
Poszukaj informacji w dostępnych źródłach, czy Belweder zmienił swoje przeznaczenie w kolejnych latach.
R14hV9Jkalocm
Belweder zamieszkiwał Józef Piłsudski w latach 1926- 1935. Następnie w latach 1935- 1939 w Belwederze mieściło się muzeum poświęcone pamięci Piłsudskiego. W latach 1945–1952 Belweder był siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej, w latach 1952–1989 przewodniczącego Rady Państwa, a w latach 1989–1993 prezydenta PRL/RP.
Wieści o walkach w stolicy szybko rozniosły się po kraju. Wielu dowódców przeżywało ogromne dylematy, jak się zachować, po której stronie się opowiedzieć. Rozterki przeżywali zwłaszcza ci, którzy wraz z Piłsudskim działali w POW czy walczyli w Legionach. Na przykład Kazimierz Sosnkowski wysłał wojsko na pomoc stolicy, a następnie próbował popełnić samobójstwo. Generał Władysław SikorskitfPyoxXWov_000tp002Władysław Sikorski, dowódca we Lwowie, mimo niechęci do Piłsudskiego, nie zdecydował się wysłać sił na pomoc rządowi, tłumacząc to koniecznością ochrony granic i przeciwdziałania ewentualnym walkom z Ukraińcami. Nie dotarły także wierne rządowi oddziały choćby z terenu Wielkopolski z powodu ogłoszenia przez Polską Partię Socjalistyczną (PPS) strajku kolejarzy. Początkowo socjaliści popierali Piłsudskiego. On sam zresztą miał pepeesowski rodowód, niemniej stwierdził, że 'wysiadł z czerwonego tramwaju na stacji niepodległość'.
tfPyoxXWov_000tp002
(1881–1943) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej; walczył w Legionach Polskich w trakcie I wojny światowej, potem w nowo utworzonej armii polskiej podczas wojny polsko‑bolszewickiej (1919–1921); w pierwszych latach II Rzeczypospolitej Sikorski pełnił ważne funkcje rządowe, m.in. premiera i ministra spraw wojskowych; po tym jak nie poparł zamachu majowego, został odsunięty od władzy.
tfPyoxXWov_0000003J
Konsekwencje zamachu
Brak poparcia rządu przez siły spoza stolicy, a także przechodzenie na stronę zamachowców oddziałów początkowo wiernych rządowi to główne czynniki, które zadecydowały o sukcesie Piłsudskiego. Zaognienia sytuacji nie chciał też prezydent Wojciechowski. Obawiał się, że wojna domowa może doprowadzić do jeszcze większego osłabienia kraju na arenie międzynarodowej. W związku z tym 14 maja złożył swój urząd. Tego samego dnia dymisję rządu ogłosił premier Wincenty Witos.
R1aL0asVfFbkd
RhR14LgcK9NIz
R1G8LvUE8CrUA
Polecenie 4
Powyższe fotografie wykonano podczas zamachu Piłsudskiego. Wypisz wnioski, jakie można wyciągnąć co do charakteru walk toczonych w Warszawie.
R14hV9Jkalocm
Na podstawie zdjęć można wywnioskować, że zamach majowy był krwawym wydarzeniem. Świadczy o tym chociażby czołg ukazany na pierwszej ilustracji.
Polecenie 4
Na jednej z fotografii z okresu zamachu majowego jest czołg. Wyjaśnij, o czym to może świadczyć?
Rt99gM6JIWdb7
Można wywnioskować, że zamach majowy był krwawym wydarzeniem.
RQjgjxdmUqK5v
Ćwiczenie 8
RN8Rtpub2Zdmi1
tfPyoxXWov_0000004E
Konsekwencje zamachu
Wyszczególnienie
Polegli oficerowie
Polegli szeregowcy
Ranni oficerowie
Ranni szeregowcy
Oddziały Piłsudskiego
8
99
26
266
Oddziały rządowe
17
81
40
274
Nierozpoznani polegli wojskowi
10
–
–
Razem straty Wojska Polskiego
25
190
66
540
Wyszczególnienie
Polegli
Ranni
Straty wśród osób cywilnych
164
314
Ogółem straty
379
920
Polecenie 5
Na podstawie danych, wyjaśnij czy potwierdza się zasada, że w czasie wojny walczą żołnierze, a giną przede wszystkim cywile.
R14hV9Jkalocm
Nie. Wskazują na to dane z tabeli: Zabitych wśród osób cywilnych 164 na 379 wszystkich osób. Rannych 314 wśród osób cywilnych na 920 wszystkich biorących udział w zamachu majowym.
'Taka była cena, jaką społeczeństwo zapłaciło za pragnienie Piłsudskiego, by przywrócić dyscyplinę w państwie, wzmocnić władzę centralną i pokierować losami Polski' – zauważa współczesny historyk Wojciech Roszkowski. Piłsudski po zakończeniu walk próbował doprowadzić do uspokojenia emocji i pojednania z żołnierzami, którzy walczyli po stronie rządowej. Powiedział między innymi: 'znacie mnie i jeśli nie wszyscy kochać mnie potraficie, wszyscy musicie mnie [cenić] jako tego, który Was do wielkich zwycięstw prowadzić potrafił ' .
Wywiady prasowe, których chętnie udzielał (choćby ten zaprezentowany na początku lekcji), miały przekonać społeczeństwo, że w swoich poczynaniach kierował się wyłącznie racją stanu i rzeczywistym pragnieniem uzdrowienia sytuacji wewnętrznej.
RyAyx3Idd48e8
Polecenie 6
Wyjaśnij, dlaczego Piłsudski zaproponował zorganizowanie wspólnych uroczystości pogrzebowych.
R14hV9Jkalocm
W celu 'docenienia' osób, który oddały życie dla uzdrowienia sytuacji wewnętrznej kraju. Podniesienia rangi pogrzebu i symbolicznej zgody po śmierci.
Kolejny już raz uprawnienia głowy państwa przejął, zgodnie z konstytucją, marszałek sejmu Maciej Rataj. Następnego dnia sztab Piłsudskiego ogłosił mało precyzyjnie, że prezydent przekazał Józefowi Piłsudskiemu władzę, uznając go 'za jedynie godnego i powołanego do rządzenia Rzeczpospolitą'.
Kapsuła czasu
Polecenie 7
Wyjaśnij, kiedy (w jakich okolicznościach) po raz pierwszy Rataj jako marszałek skorzystał ze swoich uprawnień konstytucyjnych, obejmując obowiązki głowy państwa.
R14hV9Jkalocm
Od 16 do 22 grudnia 1922 Maciej Rataj pełnił tymczasowo obowiązki prezydenta RP, ze względu na zabójstwo prezydenta Gabriela Narutowicza.
Polecenie 8
Wyjaśnij, kiedy w historii Polski XXI wieku Marszałek Sejmu pełnił obowiązki prezydenta.
R14hV9Jkalocm
Bronisław Komorowski w latach 2007–2010 był marszałkiem sejmu VI kadencji. Od 10 kwietnia do 8 lipca 2010 r. wykonywał tymczasowo obowiązki prezydenta RP. Było to spowodowane śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w Rosji.
RdXymD2h0XWYH
31 maja 1926 roku parlament zatwierdził skład rządu, sankcjonując tym samym zamach dokonany przez Piłsudskiego.
Uważano, że Piłsudski, skoro nie przejął władzy dyktatorskiej, uznał konstytucyjne uprawnienia Rataja i zachował parlament, to najprawdopodobniej obejmie funkcję prezydenta. 31 maja Zgromadzenie Narodowe powołało go na ten urząd. Piłsudski pokonał kandydata endecji Adolfa BnińskiegotfPyoxXWov_000tp003Adolfa Bnińskiego. Jednak funkcji nie przyjął, ku zaskoczeniu zwolenników i przeciwników, wskazując na swoje miejsce Ignacego Mościckiego. Następnego dnia Zgromadzenie wybrało na prezydenta wskazanego profesora chemii.
tfPyoxXWov_000tp003
(1884–1942) – działacz konserwatywny, organizator kółek rolniczych na terenie Wielkopolski. Polityk, m.in. wojewoda poznański, senator II RP, kandydat Związku Ludowo‑Narodowego na prezydenta II RP; zaangażowany w działalność konspiracyjną w okresie okupacji (delegat Rządu RP na ziemie wcielone).
tfPyoxXWov_0000006Z
Zamiast podsumowania
Wypowiedź Tomasza Nałęcza - współczesnego historyka
Wypowiedź Tomasza Nałęcza - współczesnego historyka
Bilans rządów Sejmu w latach 1922–1926 ciągle budzi emocje publicystów i kontrowersje wśród historyków. Jedni uważają, że w maju 1926 roku demokracja w Polsce została zamordowana. Inni są zdania, że zmarła śmiercią naturalną, a czyn Marszałka tylko skrócił agonię.
Owszem działalność Sejmu przed majem pozostawiała wiele do życzenia. Przede wszystkim nie potrafił on wyłonić trwałej większości rządowej. Gabinety zmieniały się dość często. A destabilizacja władzy nie sprzyjała rozwiązywaniu trudnych problemów kraju, w tym skomplikowanej sytuacji ekonomicznej i społecznej. […]
Ale gromadzący dopiero doświadczenia parlamentaryzm miał też i wiele zalet. Jego zasługą była normalizacja w odbudowującym się z wojennego chaosu kraju. To zwołany w 1919 roku Sejm uporządkował życie polityczne i skierował je na tory legalizmu […].
Parlamentaryzm i demokracja w istotny sposób oddziaływały na kształtowanie się modelu nowoczesnego Polaka, myślącego kategoriami własnego państwa i stopniowo wyzwalającego się z naleciałości i kompleksów czasów niewoli. Dzięki instytucji wyborów, decydujących o obliczu najważniejszej instancji państwowej, kształtowało się myślenie o władzy w kategoriach 'my', nie 'oni' – jak zawsze oceniano zaborczy aparat przemocy. Tych procesów piłsudczycy stanowczo nie doceniali. W maju daleko już odeszli od swej socjalistyczno‑radykalnej tradycji. Hołdowali poglądom elitarnym, wychodząc z założenia, że społeczeństwo nie potrafi rządzić się samo i musi być kierowane przez godniejszą władzy mniejszość, konkretnie zaś przez sprawdzoną w walkach o niepodległość elitę legionowo‑peowiacką.
pmijk_0003 Źródło: Wypowiedź Tomasza Nałęcza – współczesnego historyka, [w:] Tomasz Nałęcz, Dzieje narodu i państwa polskiego, Warszawa 1991.
Polecenie 9
Na podstawie wypowiedzi Tomasza Nałęcza, sformułuj własną ocenę zamachu majowego.
R14hV9Jkalocm
Zamach majowy był oceniany różnie. Także dziś wywołuje kontrowersje, podobnie jak i jego inicjator Józef Piłsudski. Napisz własną ocenę zamachu majowego.
Ćwiczenie 9
R11JP1Pkrqqk91
Ćwiczenie 10
RszJNtI8hL59G1
Ćwiczenie 11
R7UxPmXljO8t31
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Przeciągnij nazwiska do odpowiednich rubryk tabeli.