Przy wielkanocnym stole
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
wie, jakie tradycje związane są ze świętami wielkanocnymi;
wie, na jakie pytanie odpowiada rzeczownik i przymiotnik;
wie, w jaki sposób ułożyć zadanie z treścią i dokonać obliczeń w tym zakresie;
wie, w jak dokonać obliczeń w zakresie dzielenia.
Umiejętności Uczeń:
potrafi odnaleźć w tekście rzeczowniki i przymiotniki;
umie zaśpiewać piosenkę o tematyce wielkanocnej;
potrafi wykonać koszyczek wielkanocny z plasteliny;
umie poprawnie i starannie przepisać wskazany przez nauczyciela tekst;
potrafi wypowiadać się na określony temat.
Metoda pracy
praca z tekstem,
ekspresji impresyjnej,
ćwiczebna,
plastelina.
Środki dydaktyczne
kaseta z utworem muzycznym o tematyce wielkanocnej,
tekst dotyczący tradycji wielkanocnych w dawnej Polsce,
podręcznik.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Wysłuchanie utworu muzycznego o tematyce wielkanocnej.
Rozmowa dotycząca zwyczajów i tradycji związanych ze świętami:
Jakich potraw nie może zabraknąć na świątecznym stole?
Co znajduje się w świątecznym koszyku?
Który ze zwyczajów wielkanocnych podoba wam się najbardziej?
Nauczyciel czyta uczniom fragment dotyczący opisu wystroju stołu świątecznego z XIX wieku.
Porównanie wyglądu stołu dawniej i współcześnie.
Faza realizacyjna
Obliczenie ćwiczeń doskonalących umiejętność dzielenia.
Wspólne układanie zadań z treścią do działań związanych z tematyką świąt.
Słuchanie recytacji utworu pt. „Wielkanocny stół”.
Zaobserwowanie niezwykłości w przedstawianiu zwyczajów wielkanocnych.
Uczniowie podkreślają w wierszu określenia rzeczowników.
Nauczyciel: Jaka to część mowy i na jakie pytanie odpowiada?Ćwiczenie polegające na łączeniu przymiotników z odpowiadającymi im rzeczownikami (załącznik a).
Ćwiczenia doskonalące umiejętność starannego pisania (załącznik b).
Faza podsumowująca
Wykonanie z plasteliny wielkanocnego koszyczka.
Przygotowanie wystawy wielkanocnych koszyczków.
Bibliografia
H. Dobrowolska, A.Konieczna, Wesoła szkoła – kształcenie zintegrowane w klasie 2, WSiP, Warszawa 2000r.
H. Szymaderska, Polskie tradycje świąteczne, Świat Książki, Warszawa 2003r
Załączniki
Połącz przymiotniki z odpowiadającymi im rzeczownikami
Przeczytaj i przepisz zdania, zastępując obrazki wyrazami.
Zadanie domowe
Wykreśl z wykreślanki 7 wyrazów związanych ze świętami. Następnie zilustruj je rysunkami.
Czas trwania lekcji 3 godziny lekcyjne