Przykłady tras konnych w Polsce
Szlaki konne, zależnie od ukształtowania terenu, dzielą się na szlaki nizinne i szlaki górskie. Mogą znajdować się na terenie jednego kraju lub mieć charakter międzynarodowy. Przykładem szlaku międzynarodowego jest polsko‑niemiecki szlak konny Pritzhagen (Niemcy) – Nowe Polichno (Polska). Składa się z siedmiu etapów i prowadzi od Nowego Polichna, przez Santok, jezioro Nierzym, jezioro Grabino, rezerwat Bogdaniec, przejście graniczne w Kostrzynie nad Odrą, a następnie przez Friedersdorf, Hermersdorf i Julianenhof, aż do Pritzhagen.
Przykłady wybranych szlaków konnych na terenie Polski:
Łódzki Szlak Konny
Powstał na bazie istniejącej wcześniej trasy i obecnie liczy około 2500 km. Jest to najdłuższa w Europie trasa dla amatorów turystyki konnej, dostępna również dla turystów poruszających się pieszo i na rowerach. Ukazuje bogactwo przyrody i dziedzictwo kulturowe regionu. Zapewnia dostęp do ponad 200 ośrodków jeździeckich oraz ponad 100 atrakcji turystycznych na terenie całego województwa. Szlak tworzą dwie pętle: „mała” i „duża”, oraz spinające je szlaki łącznikowe.
Szlak Konny Pomorza Środkowego
Biegnie od miejscowości Włoki, przez gminy Manowo, Sianów, Mielno, Polanów, Bobolice, do Białego Boru, dzieli się na pięć odcinków. Trasa łączy większość ośrodków jeździeckich Pomorza Środkowego, a jej łączna długość wynosi 138,4 km.
Szlak Konny Pojezierza Drawskiego
Trasa ta liczy 186,4 km i przebiega przez północną część Drawskiego Parku Krajobrazowego (z zachodu na wschód). Łączy większość ośrodków jeździeckich Pojezierza Drawskiego zlokalizowanych w: Łobzie (Świętoborzec), Boninie, Zagoździe, Starym Resku, Zajączkowie, Przybkówku, Strzeszynie, Lipnicy, Miłobądzu (Karolewku), Stepniu i Białym Borze. Prowadzi przez zróżnicowany krajobraz polodowcowy, z wzniesieniami moreny czołowej poprzecinanymi dolinami rzek i strumieniami oraz z licznymi jeziorami. Atrakcją turystyczną szlaku są ciekawe punkty widokowe oraz unikalna możliwość podróżowania mało uczęszczanymi drogami i ścieżkami.
Szlak Konny Wielkopolska Podkowa
Obejmuje teren siedmiu gmin: Poniec, Krobia, Pępowo (powiat gostyński), Kobylin (powiat krotoszyński), Jutrosin, Pakosław i Miejska Górka (powiat rawicki). Jest to szlak okrężny, tzn. trasa nie ma narzuconego początku ani końca, ale dzieli się na pięć odcinków: Szlak górskiej ścieżki, Szlak wiatraka Franciszka, Szlak nad piękną Orlą, Szlak hodowców koni, Szlak czarnego bociana. Na trasie znajdują się stanice konne i ośrodki agroturystyczne oraz stadnina koni w Golejewku. Długość całej pętli wynosi 125 km. W pobliżu szlaku zwiedzać można zabytkowe kościoły, barokowy klasztor oraz pałac Łubieńskich, w którym gościli poeci Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid.
„Przez generalskie włości”, czyli wędrówka traktem generała Dezyderego Chłapowskiego
Historyczna trasa o długości 120 km, poświęcona pamięci polskiego generała i prekursora pracy organicznej. Prowadzi przez gminy: Kościan, Krzywiń, Dolsk, Piaski i Pępowo – dawne włości rodziny Chłapowskich. Składa się z trzech szlaków oraz kilku pętli, co pozwala na zaplanowanie różnych wariantów zwiedzania.
Ogólnopolski Szlak Konny „Wilczy Szlak”
Szlak o długości 240 km, który rozpoczyna się w Stęszewku w Puszczy Zielonce koło Poznania i prowadzi przez Puszczę Notecką aż do Lubniewic na ziemi lubuskiej. Nazwa wywodzi się od znajdującej się na trasie hodowli wilków w Stobnicy.
Ścieżka konna Nadleśnictwa w Sierakowie
Na terenie Puszczy Noteckiej znajduje się aż 16 rezerwatów przyrody, powstały tam również lokalne szlaki konne, np. Konny Szlak Zbójecki utworzony w 2012 roku w celu budowania sieci obiektów agroturystycznych i upowszechnienia turystyki konnej w regionie. Na trakcie znajdują się m.in. ośrodki Chata Zbójców, Stado Ogierów, Matecznik Błota.
Trasa konna o długości 113 km prowadząca z Częstochowy do Wielunia i stanowiąca przedłużenie Szlaku Orlich Gniazd. Bez zbaczania ze szlaku można zwiedzić m.in. znajdujące się na trasie: zamek, kościół i klasztor Reformatów w Wieluniu, relikty barbakanu, Bramę Krakowską oraz kościół i dwór w Nowej Rudzie.
Szlak Konny im. Tadeusza Trzeszczonia
Nazwany tak na pamiątkę współtwórcy Transbeskidzkiego Szlaku i przodownika Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, nauczyciela wielu przodowników GTJ. Jednodniowa trasa dla zaawansowanych jeźdźców prowadzi przez Popradzki Park Krajobrazowy – od miejscowości Jaworki przez kolejne szczyty: Obidzę, Wielki Rogacz, Złomisty Wierch, Prehybę, Pieniążną, Kiczorę, Stary Wierch z powrotem do Jaworek.
Starosądecki Szlak Konny
Trasy konne wytyczone w rejonie Starego Sącza – Gabonia – Przehyby są wyjątkowo interesujące pod względem krajobrazowym i kulturowym. Prowadzą przez malowniczy Beskid Sądecki oraz obrzeża i dolinę Dunajca i Popradu. Dzika przyroda i widoki rozciągające się na sąsiednie pasma górskie stanowią o unikalności szlaku. Jeźdźcy podróżują przez lasy o bogatej roślinności, przez starorzecza i stawy. Stwarza to możliwość obserwacji przyrodniczych, a także stopniowania trudności przejazdu.
Szlak konny Pogórze Izerskie
Szlak Pogórze Izerskie zaczyna się w Ośrodku Turystyki Jeździeckiej Radomice – zaraz na początku trasy można podziwiać widok na Karkonosze. Trasa podzielona jest na kilka odcinków o różnym stopniu trudności: tzw. odcinek Pokutnic ze Starej Kamienicy, odcinek Dragonów Pruskich oraz etap zwany Drogą Wisielców. Po drodze można zatrzymać się w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach, zwiedzić Muzeum Rzemiosła, a także ruiny zamku Gryf. Można również dotrzeć do największej w Polsce i wschodnio‑centralnej Europie Stadniny Koni Islandzkich Punktur.
Szlak konny Bory Dolnośląskie
Szlak rozpoczyna się w Bogumiłowie, a następnie prowadzi przez środek dzikich lasów i szereg urokliwych wsi dolnośląskich. Dzieli się na następujące odcinki: „W sercu Borów Dolnośląskich”, „Przez Stawy Parowskie” i odcinek Puszczy Zgorzeleckiej, który kończy się w miejscowości Sobolice. Po drodze jeźdźcy mogą się zatrzymywać w malowniczych dworkach i gospodarstwach agroturystycznych. Na trasie znajduje się wiele miejsc popasu dla koni, wiaty umożliwiające rozpalenie grilla oraz stadnina koni arabskich Arizma.
Szlak konny Wzgórza Dalkowskie
Szlak konny po Wzgórzach Dalkowskich ma swój początek we wsi Sobin, prowadzi do stadniny koni w Trzebczu, a następnie wiedzie do rezerwatu przyrody Uroczysko Obiszów oraz do Jakubowa. W tym ostatnim znajdują się m.in. sanktuarium św. Jakuba Apostoła i cudowne źródełko, znane ponoć od XII wieku. Jeźdźcy mijają piękne parki, pałace, mogą też zwiedzać gotyckie kościoły, gościć w winnicy i odwiedzić rezerwat przyrody Dalkowskie Jary z godnym uwagi starodrzewem. Trasa kończy się nad zalewem w Małomicach.
Na terenach Pogórza Izerskiego, Borów Dolnośląskich i Wzgórz Dalkowskich powstały cały system tras konnych oraz infrastruktura turystyczna umożliwiająca wypoczynek ludziom i wierzchowcom. Łączna długość szlaków przekracza 500 km. Na trasie umieszczono regulaminy korzystania ze szlaków oraz przewodniki w trzech językach.
Międzygminny Szlak Konny
Szlak wiedzie przez północną część Jury Krakowsko‑Częstochowskiej i malownicze tereny trzech gmin, a jego długość wynosi 120 km. Wzdłuż szlaku stworzono miejsca postojowe z zagrodami dla koni, altanami i ławkami. Ten międzygminny szlak konny zbiega się z Transjurajskim Szlakiem Konnym, który łączy Kraków z Częstochową.