Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

  • scharakteryzować etapy powstawania gazety;

  • opisać skomputeryzowane przedsiębiorstwo na przykładzie redakcji gazety;

  • opisac różne formy gazet (prasy) publikowanych i przygotowywanych za pomocą komputerów.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • posługiwać się prezentacją multimedialną w celu zdobywania wiadomości.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • eksponująca – pokaz multimedialny;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • prezentacja dołączona do podręcznika;

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

- czynności organizacyjne (2 min)

– przypomnienie wiadomości i ustalenie tematu (8 min)

  • wymienienie przez uczniów przykładów zastosowania komputerów w różnych dziedzinach

  • wskazanie internetu jako bogatego źródła informacji i środeka komunikacji międzyludzkiej

  • pogadanka na temat roli komputera w procesie uczenia się

  • pogadanka na temat multimediów i ich wpływu na proces uczenia się (czy uczniowie wykorzystują multimedia do nauki)

  • pogadanka na temat sposobu przygotowania gazetki szkolnej do wydania (zbieranie materiałów, komputerowe opracowanie gazetki, drukowanie)

  • wyszczególnienie przez uczniów czynności związanych z tworzeniem gazetki szkolnej i zapisanie ich na tablicy

  • podanie tematu lekcji

Faza realizacyjna

– praca z prezentacją Jak powstaje gazeta (10 min)

  • uruchomienie przez uczniów prezentacji multimedialnej z płyty dołączonej do podręcznika

  • praca z prezentacją multimedialną

  • sporządzenie notatatek – zapisanie najważniejszych pojęć poznanych w trakcie pracy z prezentacją

– wyjaśnienie niektórych pojęć związanych z procesem powstawania gazety (5 min)

  • wyjaśnienie przez uczniów pojęć, które poznali podczas pracy z prezentacją multimedialną

  • wymienienie przez uczniów narzędzi, jakimi w swej pracy dysponuje dziennikarz (ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń opartych na technice komputerowej) oraz źródeł informacji, z których korzysta

  • zwrócenie uwagi na prawa autorskie do informacji pochodzących z różnych źródeł (należy zwrócić uwagę na to, że informacje umieszczone w internecie też są objęte prawami autorskimi)

Ze względu na to, iż prezentacja powstała parę lat temu, uczniowie mogą uzupełnić podane przykłady o informacje na temat urządzeń dostępnych aktualnie na rynku komputerowym.

– scharakteryzowanie etapów powstawania gazety (15 min)

  • wyróżnienie przez uczniów i krótkie omówienie etapów powstawania gazety przedstawionych w prezentacji

Na przykład:

  1. Zbieranie i gromadzenie informacji.

  2. Wybór informacji i przygotowanie tekstów.

  3. Skład komputerowy, w tym łamanie stron.

  4. Wydruki próbne i korekta tekstów.

  5. Przetwarzanie elektronicznej makiety gazety na film diapozytywowy (klisze drukarskie).

  6. Oddanie materiałów do drukarni.)

  • wskazanie przez uczniów innych form gazet (gazeta elektroniczna)

  • wyszukanie adresów gazet elektronicznych i zapoznanie się z portalem gazety

  • porównanie różnych form przygotowania gazet – zarówno pod kątem czytelnika, jak i procesu produkcji gazety

Faza podsumowująca

podsumowanie (5 min)

  • podanie przez uczniów przykładów skomputeryzowanych przedsiębiorstw, m.in. redakcji gazety

  • wymienienie poznanych urządzeń opartych na technice komputerowej przydatnych w procesie tworzenia gazety

  • wymienienie i krótkie omówienie przykładów innych niż redakcja firm kompleksowo skomputeryzowanych

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

RbeMNwClUGTci

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 76.12 KB w języku polskim
R1GPJNZeh3koB

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 78.50 KB w języku polskim