Zimą w tajdze aktywne są głównie niektóre ptaki i ssaki, ale latem przyroda na tym obszarze budzi się do życia: rozwijają się rośliny zielne, pojawia się mnóstwo owadów.
RLFk6cVQdtPdf
Fotografia przedstawia krajobraz tajgi na Syberii. Widoczny jest bujny, ciemnozielony las, przez którego środek przepływa zielona rzeka, oraz brązowe góry porośnięte zieloną roślinnością. W tle widoczne jest niebieskie niebo z białymi chmurami.
Krajobraz tajgi – Syberia, Rosja
Źródło: Purgin_Alexandr, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
jakie warunki klimatyczne panują w tajdze,
jakie są główne cechy klimatu umiarkowanego chłodnego.
Twoje cele
Rozpoznasz wybrane rośliny i zwierzęta żyjące w tajdze.
Wymienisz przystosowania roślin do życia w tajdze.
ikl2aaXnYq_d5e209
1. Rośliny tajgi
Tajga kojarzy się z bezkresnymi lasami iglastymi. Istotnie, typowymi roślinami tajgi są świerki, modrzewie, jodły i sosny. Ich liście mają postać igieł pokrytych warstwą nieprzepuszczalnego wosku. Chroni je to przed niszczącym działaniem silnego mrozu oraz przed utratą wody podczas długiej zimy. Drzewa iglaste mają drewno nasączone żywicą, która nie zamarza na mrozie, co zabezpiecza pnie i gałęzie przed niskimi temperaturami. Drzewa są zwykle wysokie, strzeliste i mają zwarte korony z krótkimi gałęziami. Taki „choinkowy” kształt zabezpiecza drzewa przed połamaniem gałęzi po obfitych opadach śniegu, który się po nich zsuwa. Ponadto wysokie drzewa z wąskimi koronami przechwytują więcej światła słonecznego, gdy Słońce jest nisko nad horyzontem.
RaGu5hyoGL5mp
Fotografia prezentuje wąsko‑stożkowe, ciemnozielone, strzeliste korony świerków oraz ciemnoszare skupiska głazów na tle pokrytego chmurami niebieskiego nieba.
Drzewa iglaste, np. świerki, rosną dosyć rzadko, a ich korony są wąskie i strzeliste. Szyszki świerkowe zwisają w dół i opadają po dojrzeniu. Te wszystkie cechy stanowią przystosowanie do warunków klimatycznych panujących w tajdze
Źródło: peupleloup, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY-SA 2.0.
RiwfN3j0KDOvZ
Fotografia prezentuje las świerkowy w zimowym krajobrazie. Drzewa mają wąsko‑stożkową ciemną koronę, przyprószone są białym śniegiem. W tle widoczne jest jasne niebo.
Zimą korony drzew iglastych w tajdze nie łamią się pod ciężarem śniegu i szadzi, czyli osadu lodu powstałego na skutek zamrożenia małych kropelek na powierzchni, np. drzewa
Źródło: U.S. Department of Agriculture, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
RSgiAF81DtQr0
Fotografia prezentuje jasnozielony pęd jodły, na której rośnie owalna, szeroka, pociągła, jasnofioletowa szyszka z żółtymi, oskrzydlonymi nasionami.
Pędy jodły. Jej szyszki rosną w górę i nie opadają z drzewa, gdyż po dojrzeniu nasion rozpadają się już na gałęzi
Źródło: Tony Hisgett, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY 2.0.
W tajdze występuje niewiele gatunków krzewów. Najczęściej są to iglaste jałowce, a czasem niskie krzewy odpornych na mróz leśnych malin lub porzeczek. Bardzo bogate jest natomiast piętro runa leśnego, które ma doskonały dostęp do światła wśród rzadkich drzew i stały dostęp do wody, której latem w podłożu jest aż nadto. Powszechnie występują mchy i wrzosy, częste są borówki i żurawina. Ważnym składnikiem runa leśnego są grzyby, które znakomicie rosną na wilgotnym podłożu.
R9gPwMRl729tM
Fotografia przedstawia krzew maliny arktycznej. Jej liście mają jasnozielony kolor, są epileptyczne, z ostro piłkowanymi brzegami, pędy są jasnobrązowe. Pojedyncze, ciemnoczerwone, kuliste owoce, zebrane są w owoc zbiorowy.
Krzew maliny arktycznej. Jej owoce są znacznie mniejsze niż owoce uprawianej w ogródkach maliny właściwej
Źródło: Cataloging Nature, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY 2.0.
R1XcPAjLYyahd
Fotografia przedstawia krajobraz tajgi. Widoczne jest szerokie koryto niebieskiej rzeki, której brzegi porośnięte są stożkowymi, ciemnozielonymi drzewami iglastymi. Przy rzece znajdują się szare głazy porośnięte zielono‑żółtym mchem.
W krajobrazie tajgi powszechnie występują mchy
Źródło: Morket, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
R1ZkwSRcFOCyx
Fotografia prezentuje otwarty teren pokryty kwitnącymi fioletowymi wrzosami pomiędzy którymi gdzieniegdzie rosną ciemnozielone, niskie krzewy jałowców. W tle widoczne jest błękitne niebo.
Kwitnące wrzosowisko. Wrzosy to niskie, drobne krzewy odporne na zimno i rosnące na ubogich glebach
Źródło: muscha, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
R1eIOrS8kRiN2
Fotografia przedstawia żurawinę drobnoowocową. Pędy są cienkie, pokryte drobnymi, żółtymi listkami oraz czerwonymi, kulistymi owocami.
Żurawina drobnoowocowa
Źródło: U.S. Department of Agriculture, dostępny w internecie: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Raj2CybWYBCzN
Fotografia prezentuje ciemnozielone runo leśne składające się z mchów, w którym widoczne są brązowe kapelusze grzybów oraz wyrastające wysokie, ciemne pnie drzew.
Jesienią lasy tajgi są pełne grzybów, które dobrze rozwijają się w lasach iglastych
Źródło: epodreczniki.pl, licencja: CC BY 3.0.
Ważne!
Modrzewie, a także nieliczne w tajdze drzewa o drobnych liściach, takie jak brzozy, topole, wierzby i olsze, wytrzymują długą zimę, zrzucając liście. Wiosną muszą stosunkowo szybko zazielenić się na nowo, aby po kilku miesiącach aktywności życiowej przeczekać kolejną zimę.
1
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij, dlaczego wiele gatunków drzew typowych dla tajgi występuje na terenie Polski.
R10p00jBspU2Q
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Przypomnij sobie, jakie pory roku występują na terenie Polski? Która z pór roku w Polsce przypomina warunki klimatyczne panujące w tajdze?
W Polsce podczas zimy panują surowe warunki klimatyczne: ujemna temperatura, opady śniegu, silne wiatry. Do takich warunków najlepiej przystosowały się rośliny tajgi: liście w postaci igieł (ochrona przed nadmierną utratą wody), igły pokryte woskiem (ochrona przed mrozem jak również utratą wody, ponieważ zimą jest jej brak w stanie ciekłym), kształt drzewa zabezpiecza przed połamaniem gałęzi przy obfitych opadach ciężkiego śniegu, drewno nasączone żywicą chroniącą przed mrozami.
Ciekawostka
Drzewa tajgi rosną znacznie wolniej niż podobne gatunki spotykane na obszarze Polski, gdyż żyją w znacznie mniej korzystnych warunkach.
ikl2aaXnYq_d5e282
2. Zwierzęta tajgi
Tajgę porastają głównie rośliny zimozielone – są nimi nawet liściaste krzewy. Wiele roślin wytwarza owoce, które przez całą zimę utrzymują się na pędach. Dzięki temu zwierzęta roślinożerne przez cały rok mają dostęp do pokarmu. Oprócz owoców zjadają liście, nasiona oraz przysypane śniegiem mchy i porosty. Latem cała roślinność gwałtownie się zieleni, kwitnie i owocuje. Wtedy pokarmu roślinnego jest pod dostatkiem.
Na wiosnę wylęgają się chmary owadów, których rozwojowi sprzyjają rozległe mokradła. Bezkręgowce są pokarmem dla licznych ryb oraz innych zwierząt. Na południu tajgi spotykamy nieliczne płazy i węże, w tym żmije i zaskrońce. Są one aktywne tylko przez kilka miesięcy, a potem zapadają w bardzo długi, zimowy sen. Liczne są za to ptaki, gdyż lasy zapewniają im dobre warunki do zdobywania pokarmu, schronienie i bezpieczne miejsca do zakładania gniazd. Spośród licznych gatunków wymienić należy głuszce, cietrzewie, sowy, sikorki i jemiołuszki. Polują na nie ptaki drapieżne, na przykład jastrzębie i krogulce. Licznie występują tu także ssaki, w tym gatunki duże, takie jak łosie, jelenie i renifery, oraz mniejsze – zając bielak, wiewiórka oraz wiele gryzoni. W tajdze żyją także drapieżniki – tygrysy i niedźwiedzie, mniejsze od nich wilki, rysie, lisy, rosomaki i borsuki, a także niewielkie łasice i gronostaje.
RNP5izEsPJvXT
Fotografia prezentuje głuszca. Ptak ma czarne upierzenie, szary zakrzywiony dziób. Ogon jest czarny, zaokrąglony, z białymi plamami. Wokół oka czerwona plama. Nogi są obrośnięte piórami.
Głuszec żyje w różnych typach lasu. Jest wszystkożerny, ale jagody latem oraz igliwie zimą stanowią podstawę jego pożywienia
Źródło: David Palmer, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY 2.0.
R13YsR7HaOdad
Fotografia przedstawia krogulca z profilu. To ptak o masywnym tułowiu, żółtych nogach, niewielkiej głowie z czarnym dziobem i pomarańczową obwódką oka. Wierzch ciała zwierzęcia jest ciemnoszary, spód białoszary z poprzecznym, pomarańczowym pręgowaniem.
Krogulec jest ptakiem drapieżnym, poluje na mniejsze ptaki, myszy, żaby i gady
Źródło: janeenga, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
RlGUMny5CAQE4
Fotografia prezentuje łosia siedzącego na ziemi. Łoś ma na głowie duże poroże w postaci szerokich poziomych łopat. Ubarwienie ciała łosia jest jednolicie ciemnobrązowe.
Łoś to największy ssak parzystokopytny. Jego szerokie racice ułatwiają mu poruszanie się na grząskim terenie
Źródło: 12019, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
RXnVTbdBQkOzG
Na fotografii widoczne są dwa zające bielaki. To niewielkie zwierzęta o masywnym tułowiu i niewielkiej głowie z czarnymi oczami i o krótkich uszach. Wierzch ciała ma jasnoszary kolor, a spód biały. Zwierzęta stoją na białym śniegu.
Zając bielak, którego sierść latem jest brązowo‑szara, zimą zmienia umaszczenie na białe, dzięki czemu jest mniej widoczny na śniegu
Źródło: James West, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.
RLXmou3hFOBic
Fotografia prezentuje rosomaka siedzącego na kamieniu. Rosomak przypomina budową niedźwiedzia. Ma dużą głowę, małe oczy oraz uszy, krótki ogon i masywne łapy. Ciało jest okryte futrem o brązowo‑czarnym ubarwieniu.
Rosomak to zwierzę wszystkożerne, ale zimą, gdy jest głodny, atakuje ofiary znacznie większe od siebie, np. łosie. Silne szczęki umożliwiają mu jedzenie zamarzniętego mięsa
Źródło: Jonathan Othén, dostępny w internecie: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.
RE9xL1xM6StfS
Fotografia prezentuje stojącego na tylnych nogach gronostaja. Gronostaj jest niewielkich rozmiarów, ma długi tułów, podłużną szyję, białe futro, czarne oczy i nos.
Gronostaj zmienia barwę sierści na zimę, gdyż biały jest mniej widoczny dla drapieżników. Charakterystyczna jest czarna końcówka ogona. Latem zmienia ubarwienie na brązowe
Źródło: Frank Vassen, dostępny w internecie: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.
R1WkHCvqGYU2Y
Fotografia prezentuje jemiołuszkę siedzącą na gałęzi z czerwonymi owocami jarzębiny. Jemiołuszka ma krępą, niewielką sylwetkę. Upierzenie brązowoszare. Na skrzydłach pióra mają białe paski. Ogon jest czarny z żółtym obramowaniem na końcu, na skrzydłach dwie duże białe pręgi. Pokrywy podogonowe są rdzawe. Dziób i nogi czarne.
Jemiołuszka jest wszystkożerna, zimą zjada głównie owoce i młode pędy drzew, odlatuje w rejony, w których ta pora roku jest łagodniejsza
Źródło: Ron Knight, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY 2.0.
R1cxp2iyuCeNq
Fotografia prezentuje samicę tygrysa syberyjskiego z potomstwem. Ciało tygrysa jest masywne z dużą głową i umięśnionymi nogami, pokryte rudobrązową sierścią z ciemnymi pręgami na całym ciele.
Tygrys syberyjski jest krytycznie zagrożony wyginięciem – na świecie żyje ich zaledwie 3200 osobników
Źródło: WikiImages, dostępny w internecie: Wikimedia Commons, domena publiczna.
R1VsSfDuQv4dY
Fotografia przedstawia rysia w pozycji siedzącej. Ma on masywny tułów z jasnobrązową sierścią w czarne cętki, brzuch zwierzęcia porośnięty jest białą sierścią, ma również małą głowę z szerokimi, niewielkimi uszami oraz długie, szczupłe kończyny.
Ryś euroazjatycki – największy z rysi, wyróżniają go charakterystyczne pędzelki na czubkach uszu
Źródło: Jo Stolp, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
RVpByAflRiBqW
Na fotografii widoczny jest niedźwiedź brunatny w zimowym krajobrazie. Ma on masywny tułów pokryty brązową sierścią, małą głowę, krótką i grubą szyję oraz silne kończyny. Zwierzę porusza się po białym śniegu.
Niedźwiedzie brunatne pod koniec listopada chowają się u ustronnym miejscu i zapadają w sen zimowy
Źródło: Cloudtail the Snow Leopard, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.
Ciekawostka
Zwierzęta tajgi, nawet te o dużych rozmiarach, należą do najsłabiej poznanych. Wynika to z faktu, że są niezwykle ruchliwe – w poszukiwaniu pokarmu przemierzają znaczne przestrzenie i trudno je obserwować.
Uwaga!
Intensywne polowania, kłusownictwo i wyrąb lasów sprawiły, że niektórym zwierzętom tajgi grozi wyginięcie. Wydaje się, że lasy tajgi są olbrzymie, ale wiele zwierząt tajgi potrzebuje dużych przestrzeni do życia. Wycinka lasów może im więc zaszkodzić, nawet jeśli wydaje się niezbyt wielka.
ikl2aaXnYq_d5e338
Podsumowanie
W tajdze występuje mniej gatunków roślin i zwierząt niż w strefach położonych bliżej równika.
W tajdze rosną głównie wysokie drzewa iglaste, nieliczne krzewy i bardzo wiele roślin runa.
Latem w tajdze pojawia się bardzo dużo owadów i innych bezkręgowców.
W tajdze żyją liczne gatunki ptaków i ssaków, za to niewiele jest płazów i gadów.
Praca domowa
1
Ćwiczenie 2
Opisz przystosowania tygrysa syberyjskiego do życia w tajdze.
RRCvUSmQp3VPa
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Przeanalizuj dokładnie zdjęcie tygrysa syberyjskiego zamieszone w rozdziale 2. Zwierzęta tajgi. Zwróć uwagę na warunki środowiskowe panujące w tajdze.
Gęste futro oraz gruba warstwa tkanki tłuszczowej zapewnia ochronę przed mrozem.
Rdzawo‑żółtawo‑czerwona sierść z charakterystycznymi czarnymi poprzecznymi pasami sprawia, że w środowisku leśnym (światłocień) są prawe niewidoczne (kamuflaż).
ikl2aaXnYq_d5e427
Zadania
1
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
R14q7NnWstgxH1
zadanie interaktywne
Wskaż sformułowanie opisujące przetrwanie zimy wykorzystywane przez żaby i niedźwiedzie.
zapadanie w sen zimowy
jedzenie igieł z drzew zimą
wędrówki w cieplejsze rejony
gromadzenie pod śniegiem zapasów pożywienia
wzmożona ruchliwość w celu ogrzania się
Źródło: Andrzej Boczarowski <Andrzej.boczarowski@up.wroc.pl >, licencja: CC BY 3.0.
2
Ćwiczenie 2
R1XZLR1mJuaiR1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Źródło: Andrzej Boczarowski <Andrzej.boczarowski@up.wroc.pl >, licencja: CC BY 3.0.
2
Ćwiczenie 3
RLnxffz5cdI1x1
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Źródło: Andrzej Boczarowski <Andrzej.boczarowski@up.wroc.pl >, licencja: CC BY 3.0.
ROi9zDj5nIEJ82
Ćwiczenie 4
Zaznacz zdjęcia zwierząt żyjących w tajdze.
Zaznacz zdjęcia zwierząt żyjących w tajdze.
Źródło: Andrea Bohl (Wildfaces), AnnaIlarionova, Dirk (Beeki) Schumacher, Edo Emmerig (Spykefr1), Karlskrona, Linzmeier1, Manfred Antranias Zimmer, WagnerAnne, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.
RSvqlHuKPgoEM
Ćwiczenie 4
Wersja alternatywna ćwiczenia: Zaznacz nazwy zwierząt żyjących w tajdze. Możliwe odpowiedzi: 1. fenek, 2. kret, 3. rosomak, 4. antylopa, 5. jemiołuszka, 6. muflon, 7. gronostaj, 8. lampart
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 5
R104b30txSyak1
zadanie interaktywne
Spośród wymienionych gatunków drzew wybierz nazwy typowych dla tajgi drzew iglastych.
świerk
jodła
modrzew
sosna
dąb
buk
lipa
brzoza
topola
wierzba
jarząb
Źródło: Andrzej Boczarowski <Andrzej.boczarowski@up.wroc.pl >, licencja: CC BY 3.0.
bg‑azure
Notatnik
RJ0h9ZRkwuA68
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.