Recepta na przyjaźń – Antonie de Saint Exupery "Mały Książę".
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:wie, co to jest symbol;
zna słownikowe znaczenie pojęcia przyjaźń;
zna treść utworu Exupery’ego pt.: Mały Książę.
Umiejętności
Uczeń:potrafi wskazać w tekście fragmenty obrazujące przyjaźń;
słucha uważnie i aktywnie, selektywnie i krytycznie wypowiedzi innych na temat przyjaźni bohaterów i przyjaźni w ogóle;
używa ze zrozumieniem słownictwa oceniającego i wartościującego;
odkrywa znaczenia symboli;
odnajduje w tekście fragmenty na poparcie swoich opinii;
pracuje w grupie.
Metoda pracy Metoda sytuacyjna, dyskusja, prezentacja, praca z tekstem.
Środki dydaktyczne Kartki papieru, markery, kredki, arkusze papieru (1 m × 1 m), słownik terminów literackich.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności;
sprawdzenie pracy domowej;
prezentacja pracy domowej przez jednego z uczniów;
podział uczniów na grupy;
przydział zadań poszczególnym grupom.
Podanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna.
Praca w grupach nad odpowiedzią na pytania:
Czego lub kogo Mały Książę szukał na Ziemi?
Czy znalazł to, czego szukał?
Czego się nauczył?
Prezentacja efektów pracy w grupach.
Mały Książę szukał na Ziemi przyjaciół;
Nie znalazł ich, ponieważ ludzie:
mają mało czasu – Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać;
nieustannie zmieniają miejsce pobytu, nie przywiązują się do miejsc i innych ludzi – Wiatr nimi miota. Nie mają korzeni;
są wygodni – Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynu z przyjaciółmi, więc nie mają przyjaciół.
Zrozumiał, dzięki lisowi, czym jest przyjaźń.
Sporządzenie notatek do zeszytu.
Odpowiedź na pytanie:
Czy lis w omawianym utworze symbolizuje spryt, przebiegłość – jak w bajkach i baśniach? (Nie. Lis jest symbolem mądrości, przyjaźni i wierności.)Praca w grupach nad odtworzeniem recepty lisa na przyjaźń – praca z tekstem, wyszukiwanie cytatów popierających stwierdzenia uczniów.
należy oswoić osobę, z którą chcemy się zaprzyjaźnić;
powinno się stworzyć więzy, czyli poznać wzajemnie (wymaga to czasu);
należy pielęgnować te więzy, szanować;
należy być gotowym do odpowiedzialności za przyjaźń. (Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.)
Prezentacja odnalezionych fragmentów i sądów.
Zanotowanie wniosków w zeszycie.
Dyskusja na temat:
Co jest ważne u przyjaciela?
(Ważne jest, co lubi, czym się interesuje, co nam się w nim podoba, jaki jest w stosunku do nas i innych ludzi itp.)
Udzielenie odpowiedzi na pytania:
Co to znaczy: Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? (Człowieka można oceniać po tym, jaki jest, a nie po pozorach. Nie wszystko podlega naukowemu uporządkowaniu. Są rzeczy, wartości, które można dostrzec tylko sercem – poczuć.)
W jakim utworze autor przekazał myśl podobną do powyższej?
(W Balladach i romansach uczynił to Adam Mickiewicz. Napisał: Czucie i wiara silniej do mnie mówi, niż mędrca szkiełko i oko.)Co znaczy zdanie: Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez? (Z przyjaciółmi przeżywamy wesołe, ale i smutne chwile – ich zmartwienia, choroby, nieszczęścia, rozstanie, niekiedy śmierć.)
Faza podsumowująca
Uporządkowanie, uzupełnienie notatek z lekcji.
Podanie pracy domowej.
Bibliografia [1] A. de Saint – Exupery, Mały Książę, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1992;
[2] J. Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki w edukacji, Zakład Wydawniczy Lester Quality, Suwałki 2000;
[3] B. Chrząstowska, S. Wysłouch, Poetyka stosowana, WSiP, Warszawa 1978.Załączniki
Zadanie domowe do wyboru.
Wypisz z utworu cytaty, które można uznać za aforyzmy.
Napisz opowiadanie z dialogiem, opisujące jak poznałeś swego przyjaciela.
Czas trwania lekcji 45 minut