Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Rekurencja.

Cele:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • podać definicję rekurencji;

  • wymienić zasady poprawnej budowy algorytmów rekurencyjnych;

  • wymienić przykłady algorytmów rekurencyjnych- silnia;

  • wymienić niebezpieczeństwa algorytmów rekurencyjnych.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • zapisać w postaci listy kroków rekurencyjny algorytm obliczania silni;

  • wskazać w kodzie procedury wywołanie rekurencyjne;

  • prawidłowo definiować warunki zakończenia rekurencji;

  • zaimplementować poznane algorytmy rekurencyjne w VB .NET (algorytm obliczania silni);

  • podać przykłady działań i algorytmów, gdzie wykorzystywana jest rekurencja.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratorium.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowanym MS VB .NET;

  • zestawy zadań i scenariusze do nich; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;

  • e‑podręcznik, rozdział 17: Rekurencja; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB .NET i Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne (5 min)

Przypomnienie wiadomości dotyczących projektowania algorytmów (5 min)

  • przypomnienie pojęcia iteracji oraz jej implementacji w programowaniu na przykładzie VB .Net;

  • przypomnienie wiadomości o algorytmie znajdującym iteracyjnie wartość silni.

Faza realizacyjna

Wprowadzenie i zdefiniowanie nowego terminu: rekurencja (rekursja) (10 min)

  • podanie tematu lekcji;

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;

  • omówienie definicji rekurencji (rekursji);

  • omówienie zasad budowania poprawnych algorytmów rekurencyjnych;

  • omówienie na przykładzie obliczania silni zjawiska rekurencji oraz jego wykorzystania;

  • podanie innych przykładów rekurencji nie tylko w programowaniu, lecz także w codziennym życiu.

E‑podręcznik: strona 17.1, 17.2

E‑podręcznik: strona 17.3

E‑podręcznik: strona 17.1 przykład1, przykład2

Rekurencyjne obliczanie silni (20 min)

  • przypomnienie iteracyjnego algorytmu obliczania silni;

  • omówienie algorytmu rekurencyjnego obliczania silni;

  • zapisanie algorytmu obliczania silni w postaci listy kroków;

  • otwarcie nowego projektu i praktyczna realizacja zadania według scenariusza zadania;

  • analiza działania programu oraz budowy procedury rekurencyjnej.

Zadanie 1_17

E‑podręcznik: strona 17.3 program

Faza podsumowująca

Utrwalenie wiadomości (5 min)i

  • przypomnienie pojęcia rekurencji;

  • porównanie zapisu programu rekurencyjnego i iteracyjnego;

  • zadanie pracy domowej - obliczenie wartości dwumianu Newtona rekurencyjnie (jako zadanie dodatkowe) oraz potęgowanie rekurencyjne dla wszystkich uczniów.

Bibliografia

[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.

[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.

[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.

[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.

[5] Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.

Załączniki

Zadanie domowe

Napisać program do obliczenia wartości dwumianu Newtona rekurencyjnie (jako zadanie dodatkowe) oraz potęgowanie rekurencyjne dla wszystkich uczniów.

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

Ro2zAYjoNyNGa

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 77.70 KB w języku polskim
RnHPNawCSts7p

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 66.50 KB w języku polskim