Relaksacja z wykorzystaniem treningu Jacobsona
Relaksacja z wykorzystaniem treningu Jacobsona
Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
2 Trening zdrowotny
2.4 Uczeń wykonuje proste ćwiczenia relaksacyjne
Adresat: uczniowie klas I
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości:
Uczeń:
zna poprawną technikę wykonywania ćwiczeń w relaksacji Jacobsona
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności:
Uczeń:
napina i rozluźnia różne grupy mięśniowe
Cele szczegółowe w zakresie postaw:
Uczeń:
ma świadomość konieczności stosowania ćwiczeń relaksacyjnych
Metody nauczania: bezpośredniej celowości ruchu, zadaniowa ścisła
Formy i miejsce zajęć:
Formy nauczania: frontalna, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub sala fitness
Przybory i przyrządy: płyta z muzyką
Zasoby multimedialne:
prezentacja multimedialna: „Trening wg. metody Jacobsona”
prezentacja multimedialna: „Edmund Jacobson”
film: „Nauka napinania i rozluźniania różnych grup mięśniowych w wybranych ćwiczeniach relaksacyjnych”
Tok lekcyjny | Nazwa i opis ćwiczenia | Uwagi organizacyjno‑metodyczne |
Część wstępna: 12 min. |
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do ćwiczeń, podanie tematu lekcji.
| Ustawienie uczniów w dwuszeregu. Zasób multimedialny 1 Uczniowie wykonują ćwiczenia w biegu, jeden za drugim dookoła boiska do siatkówki. Uczniowie ustawieni na obwodzie koła. |
Część główna: 23 min. |
Uczniowie wykonują trening relaksacyjny Jacobsona. | Nauczyciel prowadzi trening relaksacyjny Jacobsona. Prezentacja multimedialna: Edmund Jacobson |
Część końcowa: 10 min. |
Uczniowie zapoznają się z materiałami multimedialnymi.
Zbiórka, podsumowanie lekcji. W podsumowaniu nauczyciel podkreśla wpływ ćwiczeń relaksacyjnych na redukcję napięcia, a tym samym poprawę samopoczucia. | Marsz po obwodzie koła. Uczniowie ustawieni w rozsypce. Narzędzia interaktywne Uczniowie ustawieni w dwuszeregu. |