Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Maszyny i urządzenia wiertnicze

GIW.12. Wykonywanie prac wiertniczych - Wiertacz 811305, Technik wiertnik 311707

bg‑gold

Rodzaje maszyn i urządzeń wiertniczych

GRAFIKA INTERAKTYWNA

25

Spis treści

1
R4zYa4Qr2x3xq1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia kotwicę martwego końca liny czyli element, do którego zamontowany jest koniec liny wiertniczej, wyposażony w czujnik siły do określania wskazań ciężarowskazu. Do czerwonego elementu w kształcie walca tak zwanej kotwicy martwego końca liny przymocowany jest martwy koniec liny wiertniczej. Lina wiertnicza wykonana jest ze stali z nachodzących na siebie splotek. W połowie wysokości czerwonego walca umieszczony jest do niego prostopadle (w poziomie) drugi mniejszy czerwony walec, który stanowi czujnik siły do określania wskazanego ciężarowskazu.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy układu. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają dodatkowo możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Kotwica martwego końca liny. Element, do którego zamontowany jest koniec liny wiertniczej,
2. Martwy koniec liny wiertniczej,
3. Czujnik siły do określania wskazania ciężarowskazu.
Kotwica martwego końca liny - element, do którego zamontowany jest koniec liny wiertniczej.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2
R1bZGi8O9VUjB1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia biały, podłużny element układu oczyszczania płuczki wiertniczej w kształcie walca czyli wirówkę dekantacyjną, inaczej nazywaną centryfugą. Z przodu urządzenia znajduje się gumowy wąż podłączony do stalowego kolanka. Jest to dopływu płuczki wiertniczej, którym płuczkę wiertniczą doprowadza się do wirówki dekantacyjnej. U podstawy urządzenia znajduje się gruba stalowa rura kołnierzowa stanowiąca odpływu oczyszczonej płuczki wiertniczej. Odpływem po wcześniejszym oddzieleniu fazy stałej, oczyszczona płuczka wiertnicza trafia do silnika elektrycznego służącego do napędzania wirnika wirówki dekantacyjnej.
Na rysunku kolejnymi elementami zaznaczono poszczególne elementy wirówki dekantacyjnej. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Dopływ płuczki wiertniczej. Przewód doprowadzający płuczkę wiertniczą do wirówki dekantacyjnej,
2. Odpływ oczyszczonej płuczki wiertniczej. Po oddzieleniu fazy stałej, oczyszczona płuczka wiertnicza trafia do odpływu,
3. Silnik elektryczny Silnik służący do napędzania wirnika wirówki dekantacyjnej.
Element układu oczyszczania płuczki wiertniczej - wirówka dekantacyjna - centryfuga
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

3
R1diD30mBDLJ91
Ilustracja interaktywna. Ilustracja przedstawia masywny, czerwony klucz maszynowy do przewodu wiertniczego. Klucz maszynowy jest w kształcie szczypiec. Klucz podwieszony jest na linie w szybie wiertniczym, z wykorzystaniem przeciwwag. Z jego pomocą stołowi skręcają i rozkręcają połączenia gwintowe przewodu wiertniczego. Klucz maszynowy składa się z: wieszaka klucza maszynowego służącego do podwieszenia klucza na łańcuchu w szybie wiertniczym, szczęki klucza maszynowego która jest elementem zapinanym na zworniku skręcanego elementu rurowego oraz ostrza klucza maszynowego który jest elementem odpowiedzialnym za zwiększenie tarcia między szczękami a zwornikiem skręcanego elementu. Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy klucza maszynowego. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem dla danego elementu.
1. Wieszak klucza maszynowego. Element służący do podwieszenia klucza na linie w szybie wiertniczym,
2. Szczęki klucza maszynowego Element zapinany na zworniku skręcanego elementu rurowego,
3. Ostrze klucza maszynowego Element odpowiedzialny za zwiększenie tarcia między szczękami a zwornikiem skręcanego elementu.
Klucz maszynowy do przewodu wiertniczego - Klucz o dużej masie, podwieszony na linie w szybie wiertniczym, z wykorzystaniem przeciwwag. Z jego pomocą stołowi skręcają i rozkręcają połączenia gwintowe przewodu wiertniczego.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

4
RhB4oNTsNJSjh1
Ilustracja interaktywna. Ilustracja przedstawia Kelly spinner, czyli urządzenie do obracania graniatką. Kelly spinner jest zwykle urządzeniem pneumatycznym, o stosunkowo niskim momencie obrotowym. Jest przydatne do wstępnego przygotowania połączeń gwintowanych narzędzi. Nie jest wystarczająco mocny, aby zapewnić odpowiedni moment obrotowy złącza narzędzia lub obrót samego przewodu wiertniczego. Na zdjęciu Kelly spinner wykonany jest ze stali w kolorze żółtym. Centralną jego częścią jest walec przez który przechodzi żółta rura. Na żółtym walcu znajdują się dwa niebieskie silniki pneumatyczne.
Szczegółowo Kelly spinner składa się z: silnika pneumatycznego odpowiedzialnego za obracanie urządzeniem w lewą stronę, silnika pneumatycznego odpowiedzialnego za obracanie urządzeniem w prawą stronę, wrzeciona, którym łączy się z wrzecionem głowicy płuczkowej (od góry) i z graniatką (od dołu) oraz połączenia gwintowego, które umożliwia skręcenie podzespołu z graniatką.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy Kelly spinner. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Silnik pneumatyczny do obracania w lewo. Silnik pneumatyczny odpowiedzialny za obracanie urządzeniem w lewą stronę,
2. Silnik pneumatyczny do obracania w prawo. Silnik pneumatyczny odpowiedzialny za obracanie urządzeniem w prawą stronę,
3. Wrzeciono kelly spinnera. Łączy się z wrzecionem głowicy płuczkowej (od góry) i z graniatką (od dołu),
4. Połączenie gwintowe. Umożliwia skręcenie podzespołu z graniatką.
Kelly spinner - Urządzenie do obracania graniatką. Kelly spinner jest zwykle urządzeniem pneumatycznym, o stosunkowo niskim momencie obrotowym. Jest przydatne do wstępnego przygotowania połączeń gwintowanych narzędzi. Nie jest wystarczająco mocny, aby zapewnić odpowiedni moment obrotowy złącza narzędzia lub obrót samego przewodu wiertniczego.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

5
RkLsJEEf4rX7s1
Ilustracja interaktywna. Ilustracja przedstawia głowicę Top Drive. Na zdjęciu widać część wieży wiertniczej wiertni wyposażonej w głowice Top Drive. Głowice Top Drive, jest to połączenie silnika wrzeciona z głowicą płuczkową i zawiesiami elewatorowymi odpowiedzialne za przekazywanie momentu obrotowego na przewód wiertniczy. Na zdjęciu widoczne elementy to: Gęsia szyja, i stojak płuczkowy znajdujący się po prawej stronie wieży wiertniczej oraz silnik Top drive'u, gęsia szyja wrzeciona, głowica płuczkowa Top Drive'u i zawiesia elewatorowe znajdujące się po środku wieży wiertniczej.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy głowicy Tod Drive. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Gęsia szyja,
2. Silnik Top drive'u,
3. Stojak płuczkowy. Metalowy element rurowy zamocowany wzdłuż konstrukcji urządzenia wiertniczego, doprowadzający płuczkę do węża płuczkowego,
4. Gęsia szyja wrzeciona,
5. Głowica płuczkowa,
6. Zawiesie elewatorowe głowicy Top Drive.
Głowica Top Drive. Jest to połączenie silnika wrzeciona z głowicą płuczkową i zawiesiami elewatorowymi odpowiedzialne za przekazywanie momentu obrotowego na przewód wiertniczy
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

6
R9DphuaKeapMt1
Ilustracja interaktywna. Ilustracja przedstawia urządzenie Power swivel. Jest to odmianę głowicy płuczkowej pozwalająca na wychylanie wrzeciona głowicy w kierunku ześlizgu w celu pobrania kawałka przewodu lub rury wydobywczej.
Składa się on z: siłownika hydraulicznego dzięki któremu możliwe jest wychylenie i powrót do pionu urządzenia, ramion urządzenia których zadaniem jest utrzymanie go w osi w trakcie prac wiertniczych oraz doprowadzenia oleju do siłownika hydraulicznego.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy głowicy Power swivel. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Siłownik hydrauliczny Dzięki siłownikowi możliwe jest wychylenie i powrót do pionu urządzenia.,
2. Ramię urządzenia Zadaniem ramion urządzenia jest utrzymanie go w osi w trakcie prac wiertniczych.,
3. Doprowadzenie oleju do siłownika hydraulicznego,.
4. Doprowadzenie oleju do siłownika hydraulicznego.
Power swivel - odmiana głowicy płuczkowej pozwalająca na wychylanie wrzeciona głowicy w kierunku ześlizgu w celu pobrania kawałka przewodu lub rury wydobywczej.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

7
RwAzPXFACF9Gw1
Ilustracja interaktywna. Na ilustracji przedstawiono proces wciągania elementu przewodu wiertniczego aktualnie wciąganego po ześlizgu przy pomocy wyciągarki pomocniczej zakończonej hakiem. Mężczyzna ubrany w czerwony kombinezon wciąga metalowy element przy pomocy haka.
Przedstawiona wyciągarka pomocnicza, jest to wyciągarka, której zadaniem jest wciąganie elementów rurowych po ześlizgu do szybu wiertniczego.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy wciągarki. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Hak kończący linę wyciągarki ,
2. Element przewodu wiertniczego wciągany do szybu wiertniczego przy pomocy wyciągarki pomocniczej.
Wyciągarka pomocnicza. Wyciągarka, której zadaniem jest wciąganie elementów rurowych po ześlizgu do szybu wiertniczego.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

8
R10xC8lTxGgrA1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia wyciągarkę drutową slick line. Pomarańczowe urządzenie z dwoma szpulami na których nawinięty jest stalowy drut. Na górze urządzenia znajduje się silnik.
Wyciągarka slick line służy do zapuszczania elementów do wnętrza przewodu wiertniczego na przykład inklinometru lub prac instrumentacyjnych prowadzonych w otworze lub w przewodzie wiertniczym. Składa się ono ze szpuli z przewodem drutowym oraz silnika elektrycznego służącego do napędzania szpul w celu rozwijania i zwijania przewodu drutowego.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy wciągarki. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Szpula z nawiniętym przewodem drutowym o mniejszej wytrzymałości,
2. Szpula z nawiniętym przewodem drutowym o większej wytrzymałości,
3. Silnik elektryczny Silnik służący do napędzania szpul w celu rozwijania i zwijania przewodu drutowego.
Wyciągarka drutowa - slick line. Urządzenie służące do zapuszczania elementów do wnętrza przewodu wiertniczego np. inklinometru lub prac instrumentacyjnych prowadzonych w otworze lub w przewodzie wiertniczym.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

9
R1CCGKAUiAE9O1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia wyciąg wiertniczy, czyli podzespół odpowiedzialny za nawijanie liny wiertniczej oraz zatrzymywanie jej w określonym położeniu. Stalowa lina umieszczona jest na zdjęciu w niebieskiej obudowie w kształcie prostopadłościanu. W centralnej cześci obudowy znajduje się duży prostokątny otwór przez który widać nawiniętą na bęben wrzecionowatą stalową linę.
Wyciąg wiertniczy napędzany jest silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Urządzenie składa się z właściwej części wyciągu (bębna) oraz: hamulca elektromagnetycznego. który w stanie spoczynku blokuje możliwość obracania się bębna linowego. W celu rozpoczęcia odwijania lub nawijania liny wiertniczej hamulec ten musi zastać zwolniony, a także hamulca pomocniczego wykorzystującego zasadę przekładni hydrokinetycznej, w której ruch obrotowy tarcz wirujących jest zwalniany przez płyn hydrauliczny.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy wyciągu wiertniczego. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Hamulec elektromagnetyczny wyciągu. Hamulec bębna wyciągu wiertniczego, najczęściej montowany pomiędzy silnikiem elektrycznym i wałem głównym wyciągu. Hamulec ten w stanie spoczynku blokuje możliwość obracania się bębna linowego. W celu rozpoczęcia odwijania lub nawijania liny wiertniczej hamulec ten musi zastać zwolniony.,
2. Wyciąg wiertniczy. Jeden z głównych podzespołów wiertnicy służący do wyciągania i zapuszczania rur wiertniczych (płuczkowych i okładzinowych), podtrzymywania przewodu wiertniczego w otworze, popuszczania przewodu wiertniczego w miarę pogłębiania otworu. Ponadto w czasie montażu za pomocą wyciągu można podnosić wieżomaszt do położenia pionowego. Dodatkowo wyciąg wiertniczy umożliwia nawijanie dodatkowej liny wyciągu pomocniczego, używanego podczas wciągania elementów rurowych do szybu wiertniczego.,
3. Hamulec pomocniczy. Hamulec wykorzystujący zasadę przekładni hydrokinetycznej, w której ruch obrotowy tarcz wirujących jest zwalniany przez płyn hydrauliczny.
Wyciąg wiertniczy - Podzespół odpowiedzialny za nawijanie liny wiertniczej oraz zatrzymywanie jej w określonym położeniu. Jest napędzany silnikiem spalinowym lub elektrycznym.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

10
RHBVK6e7k6wo91
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia czerwone stalowe uzbrojenie przeciwerupcyjne otworu. Elementy w kształcie walca połączone są u podstawy oraz na wysokości środka urządzenia łącznikiem kołnierzowym połączonym przy użyciu czarny ch śrub. Z boku urządzenia, na wysokości podstawy, środka urządzenia oraz szczytu urządzenia, odchodzą czerwone liny .
Urządzenie przeciwerupcyjne jest to zespół urządzeń uszczelniających wylot otworu wiertniczego, umożliwiający zamknięcie przestrzeni pierścieniowej między rurami płuczkowymi a rurami okładzinowymi oraz zamknięcie pełnego przelotu otworu. Urządzenie to składa się z więźby rurowej, umożliwiającej montaż zestawu przeciwerupcyjnego za pomocą połączenia kołnierzowego, łącznika dwukołnierzowego wyposażonego w tym przypadku w boczne odejścia na linię zatłaczania oraz linię dławienia, prewentera szczękowego pojedynczego umożliwiającego zamknięcie przestrzeni pierścieniowej lub pełnego przekroju otworu przy pomocy szczęk oraz prewentera szczękowego podwójnego umożliwiającego zamknięcie przestrzeni pierścieniowej lub pełnego przekroju otworu przy pomocy szczęk.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy uzbrojenia przeciwerupcyjnego otworu. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Więźba rurowa. Element montowany na kolumnie prowadnikowej rur okładzinowych, umożliwiający montaż zestawu przeciwerupcyjnego za pomocą połączenia kołnierzowego.,
2. Łącznik dwukołnierzowy. Element zestawu przeciwerupcyjnego, wyposażony w tym przypadku w boczne odejścia na linię zatłaczania oraz linię dławienia.,
3. Prewenter szczękowy pojedynczy.,
4. Prewenter szczękowy podwójny.
Uzbrojenie przeciwerupcyjne otworu - Zespół urządzeń uszczelniających wylot otworu wiertniczego, umożliwiający zamknięcie przestrzeni pierścieniowej między rurami płuczkowymi a rurami okładzinowymi oraz zamknięcie pełnego przelotu otworu.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

11
RKgNSxuscJxq81
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia czerwone stalowe uzbrojenie przeciwerupcyjne otworu. Elementy w kształcie walca połączone są u podstawy oraz na wysokości środka urządzenia łącznikiem kołnierzowym połączonym przy użyciu czarny ch śrub. Z boku urządzenia, na wysokości podstawy, środka urządzenia oraz szczytu urządzenia, odchodzą czerwone liny .
Zdjęcie przedstawia uzbrojenie przeciwerupcyjne otworu, czyli zespół urządzeń uszczelniających wylot otworu wiertniczego, umożliwiający zamknięcie przestrzeni pierścieniowej między rurami płuczkowymi a rurami okładzinowymi oraz zamknięcie pełnego przelotu otworu. Urządzenie składa się z prewentera szczękowego podwójnego umożliwiającego zamknięcie przestrzeni pierścieniowej lub pełnego przekroju otworu przy pomocy szczęk oraz głowicy uniwersalnej umożliwiającej zamknięcie przestrzeni pierścieniowej pomiędzy przewodem wiertniczym a kolumną rur okładzinowych. Cechą charakterystyczną jest możliwość zamykania przestrzeni pierścieniowej na różnych średnicach zewnętrznych elementów przewodu wiertniczego.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy uzbrojenia przeciwerupcyjnego otworu. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Prewenter szczękowy podwójny.,
2. Głowica uniwersalna. Element wyposażenia przeciwerupcyjnego, montowany nad prewenterami szczękowymi, umożliwiający zamknięcie przestrzeni pierścieniowej pomiędzy przewodem wiertniczym a kolumną rur okładzinowych. Cechą charakterystyczną jest możliwość zamykania przestrzeni pierścieniowej na różnych średnicach zewnętrznych elementów przewodu wiertniczego.
Uzbrojenie przeciwerupcyjne otworu - Zespół urządzeń uszczelniających wylot otworu wiertniczego, umożliwiający zamknięcie przestrzeni pierścieniowej między rurami płuczkowymi a rurami okładzinowymi oraz zamknięcie pełnego przelotu otworu.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

12
R1BLqeEgcHWT01
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia wieżomaszt wiertniczy, który znajduje się na terenie pustynnym. Obok wieżonasztu po lewej stronie znajdują się dwa samochody oraz przemieszczający się pracownicy w białych kaskach. Po prawej znajduje się stalowy zbiornik oraz biały pracowniczy barak. Wieżomaszt czyli kratownicowa lub słupowa konstrukcja jest w kształcie litery A. Wykonana jest ze stali. Pozwalaja na montaż urządzeń wyciągowych niezbędnych do prowadzenia prac wiertniczych. Charakteryzuje się większym udźwigiem od masztu wiertniczego. Na teren wiertni transportowany jest w częściach i montowany na miejscu przy pomocy dźwigu i własnego układu linowego.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy uzbrojenia wieżomasztu. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Wieżomaszt wiertniczy. Kratownicowa lub słupowa konstrukcja w kształcie litery A pozwalająca na montaż urządzeń wyciągowych niezbędnych do prowadzenia prac wiertniczych. Charakteryzuje się większym udźwigiem od masztu wiertniczego. Na teren wiertni transportowany jest w częściach i montowany na miejscu przy pomocy dźwigu i własnego układu linowego.,
2. Podbudowa. Podzespół urządzenia, na którym prowadzone są prace wiertnicze. Podbudowa pozwala na uzyskanie przestrzeni o odpowiedniej wysokości, bezpośrednio nad wylotem otworu wiertniczego. Dzięki temu możliwe jest zamocowanie na wylocie otworu wyposażenia przeciwerupcyjnego (BOP). Podbudowa czyli podzespół urządzenia, na którym prowadzone są prace wiertnicze. Podbudowa pozwala na uzyskanie przestrzeni o odpowiedniej wysokości, bezpośrednio nad wylotem otworu wiertniczego. Dzięki temu możliwe jest zamocowanie na wylocie otworu wyposażenia przeciwerupcyjnego (BOP czyli Blowout Preventer).,
3. Wielokrążek ruchomy. Podwieszony wewnątrz konstrukcji nośnej na linie wiertniczej element pozwalający na ruch pionowy góra – dół zestawu wiertniczego.,
4. Wielokrążek stały. Podzespół układu linowego zamocowany w koronie wieży, wieżomasztu, masztu wiertniczego. Umożliwia podwieszenie liny wiertniczej.,
5. Pomost wieżowy. Miejsce pracy wieżowego.,
6. Podłoga pomostu wieżowego (uchwyt palcowy). Służy do odkładania pasów przewodu wiertniczego.,
7. Zawiesia elewatorowe. Służą do podwieszenia elewatora.,
8. Elewator. Urządzenie do podchwytywania elementów przewodu oraz rur okładzinowych zapuszczanych do otworu.
Amerykański wieżomaszt IDECO 2500. Wieżomaszt - Kratownicowa lub słupowa konstrukcja w kształcie litery A pozwalająca na montaż urządzeń wyciągowych niezbędnych do prowadzenia prac wiertniczych. Charakteryzuje się większym udźwigiem od masztu wiertniczego. Na teren wiertni transportowany jest w częściach i montowany na miejscu przy pomocy dźwigu i własnego układu linowego.
Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

13
RzqhYNpssRkvC1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia maszt wiertniczy. Stalowa, pionowa kratownica znajdująca się na betonowym podłożu. Na szczycie elementu znajduje się wielokrążek stały. Z wielokrążka zwisa lina na której, zawieszony jest żółty hak. Po bokach znajdują się stalowe odciągi linowe.
Masz wiertniczy jest najlżejszym z trzech popularnych kontrukcji nośnych urządzeń wiertniczych. Kratownicowa konstrukcja stawiana do pionu przy pomocy własnych siłowników hydraulicznych. Utrzymywana w pionie przy pomocy odciągów linowych. Urządzenie wyposażone w maszt jest mobilne, łatwe i szybkie w montażu.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy masztu wiertniczego. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Maszt wiertniczy. Najlżejsze z trzech popularnych konstrukcji nośnych urządzeń wiertniczych. Kratownicowa konstrukcja stawiana do pionu przy pomocy własnych siłowników hydraulicznych. Utrzymywana w pionie przy pomocy odciągów linowych. Urządzenie wyposażone w maszt jest mobilne, łatwe i szybkie w montażu.,
2. Wielokrążek stały. Podzespół układu linowego zamocowany w koronie wieży, wieżomasztu, masztu wiertniczego. Umożliwia podwieszenie liny wiertniczej.,
3. Wielokrążek ruchomy. Podwieszony wewnątrz konstrukcji nośnej na linie wiertniczej element pozwalający na ruch pionowy góra – dół zestawu wiertniczego.,
4. Hak wiertniczy. Podwieszony pod wielokrążkiem ruchomym element pozwalający na montaż zawiesi elewatorowych i głowicy płuczkowej.
Maszt wiertniczy - Najlżejsze z trzech popularnych kontrukcji nośnych urządzeń wiertniczych. Kratownicowa konstrukcja stawiana do pionu przy pomocy własnych siłowników hydraulicznych. Utrzymywana w pionie przy pomocy odciągów linowych. Urządzenie wyposażone w maszt jest mobilne, łatwe i szybkie w montażu.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

14
R7rA1tNwDh3ib1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia kabinę operatora, w której znajduje się aparatura kontrolno-pomiarowa. Przed operatorem znajduje się pięć różnych wskaźników o różnym kształcie i rozmiarze. Dwa mniejsze wskaźniki o kolistym kształcie znajdują się na górze stalowego panelu. Dwa mniejsze wskaźniki w kształcie kwadratu znajdują się w dolnych narożach panelu. Po środku stalowego panelu znajduje się ostatni wskaźnik o kształcie koła, którego średnica jest równa wysokości panelu. Po lewej stronie znajduje się czarny ekran.
Aparatura kontrolno-pomiarowa jest to zespół wskaźników, czujników, manometrów oraz innych elementów służących do dostarczania informacji na temat wiercenia. W skład aparatury kontrolno-pomiarowej wchodzi: Manometr ciśnienia w przewodzie wiertniczym pozwalający na monitorowanie aktualnego ciśnienia w przewodzie wiertniczym, miernik prędkości obrotowej pozwalający na monitorowanie prędkości obrotowej przewodu wiertniczego, ciężarowskaz pozwalający na monitorowanie aktualnego ciężaru na haku wiertniczym oraz nacisku wywieranego na świder , manometr ciśnienia w przestrzeni pierścieniowej pozwalający na monitorowanie aktualnego ciśnienia w przestrzeni pierścieniowej między przewodem wiertniczym a kolumną rur okładzinowych, miernik momentu obrotowego pozwalający na monitorowanie aktualnego momentu obrotowego przewodu wiertniczego oraz Ekran wizualizujący historyczne dane z wiercenia w czasie rzeczywistym - Urządzenie pokazujące parametry takie jak: ciężar na haku, nacisk na świder, prędkość i moment obrotowy przewodu, ilość wpływającej i wypływającej płuczki, ciśnienie pomp płuczkowych, postęp wiercenia i wiele innych ważnych parametrów ze względu na prędkość i bezpieczeństwo procesu wiercenia.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy aparatury kontolno-pomiarowej. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Manometr ciśnienia w przewodzie wiertniczym. Wskaźnik pozwalający na monitorowanie aktualnego ciśnienia w przewodzie wiertniczym.,
2. Miernik prędkości obrotowej. Wskaźnik pozwalający na monitorowanie prędkości obrotowej przewodu wiertniczego.,
3. Ciężarowskaz. Wskaźnik pozwalający na monitorowanie aktualnego ciężaru na haku wiertniczym oraz nacisku wywieranego na świder.,
4. Manometr ciśnienia w przestrzeni pierścieniowej. Wskaźnik pozwalający na monitorowanie aktualnego ciśnienia w przestrzeni pierścieniowej między przewodem wiertniczym a kolumną rur okładzinowych.,
5. Miernik momentu obrotowego Urządzenie pozwalający na monitorowanie aktualnego momentu obrotowego przekazywanego na przewód wiertniczy.,
6. Ekran wizualizujący historyczne dane z wiercenia w czasie rzeczywistym. Urządzenie pokazujące parametry takie jak: ciężar na haku, nacisk na świder, prędkość i moment obrotowy przewodu, ilość wpływającej i wypływającej płuczki, ciśnienie pomp płuczkowych, postęp wiercenia i wiele innych ważnych parametrów ze względu na prędkość i bezpieczeństwo procesu wiercenia. Ekran monitorujący dane wiercenia w czasie rzeczywistym.
Aparatura kontrolno‑pomiarowa to zespół wskaźników, czujników, manometrów oraz innych elementów służących do dostarczania informacji na temat wiercenia.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

15
R17rUUepZgZ2W1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia szyb wiertniczy, czyli miejsce prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowane nad podbudową. Na zdjęciu znajduje się: kabina wiertacza (po lewej), która jest miejscem pracy wiertacza, zawierającym podgląd i dostęp do przyrządów kontrolno pomiarowych niezbędnych w trakcie prowadzenia prac wiertniczych. Wkład do stołu obrotowego, stół obrotowy służący do przekazywania momentu obrotowego na przewód wiertniczy. Podczas stosowania napędu stołowego, niezbędnym elementem przewodu wiertniczego jest graniatka, wyciąg wiertniczy odpowiedzialny za nawijanie liny wiertniczej oraz zatrzymywanie jej w okreslonym położeniu. Napędzany silnikiem spalinowym lub elektrycznym, indywidualny napęd elektryczny wyciągu odpowiedzialny za napędzanie wyciągu wiertniczego, hamulec elektromagnetyczny wyciągu. Hamulec ten w stanie spoczynku blokuje możliwość obracania się bębna linowego. W celu rozpoczęcia odwijania lub nawijania liny wiertniczej hamulec ten musi zastać zwolniony oraz kliny wiertnicze służące do przytrzymania przewodu w stole wiertniczym podczas operacji dodawania lub odejmowania kawałka przewodu.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy szybu wiertniczego. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Kabina wiertacza. Miejsce pracy wiertacza, zawierające podgląd i dostęp do przyrządów kontrolno pomiarowych niezbędnych w trakcie prowadzenia prac wiertniczych. opis alternatywny.,
2. Wkład do stołu obrotowego. Wkłady do stołu obrotowego są wymienne ze względu na różne średnice elementów rurowych zapuszczanych do otworu.,
3. Stół obrotowy. Jeden ze sposobów przekazywania momentu obrotowego na przewód wiertniczy. Podczas stosowania napędu stołowego, niezbędnym elementem przewodu wiertniczego jest graniatka.,
4. Wyciąg wiertniczy. Podzespół odpowiedzialny za nawijanie liny wiertniczej oraz zatrzymywanie jej w okreslonym położeniu. Napędzany w tym przypadku silnikiem elektrycznym. opis alternatywny.,
5. Indywidualny napęd elektryczny wyciągu. Element odpowiedzialny za napędzanie wyciągu wiertniczegoopis alternatywny.,
6. Hamulec elektromagnetyczny wyciągu. Hamulec bębna wyciągu wiertniczego, najczęściej montowany pomiędzy silnikiem elektrycznym i wałem głównym wyciągu. Hamulec ten w stanie spoczynku blokuje możliwość obracania się bębna linowego. W celu rozpoczęcia odwijania lub nawijania liny wiertniczej hamulec ten musi zastać zwolniony.opis alternatywny.,
7. Kliny wiertnicze. Elementy służące do przytrzymania przewodu w stole wiertniczym podczas operacji dodawania lub odejmowania kawałka przewodu.
Szyb wiertniczy - miejsce prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowane nad podbudową
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

16
R1QiyTHXNAKN71
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia widok z góry wiertni, czyli zespołu urządzeń i podzespołów wiertniczych zlokalizowanych na placu wiertniczym w celu wykonywania prac wiertniczych. Na zdjęciu widnieją urządzenia takie jak: pompa płuczkowa (typu triplex) odpowiadającą za zatłaczanie płuczki wiertniczej na dno odwiertu z odpowiednio dużą mocą pozwalającą na pokonanie oporów przepływu i wyniesienie płuczki z fazą stałą (zwiercinami) na powierzchnię, leje hydrauliczne pozwalające na dodawanie komponentów tworzących płuczkę wiertniczą do rurociągu w celu transportu i wymieszania w zbiorniku slagowym. Zbiornik slagowy do którego trafia płuczka w trakcie jej sporządzania, zbiorniki płuczkowe służące do przechowywania płuczek i innych cieczy wiertniczych (na przykład ciecz nadpakerowa), zbiorniki na wodę służące do przechowywania wody potrzebnej do sporządzania cieczy wiertniczych, podbudowa która pozwala na uzyskanie przestrzeni o odpowiedniej wysokości, bezpośrednio nad wylotem otworu wiertniczego. Dzięki temu możliwe jest zamocowanie na wylocie otworu wyposażenia przeciwerupcyjnego (BOP) oraz szyb wiertniczy który jest miejscem prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowanym na podbudowie.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy urządzenia wiertniczego do wierceń geologiczno-poszukiwawczych. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Pompa płuczkowa (typu triplex). Pompa płuczkowa (typu triplex) - Urządzenie odpowiadające za zatłaczanie płuczki wiertniczej na dno otworu z odpowiednio wysokim ciśnieniem pozwalającym na pokonanie oporów przepływu i wyniesienie płuczki z fazą stałą (zwiercinami) na powierzchnię.,
2. Leje hydrauliczne. Element układu sporządzania płuczki wiertniczej, pozwalający na dodawanie komponentów, tworzących płuczkę wiertniczą, tłoczoną do rurociągu w celu transportu i wymieszania w zbiorniku slagowym.,
3. Zbiornik slagowy. Element układu sporządzania płuczki wiertniczej. Do tego zbiornika trafia płuczka w trakcie jej sporządzania.,
4. Zbiornik płuczkowy (roboczy). Zbiornik służący do przechowywania płuczki aktualnie używanej do procesu wiercenia. Zbiorniki płuczkowe to zbiorniki służące do przechowywania płuczek i innych cieczy wiertniczych (na przykład ciecz nadpakerowa).,
5. Zbiorniki na wodę. Zbiorniki służące do przechowywania wody potrzebnej do sporządzania cieczy wiertniczych. Zbiorniki na wodę to zbiorniki służące do przechowywania wody potrzebnej do sporządzania cieczy wiertniczych.,
6. Podbudowa. Podzespół urządzenia, na którym prowadzone są prace wiertnicze. Podbudowa pozwala na uzyskanie przestrzeni o odpowiedniej wysokości, bezpośrednio nad wylotem otworu wiertniczego. Dzięki temu możliwe jest zamocowanie na wylocie otworu wyposażenia przeciwerupcyjnego (BOP).,
7. Szyb wiertniczy. Miejsce prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowane na podbudowie Szyb wiertniczy to miejsce prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowane na podbudowie.,
8. Zbiornik płuczkowy (zapasowy). Zbiornik służący do przechowywania płuczki aktualnie nie używanej do wiercenia.
Urządzenie wiertnicze do wierceń geologiczno‑poszukiwawczych – Urządzenie wiertnicze składa się z podbudowy, konstrukcji nośnej, pomp płuczkowych, zbiorników płuczkowych oraz części odpowiedzialnej za wytwarzanie energii
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

17
RWiUog6tBPdQK1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia Mudcleaner, czyli połączenie baterii hydrocyklonów z sitem wibracyjnym. Na zdjęciu wygląda to jak zespół połączonych pomarańczowych rur z sitem.
Hydrocyklon to element układu oczyszczania płuczki wiertniczej wykorzystujący siłę odśrodkową do oddzielania fazy stałej (zwiercin) od płuczki wiertniczej. Oddzielana faza stała o mniejszej gęstości wypływa górą, natomiast zwierciny o większej gęstości wypływają dołem hydrocyklonu. Sito wibracyjne to urządzenie służące do oddzielania fazy stałej (zwiercin) od płuczki wiertniczej powracającej z otworu przy pomocy wibracji siatek sit o odpowiedniej wielkości oczek wyrażonej w jednostce mesh.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy mudcleaner. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Bateria hydrocyklonów (odmulacze 2 – 8 cala). Hydrocyklon to element układu oczyszczania płuczki wiertniczej wykorzystujący siłę odśrodkową do oddzielania fazy stałej (zwiercin) od płuczki wiertniczej. Oddzielana faza stała o mniejszej gęstości wypływa górą, natomiast zwierciny o większej gęstości wypływają dołem hydrocyklonu.,
2. Bateria hydrocyklonów (odpiaszczacze 8 – 16 cala). Hydrocyklon to element układu oczyszczania płuczki wiertniczej wykorzystujący siłę odśrodkową do oddzielania fazy stałej (zwiercin) od płuczki wiertniczej. Oddzielana faza stała o mniejszej gęstości wypływa górą, natomiast zwierciny o większej gęstości wypływają dołem hydrocyklonu.
Mudcleaner – Urządzenie do oczyszczania płuczki wiertniczej. Jest to połączenie baterii hydrocyklonów z sitem wibracyjnym
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

18
RQ7iCDM4AKjOA1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia widok z góry na urządzenie wiertnicze do wierceń geologiczno-poszukiwawczych. Urządzenie wiertnicze składa się z podbudowy, konstrukcji nośnej, pomp płuczkowych, zbiorników płuczkowych oraz części odpowiedzialnej za wytwarzanie energii. Na zdjęciu uchwycone zostały dalej wymienione urządzenia: Pompa płuczkowa typu triplex która jest wykorzystywana podczas wierceń normalnośrednicowych z prawym obiegiem płuczki wiertniczej. Konstrukcja pompy przewiduje możliwość zamontowania tulei cylindrowych różnych średnic, do pozwala na regulację maksymalnego ciśnienia tłoczenia. Wraz ze wzrostem średnic tulei cylindrowych maksymalne ciśnienie tłoczenia maleje, a strumień objętości rośnie. Strumień objętości pompy jest regulowany również przez zmianę prędkości obrotowej silnika napędzającego pompę, zbiorniki płuczkowe służące do przechowywania płuczek i innych cieczy wiertniczych (np. ciecz nadpakerowa), napęd spalinowy wyciągu odpowiedzialny za napędzanie wyciągu wiertniczego, przekładnia której zadaniem jest przeniesienie ruchu z silnika spalinowego na bęben wyciągowy przy jednoczesnej zmianie prędkości i momentu, wyciąg wiertniczy który jest odpowiedzialny za nawijanie liny wiertniczej oraz zatrzymywanie jej w określonym położeniu. Napędzany w tym przypadku silnikiem spalinowym, zbiornik na wodę służące do przechowywania wody potrzebnej do sporządzania cieczy wiertniczych, głowica płuczkowa pozwalająca jednocześnie dostarczyć płuczkę do obracającego się przewodu wiertniczego, jak i przenieść obciążenia pochodzące od zawieszonego przewodu wiertniczego. Głowica pozwala na obrót kolumny przewodu dookoła osi, pozostając sama nieruchomo z uwagi na połączenie z wężem gumowym przeznaczonym dla obiegu płuczki, odlewa która jest połączeniem między kominkiem a układem oczyszczania płuczki służące do transportu powracającej płuczki na sita wibracyjne, degazator odpowiedzialny za pozbycie się gazu ze zgazowanej płuczki powracającej z otworu, sita wibracyjne służące do oddzielania fazy stałej (zwiercin) od płuczki wiertniczej powracającej z otworu przy pomocy wibracji oraz sit o odpowiedniej wielkości oczek wyrażonej w jednostce mesh, zbiornik na urobek do którego trafiają zwierciny bezpośrednio po oddzieleniu od płuczki na sitach wibracyjnych, ześlizg który służy do wciągania z poziomu terenu wiertni elementów rurowych do szybu wiertniczego, pomost rurowy służący do przygotowania w pozycji poziomej elementów rurowych przed wciągnięciem do szybu wiertniczego po ześlizgu. Pomost rurowy jest ustawiony naprzeciw podbudowy i połączony z nią ześlizgiem, rampa rurowa która służy do magazynowania elementów rurowych przez wciągnięciem do szybu wiertniczego oraz silnik spalinowy napędzający pompę płuczkową.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy urządzenia wiertniczego do wierceń geologiczno-poszukiwawczych. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Pompa płuczkowa typu triplex. Trzysekcyjna jednostronnego działania pompa płuczkowa nurnikowa. Jest wykorzystywana podczas wierceń normalnośrednicowych z prawym obiegiem płuczki wiertniczej. Konstrukcja pompy przewiduje możliwość zamontowania tulei cylindrowych różnych średnic, co pozwala na regulację maksymalnego ciśnienia tłoczenia. Wraz ze wzrostem średnic tulei cylindrowych maksymalne ciśnienie tłoczenia maleje, a strumień objętości rośnie. Strumień objętości pompy jest regulowany również przez zmianę prędkości obrotowej silnika napędzającego pompę.,
2. Zbiorniki płuczkowe. Zbiorniki służące do przechowywania płuczek i innych cieczy wiertniczych (na przykład ciecz nadpakerowa).,
3. Napęd spalinowy wyciągu. Podzespół odpowiedzialny za napędzanie wyciągu wiertniczego.,
4. Przekładnia. Zadaniem przekładni jest przeniesienie ruchu z silnika spalinowego na bęben wyciągowy przy jednoczesnej zmianie prędkości i momentu.,
5. Wyciąg wiertniczy. Podzespół odpowiedzialny za nawijanie liny wiertniczej oraz zatrzymywanie jej w okreslonym położeniu. Napędzany w tym przypadku silnikiem spalinowym.,
6. Zbiornik na wodę. Zbiorniki służące do przechowywania wody potrzebnej do sporządzania cieczy wiertniczych.,
7. Głowica płuczkowa. Podzespół podwieszany na haku wiertniczym, pozwalający jednocześnie dostarczyć płuczkę do obracającego się przewodu wiertniczego, jak i przenieść obciążenia pochodzące od zawieszonego przewodu wiertniczego. Głowica pozwala na obrót kolumny przewodu dookoła osi, pozostając sama nieruchomo z uwagi na połączenie z wężem gumowym przeznaczonym dla obiegu płuczki.,
8. Odlewa. Jest to połączenie między kominkiem a układem oczyszczania płuczki służące do transportu powracającej płuczki na sita wibracyjne.,
9. Degazator. Podzespół odpowiedzialny za pozbycie się gazu ze zgazowanej płuczki powracającej z otworu.,
10. Sita wibracyjne. Urządzenie służące do oddzielania fazy stałej (zwiercin) od płuczki wiertniczej powracającej z otworu przy pomocy wibracji siatek sit o odpowiedniej wielkości oczek wyrażonej w jednostce mesh.,
11. Zbiornik na urobek. Zbiornik, do którego trafiają zwierciny bezpośrednio po oddzieleniu od płuczki na sitach wibracyjnych.,
12. Ześlizg. Element konstrukcyjny urządzenia wiertniczego mocowany jako pochylnia pomiędzy pomostem rurowym i szybem wiertniczym. Ześlizg służy do wciągania z poziomu terenu wiertni elementów rurowych do szybu wiertniczego.,
13. Pomost rurowy. Element konstrukcyjny urządzenia wiertniczego służący do przygotowania w pozycji poziomej elementów rurowych przed wciągnięciem do szybu wiertniczego po ześlizgu. Pomost rurowy jest ustawiony naprzeciw podbudowy i połączony z nią ześlizgiem.,
14. Rampa rurowa. Konstrukcje stalowe ustawiane z dwóch stron pomostu rurowego. Służą do magazynowania elementów rurowych przez wciągnięciem do szybu wiertniczego.
, 15. Silnik spalinowy. Silnik spalinowy napędzający pompę płuczkową.
Urządzenie wiertnicze do wierceń geologiczno‑poszukiwawczych – Urządzenie wiertnicze składa się z podbudowy, konstrukcji nośnej, pomp płuczkowych, zbiorników płuczkowych oraz części odpowiedzialnej za wytwarzanie energii
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

19
RQxht9Wh4AC4S1
Ilustracja interaktywna. Ilustracja przedstawia szyb wiertniczy, czyli miejsce prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowane na podbudowie. Na zdjęciu mężczyzna ubrany w czerwony kombinezon, biały kas i czarne okulary ochronne naciska na czerwoną dźwignie hamulca głównego. Po jego lewej stronie znajdują się szare gnaizdka przemysłowe od których odchodzą dwa kable. Po jego prawej stronie znajduje się pomarańczowy Tubing Tong. W miejscu prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowane na podbudowie widać hamulec główny który służy do płynnego zatrzymywania wału głównego wyciągu wiertniczego. Najczęściej spotykane rozwiązania to: pierwszy - hamulec tarczowy z klockami hamulcowymi i hydraulicznym dociskiem klocków do tarcz hamulcowych, drugi – hamulec taśmowy wykorzystujący taśmy okalające bębny hamulcowe, zaciskane przy pomocy układu dźwigniowego wprawianego w ruch przez wiertacza siłą jego mięśni (przy pomocy hebla) oraz Tubing Tong czyli klucz automatyczny napędzany hydraulicznie. W swojej konstrukcji posiada szczęki wyposażone w żłobkowane rolki lub cierny łańcuch Galla. Szczęki po naprowadzeniu na rurę wydobywczą ulegają zaciśnięciu i po złączeniu silnika hydraulicznego przez rolki rozpoczynają dokręcanie połączenia rury wydobywczej. Klucz ten posiada miernik momentu obrotowego, który pozwala określić poprawną wielkość siły dokręcenia połączenia gwintowego.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy znajdujące się w miejscu prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowanym na podbudowie Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Hamulec główny. Hamulec cierny służy do płynnego zatrzymywania wału głównego wyciągu wiertniczego. Najczęściej spotykane rozwiązania to: pierwszy czyli hamulec tarczowy z klockami hamulcowymi i hydraulicznym dociskiem klocków do tarcz hamulcowych, drugi czyli hamulec taśmowy wykorzystujący taśmy okalające bębny hamulcowe, zaciskane przy pomocy układu dźwigniowego wprawianego w ruch przez wiertacza siłą jego mięśni (przy pomocy hebla).Hamulec główny - Hamulec cierny służy do płynnego zatrzymywania wału głównego wyciągu wiertniczego. Najczęściej spotykane rozwiązania to: pierwszy - hamulec tarczowy z klockami hamulcowymi i hydraulicznym dociskiem klocków do tarcz hamulcowych, drugi – hamulec taśmowy wykorzystujący taśmy okalające bębny hamulcowe, zaciskane przy pomocy układu dźwigniowego wprawianego w ruch przez wiertacza siłą jego mięśni (przy pomocy hebla).,
2. Tubing Tong. Klucz automatyczny napędzany hydraulicznie. W swojej konstrukcji posiada szczęki wyposażone w żłobkowane rolki lub cierny łańcuch Galla. Szczęki po naprowadzeniu na rurę wydobywczą ulegają zaciśnięciu i po złączeniu silnika hydraulicznego przez rolki rozpoczynają dokręcanie połączenia rury wydobywczej. Klucz ten posiada miernik momentu obrotowego, który pozwala określić poprawną wielkość siły dokręcenia połączenia gwintowego.
Szyb wiertniczy - miejsce prowadzenia prac wiertniczych zlokalizowane na podbudowie
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

20
R15QokqWK5SH51
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia pompę płuczkową czyli odpowiadające za zatłaczanie płuczki wiertniczej na dno otworu z odpowiednio wysokim ciśnieniem pozwalającym na pokonanie oporów przepływu i wyniesienie płuczki z fazą stałą (zwiercinami) na powierzchnię. Pompa płuczkowa jest podłużnym urządzeniem, wykonanym ze stali pomalowanej na kolor niebieski. Do końcówki urządzeina przymocowany jest, gruby elastyczny wąż, który podłączony jest do czerwoego rurociągu. Na zdjęciu widnieje silnik elektryczny napędzający pompę płuczkową, pompa płuczkowa typu triplex wykorzystywana podczas wierceń normalnośrednicowych z prawym obiegiem płuczki wiertniczej. Konstrukcja pompy przewiduje możliwość zamontowania tulei cylindrowych różnych średnic, do pozwala na regulację maksymalnego ciśnienia tłoczenia. Wraz ze wzrostem średnic tulei cylindrowych maksymalne ciśnienie tłoczenia maleje, a strumień objętości rośnie. Strumień objętości pompy jest regulowany również przez zmianę prędkości obrotowej silnika napędzającego pompę oraz odśrodkowa pompa doładowująca ssąco-tłocząca.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy pompy płuczkowej. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Silnik elektryczny. Silnik elektryczny napędzający pompę płuczkową,
2. Pompa płuczkowa typu triplex. Trzysekcyjna jednostronnego działania pompa płuczkowa nurnikowa. Jest wykorzystywana podczas wierceń normalnośrednicowych z prawym obiegiem płuczki wiertniczej. Konstrukcja pompy przewiduje możliwość zamontowania tulei cylindrowych różnych średnic, do pozwala na regulację maksymalnego ciśnienia tłoczenia. Wraz ze wzrostem średnic tulei cylindrowych maksymalne ciśnienie tłoczenia maleje, a strumień objętości rośnie. Strumień objętości pompy jest regulowany również przez zmianę prędkości obrotowej silnika napędzającego pompę.,
3. Odśrodkowa pompa doładowująca ssąco-tłocząca Odśrodkowa pompa doładowująca ssąco-tłocząca.
Pompa płuczkowa (typu triplex) - Urządzenie odpowiadające za zatłaczanie płuczki wiertniczej na dno otworu z odpowiednio wysokim ciśnieniem pozwalającym na pokonanie oporów przepływu i wyniesienie płuczki z fazą stałą (zwiercinami) na powierzchnię.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

21
R12Opjj1lsUHC1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia pompę płuczkową typu duplex. Urządzenie wykonane jest ze stali. U góry urządzenia widać czerwony zbiornik ciśnieniowy w kształcie gruszki. Po lewej stronie urządzenia znajduje się stalowa obudowa . Dół pompy połączony jest rurą kołnierzową ze zbiornikiem.
Pmpa płuczkowa odpowiada za zatłaczanie płuczki wiertniczej na dno otworu z odpowiednio wysokim ciśnieniem pozwalającym na pokonanie oporów przepływu i wyniesienie płuczki z fazą stałą (zwiercinami) na powierzchnię. Widać również kompensator pulsacji po stronie wysokiego ciśnienia który służy do złagodzenia pulsacji powstających podczas pracy tłokowej pompy płuczkowej, która zasysa i tłoczy płuczkę strumieniem pulsującym. Powoduje to występowanie szkodliwych naprężeń dynamicznych w przewodzie tłocznym (pulsacji). Po stronie ssawnej pompy (niskiego ciśnienia) ma kształt walca z wewnętrznym rękawem gumowym wypełnionym gazem (azotem). Po stronie tłocznej pompy (wysokiego ciśnienia) ma kształt kuli z przeponą gumową wewnątrz. W celu dobrej amortyzacji powstającej pulsacji ciśnienie gazu nad przeponą powinno wynosić 2/3 ciśnienia tłoczenia pompy płuczkowej.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy pompy płuczkowej. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Pompa płuczkowa typu duplex. Dwusekcyjna dwustronnego działania pompa płuczkowa nurnikowa. Jest wykorzystywana podczas wierceń normalnośrednicowych z prawym obiegiem płuczki wiertniczej. Konstrukcja pompy przewiduje możliwość zamontowania tulei cylindrowych różnych średnic, do pozwala na regulację maksymalnego ciśnienia tłoczenia. Wraz ze wzrostem średnic tulei cylindrowych maksymalne ciśnienie tłoczenia maleje, a strumień objętości rośnie. Strumień objętości pompy jest regulowany również przez zmianę prędkości obrotowej silnika napędzającego pompę.,
2. Kompensator pulsacji po stronie wysokiego ciśnienia. Ciśnieniowy zbiornik zamontowany po stronie ssawnej i tłocznej pompy płuczkowej. Jest montowany dla złagodzenia pulsacji powstających podczas pracy tłokowej pompy płuczkowej, która zasysa i tłoczy płuczkę strumieniem pulsującym. Powoduje to występowanie szkodliwych naprężeń dynamicznych w przewodzie tłocznym (pulsacji). Po stronie ssawnej pompy (niskiego ciśnienia) ma kształt walca z wewnętrznym rękawem gumowym wypełnionym gazem (azotem). Po stronie tłocznej pompy (wysokiego ciśnienia) ma kształt kuli z przeponą gumową wewnątrz. W celu dobrej amortyzacji powstającej pulsacji ciśnienie gazu nad przeponą powinno wynosić 2/3 ciśnienia tłoczenia pompy płuczkowej.
Pompa płuczkowa (typu duplex) - Urządzenie odpowiadające za zatłaczanie płuczki wiertniczej na dno otworu z odpowiednio wysokim ciśnieniem pozwalającym na pokonanie oporów przepływu i wyniesienie płuczki z fazą stałą (zwiercinami) na powierzchnię.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

22
R1BGB0AI88foG1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia zbiorniki oleju napędowego. Są to białe prostopadłościany stojące obok siebie na zewnątrz. Na przodzie zbiornika biegną rury. Przed zbiornikami jest stalowy niski podest.
Zbiorniki są odpowiedzialne za magazynowanie paliwa do silników spalinowych działających na terenie wiertni.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy zbiornika. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Zawory odcinające wypływ paliwa ze zbiornika.,
2. Koryto zabezpieczające przewody paliwowe przed uszkodzeniem .
Zbiorniki oleju napędowego - Zbiorniki odpowiedzialne za magazynowanie paliwa do silników spalinowych działających na terenie wiertni
Źródło: GroMar Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

23
R11GfbQaSwWOX1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia prądową rozdzielnie sterującą. Jest to pomieszczenie z białymi zamkniętymi szafami po obu stronach. Na niektórych drzwiach szafy znajdują się żółte etykiety. Zadaniem rozdzielni jest odpowiednie przetworzenie i rozdysponowanie energii elektrycznej.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy rozdzielni. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Prądowa rozdzielnia sterująca. Na rysunku widać prądową rozdzielnie sterującą w skład której wchodzi dziewięć urządzeń zamkniętych we wnętrzu szafy elektrycznej. Z siedmiu takich samych urządzeń sześć znajdujących się w szafie z prawej strony a jedno pomiędzy dwoma czarnymi skrzynkami. Urządzenia są zamontowane obok siebie. Każde z nich jest w kształcie prostopadłościanu. Na górze urządzenia znajduje się elastyczny kabel który biegnie do otworu w stalowym panelu widocznym za urządzeniem elektrycznym. Do podstawy urządzenia przyłączony jest żółty kabel. W górnej części urządzenia znajduje się ekran ciekłokrystaliczny na którym widać zielone cyfry. Poniżej umieszczony jest zielony guzik. Na dole prostopadłościanu znajduje się biała naklejka. Przed urządzeniami znajduje się czarna skrzynka. Do jej podstawy przyłączone są elastyczne kable. Po lewej stronie szafki znajduje się czarna skrzynka z elastycznymi kablami u podstawy.
Prądowa rozdzielnia sterująca - Zadaniem prądowej rozdzielni sterującej jest odpowiednie przetworzenie i rozdysponowanie energii elektrycznej
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

24
R1V5aZBUfLu5O1
Ilustracja interaktywna. Ilustracja przedstawia żółty agregat prądotwórczy. Na przodzie agregatu znajduje się czarny panel sterujący na którym jest sześć wskaźników, ekran ciekłokrystaliczny z przyciskami oraz duży czerwony guzik.
Agregat jest urządzenie służące do zasilania silników elektrycznych napędzających urządzenia i podzespoły wiertnicze.
Na rysunku kolejnymi cyframi zaznaczono poszczególne elementy agregatu prądotwórczego. Po naciśnięciu cyfry zostanie rozwinięte pole z nazwą elementu oraz jego dodatkowy opis. Pola zawierają możliwość odsłuchu audio, który jest tożsamy z opisem danego elementu.
1. Generator prądu.,
2. Silnik.
Agregat prądotwórczy do zasilania silników elektrycznych napędzających urządzenia i podzespoły wiertnicze
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Powiązane ćwiczenia