Rola i obowiązki organizatora imprezy masowej
Organizatorem jest ten, kto planuje, przygotowuje i realizuje dane przedsięwzięcie. W kontekście bezpieczeństwa imprez masowych organizatorem może być osoba prawna, fizyczna, a nawet jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej przeprowadzająca taką imprezę. Określa to Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.
Organizator inicjuje wszelkie czynności związane z przeprowadzeniem przyszłej imprezy. Występuje z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy. W zależności od charakteru imprezy i jej rozmiaru może zgromadzić odpowiedni sztab ludzi, którzy będą odpowiedzialni za poszczególne zakresy działań na etapie planowania, przygotowania, przeprowadzenia i podsumowania realizacji imprezy – a on sam będzie pełnił rolę nadzorczą i koordynacyjną.
Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych wskazuje na organizatora jako odpowiedzialnego za bezpieczeństwo imprezy masowej w miejscu i w czasie jej trwania. Określone są w niej obowiązki przypisane organizatorowi w zakresie bezpieczeństwa imprezy, które obejmują zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie i ochrony porządku publicznego. Organizator obowiązany jest również zapewnić zabezpieczenie pod względem medycznym oraz odpowiedni stan techniczny obiektów budowlanych wraz z służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.
Ogólne obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa imprezy masowej organizator realizuje poprzez spełnienie wymogów określonych w przepisach prawa budowlanego, w przepisach sanitarnych i przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Zapewnia udział służb porządkowych i służb informacyjnych, wyposażonych w identyfikatory wydane przez organizatora imprezy masowej oraz jednolity i umożliwiający łatwą identyfikację ubiór opatrzony na plecach odblaskowym napisem o treści SŁUŻBA PORZĄDKOWA lub SŁUŻBA INFORMACYJNA. Ponadto zapewnia udział kierującego tymi służbami kierownika do spraw bezpieczeństwa. Kierownik do spraw bezpieczeństwa jest osobą wyznaczoną przez organizatora i reprezentuje go w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy masowej.
Członkowie wspomnianych służb oraz kierownik ds. bezpieczeństwa obowiązkowo muszą mieć ukończone szkolenie – odpowiednio dla członka służby porządkowej, służby informacyjnej i kierownika do spraw bezpieczeństwa. Liczebność służby porządkowej oraz służby informacyjnej określa się w następujący sposób:
w przypadku imprezy masowej niebędącej imprezą masową podwyższonego ryzyka – co najmniej 10 członków służby porządkowej i informacyjnej na 300 osób, które mogą być obecne na imprezie masowej, oraz co najmniej 1 członek służby porządkowej lub służby informacyjnej na każde następne 100 osób, przy czym nie mniej niż 20% ogólnej liczby członków służb stanowią członkowie służby porządkowej;
w przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka – co najmniej 15 członków służby porządkowej i informacyjnej na 200 osób, które mogą być obecne na imprezie masowej, i co najmniej 2 członków służby porządkowej lub informacyjnej na każde następne 100 osób, przy czym nie mniej niż 50% ogólnej liczby członków służb stanowią członkowie służby porządkowej.
jeżeli regulamin imprezy masowej artystyczno‑rozrywkowej przewiduje zmienną liczbę uczestników tej imprezy, liczebność służby porządkowej oraz służby informacyjnej na tej imprezie ustala się zgodnie z zasadami określonymi w ust. 2, przy czym organizator może ustalać liczebność tych służb proporcjonalnie do liczby osób obecnych na imprezie zgłoszonej w harmonogramie udostępnienia obiektu lub terenu uczestnikom imprezy masowej oraz w harmonogramie opuszczania przez nich tego obiektu lub terenu.
Liczbę członków służb porządkowych i informacyjnych na poszczególnych posterunkach określa kierownik ds. bezpieczeństwa. Należy tutaj pamiętać, że jednym z członków służby informacyjnej jest spiker, który pełni bardzo ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa imprezy.
Obowiązkiem organizatora jest także zapewnienie pomocy medycznej i zaplecza higieniczno‑sanitarnego, a także wyznaczenie dróg ewakuacyjnych oraz dróg umożliwiających dojazd pojazdom służb ratowniczych i Policji. Dla bezpieczeństwa imprezy ważne jest stworzenie warunków do zorganizowania łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy masowej. Organizator ma ponadto obowiązek zapewnić sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne do zabezpieczenia imprezy masowej w zakresie działań ratowniczo‑gaśniczych oraz wydzielone pomieszczenia dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy masowej.
Organizator udostępnia osobom uczestniczącym w imprezie masowej regulamin obiektu (terenu) oraz opracowuje i udostępnia regulamin imprezy masowej zawierający warunki uczestnictwa i zasady zachowania się osób na niej obecnych. Szczególną uwagę zwraca się tutaj na udział osób małoletnich, które mogą uczestniczyć w imprezie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. W tym miejscu określa się również, na jakiej podstawie osoba może wejść na teren imprezy, tj. na podstawie biletu, zaproszenia, karnetu itp. Natomiast zasady zachowania się są w głównej mierze oparte na zasadach współżycia społecznego. Regulamin imprezy masowej oparty jest głównie na ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych oraz na zapisach kodeksu cywilnego. Organizator opracowuje również instrukcję postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w miejscu i w czasie imprezy masowej.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści