Bezpieczeństwo państwa zależy nie tylko od jego własnych sił i zasobów, ale także od jego stosunków z innymi państwami. Jedną z metod układania tych stosunków jest uczestnictwo w różnego rodzaju organizacjach międzynarodowych. W efekcie, organizacje stają się lub mogą się stać kolejnym elementem wzmacniającym pozycję danego państwa. O tym, czym dokładnie są organizacje międzynarodowe, w jaki sposób możemy je podzielić, a także które z nich są szczególnie istotne dla bezpieczeństwa Polski, dowiesz się z tego e‑materiału.
Przypomnij sobie czy w twoim najbliższym otoczeniu - gminie, powiecie, zostały zrealizowane projekty wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców tego obszaru, a jednocześnie związane lub finansowane z organizacją międzynarodową. Rozważ nie tylko aspekty inwestycji w obronność, jeżeli takie były, ale również takie kwestie jak bezpieczeństwo ekologiczne, energetyczne, drogowe.
wyjaśniać, czym jest organizacja międzynarodowa;
rozróżniać organizacje międzynarodowe;
wyjaśniać, znaczenie organizacji międzynarodowych dla bezpieczeństwa militarnego i gospodarczego Polski.
1. Definicja i podział organizacji międzynarodowych
Organizacja międzynarodowa to pojęcie, które posiada własną definicję.
„(...) można ją zdefiniować jako zrzeszenie co najmniej 3 podmiotów utworzonych dla zrealizowania wspólnego celu, który ma charakter międzynarodowy bądź jest realizowany poprzez działalność międzynarodową. Podstawą funkcjonowania organizacji międzynarodowej jest jej umowa założycielska, czyli statut, w którym przesądza się najważniejsze kwestie dotyczące danej organizacji. Statut zazwyczaj określa cele i zadania organizacji, prawa i obowiązki członków, strukturę organizacji oraz jej siedzibę (...)”Indeks górny 11 Indeks górny koniec11.
Definicja, którą zaprezentowano powyżej odnosi się do organizacji międzynarodowych w szerokim rozumieniu tego słowa. Spróbujmy się zastanowić, w jaki sposób i według jakich kryteriów możemy je podzielić, w celu łatwiejszego zrozumienia omawianego tematu. Następnie przyjrzymy się z tej perspektywy organizacjom kluczowym dla bezpieczeństwa Polski. W tym celu pomocna będzie poniższa prezentacja multimedialna.
Wyjaśnij w jaki sposób dzielimy organizacje międzynarodowe ze względu na ich zasięg.
Wybierz dowolną znaną Ci organizację międzynarodową a następnie spróbuj przypisać jej cechy charakterystyczne wymienione w prezentacji, np. czy jest organizacją otwartą, czy zamkniętą.
Wymień co najmniej trzy kryteria, jakie powinno spełniać państwo członkowskie Rady Europy.
Członkostwo Polski w różnych organizacjach międzynarodowych wzmacnia jej pozycję gospodarczą, militarną i społeczną. Nie zawsze jednak tak było. O przemianach jakie zaszły znaczeniu Polski na arenie międzynarodowej dowiesz się z filmu będącego inscenizowanym wywiadem z przedstawicielem dyplomatycznym.
Wyjaśnij, jakie wyzwania stwarzało dla Polski zjednoczenie Niemiec 3 października 1990 roku.
Wskaż, które państwa poza Polską wstąpiły w 1999 roku do NATO.
Podaj, jakie przemówienie i którego polityka było jednym z ostatnich zwiastunów, że droga Polski do Paktu Północnoatlantyckiego zakończy się powodzeniem.
2. Organizacje mające największy wpływ na bezpieczeństwo Polski
W tej części skupimy się głównie na dwóch organizacjach, które w największym stopniu wpływają na bezpieczeństwo Polski. Będą to NATO i Unia Europejska, których wpływ jest najbardziej odczuwalny, zarówno w wymiarze państwowym, jak i w życiu poszczególnych obywateli. W mniejszym stopniu przyjrzymy się również innym organizacjom.
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej (27 państw) i wynikające z tego korzyści dla bezpieczeństwa państwa możemy ująć w kilku punktach:
Jednolity, wspólny rynek oraz związane z nim swobody łączą ze sobą państwa unijne - interes gospodarczy jednego jest automatycznie powiązany z interesami pozostałych.
Wspólna przestrzeń gospodarcza jest chroniona w stosunku do podmiotów z zewnątrz, m.in. poprzez ujednolicenie ceł, polityki azylowej, wiz.
Wspólna granica zewnętrzna - we wspólnym interesie wszystkich państw jest to, żeby była nienaruszalna, a w wymiarze ekonomicznym szczelna, eliminując w możliwie dużym stopniu takie zjawiska jak na przykład przemyt towarów, osób, nielegalne migracje, w skrajnych wypadkach również przenikanie przestępczości zorganizowanej czy terrorystów.
Liczne fundusze UE wpływają na ekonomiczne bezpieczeństwo Polski, a także na przyśpieszenie rozwoju gospodarczego.
Unia Europejska prowadzi Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa oraz Bezpieczeństwa i Obrony. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że są to dziedziny w których współpraca dopiero jest rozwijana. Wynika to z tego, że są to obszary newralgicznenewralgiczne, gdzie państwa niechętnie rezygnują z własnych kompetencji na rzecz instytucji i organów UE.Indeks górny 22 Indeks górny koniec22
Mówiąc o członkostwie w Unii Europejskiej musimy również odnieść się do strefy Schengen, będącej obszarem, na którym nie ma kontroli na granicach wewnętrznych, na przykład na granicy Polski z Niemcami. Co ciekawe, nie należą do niej wszystkie państwa Unii, za to należą niektóre spoza niej.
Strefa Schengen obejmowała w 2022 roku 22 kraje UE: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz kraje stowarzyszone: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. 1 stycznia 2023 r. do tej strefy dołączyła, Chorwacja.
Strefa Schengen stanowi terytorium, na którym gwarantowany jest swobodny przepływ osób. Państwa sygnatariusze układu postanowiły znieść kontrole na ich granicach wewnętrznych na rzecz wzmocnienia kontroli na granicy zewnętrznej tej strefy. Mimo braku kontroli w przejściach granicznych należy jednak przestrzegać przepisów oraz posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające tożsamość, obywatelstwo oraz uprawniające do przekraczania granicy, a w przypadku obywateli państw trzecich, dodatkowo także poświadczających legalność i cel pobytu.
Członkostwo Polski w NATO (31 państw) to przede wszystkim:
Wynikająca z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego gwarancja, że agresja na jednego z sojuszników będzie traktowana jako agresja na wszystkich.
Wspólna działalność wojskowa w czasie pokoju:
a) szkolenia, manewry, ujednolicanie procedur, tworzenie planów na czas wojny;
b) rozbudowa infrastruktury;
c) wspólne operacje wojskowe czasu pokoju, np. dotyczące ochrony przestrzeni powietrznej nad terytorium państw członkowskich.
d) obecność pododdziałów z różnych państw na terytorium Polski wzmacniająca działanie odstraszające potencjalnego przeciwnika.Wspólne reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa państw członkowskich w wymiarze politycznym, a także możliwość podejmowania wspólnych działań w wypadku pojawienia się zagrożeń i destabilizacji w innych regionach Europy i Świata.
Tak jak już zasygnalizowano wcześniej, wpływ na bezpieczeństwo Polski mają jednak również inne organizacje międzynarodowe. Tą, która ma za zadanie chronić globalny pokój i bezpieczeństwo, a także może zatwierdzać legalność użycia siły w stosunkach międzynarodowych, jest Organizacja Narodów Zjednoczonych (193 członków). Jest ona jednak często blokowana z uwagi na fakt, że w jej kluczowym organie, tj. w Radzie Bezpieczeństwa, pięć państw ma prawo veta (sprzeciwu). Są to: USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja.
Z uwagi na ważną rolę dla bezpieczeństwa Polski i Europy, warta wymienienia jest OBWE - Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Powstała ona w wyniku procesu - Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), zapoczątkowanego w celu łagodzenia napięć zimnej wojny (1973 rok). Po rozpadzie układu dwublokowego w latach 90. XX wieku powstał podmiot posiadający cechy organizacji międzynarodowejorganizacji międzynarodowej.
OBWE prowadzi działania w trzech wymiarach bezpieczeństwa:
polityczno‑wojskowym - np. kontroli zbrojeń, zapobieganiu terroryzmowi;
gospodarczo‑ekologicznym;
ludzkim, np. prawach człowieka, demokratycznym przebiegu wyborów, swobodzie środków masowego przekazu, prawach mniejszości narodowych, praworządności.
Warto zapamiętać trzy poniższe fakty:
Rada Europejska - Instytucja Unii Europejskiej obradująca na poziomie szefów państw lub rządów, ang. European Council [czytaj: juropijan kansil].
Rada Unii Europejskiej - Instytucja Unii Europejskiej - obradująca na poziomie ministrów z poszczególnych państw, ang. Council of the European Union), [czytaj: kansil of de juropijan junion].
Rada Europy - organizacja międzynarodowa (patrz: prezentacja multimedialna powyżej), ang. Council of Europe)Indeks górny 33 Indeks górny koniec33 [czytaj: kansil of jurołp].
Wpływ na bezpieczeństwo Polski mają również innego rodzaju organizacje o charakterze międzynarodowym. W szczególności są to oddziałujące negatywnie na bezpieczeństwo państwa organizacje o charakterze terrorystycznym, przestępczości zorganizowanej. W XXI wieku w coraz większym stopniu wykorzystują one narzędzia informatyczne, w celu destabilizacji państw poprzez szkodliwe działania w cyberprzestrzeni. Do obrony przed nimi wykorzystuje się szerokie spektrum narzędzi, m.in. tworzenie wojskowych formacji zdolnych do odpowiedzi w wymiarze cyfrowym.
3. Podsumowanie
Organizacja międzynarodowa tworzona jest przez co najmniej 3 podmioty pochodzące z różnych krajów, dla realizowania wspólnego celu. Jej działalność oparta jest o statut tworzony w momencie powołania organizacji.
Organizacje międzynarodowe możemy dzielić np. według kryterium terytorialnego, pełnionych funkcji, reprezentowania jednostek państwowych.
Wpływ organizacji międzynarodowych na bezpieczeństwa Polski zależy od wielu różnych czynników - politycznych, ekonomicznych, geograficznych, kulturowych oraz wynikających z charakteru danej organizacji.
Wpływ jednych organizacji międzynarodowych jest duży, np. NATO czy Unii Europejskiej, innych umiarkowany. Istnieją takie, których wpływ ma charakter symboliczny.
4. Słownik
kluczowy, czuły, istotny - na przykład z punktu widzenia bezpieczeństwa
„zrzeszenie co najmniej 3 podmiotów utworzonych dla zrealizowania wspólnego celu, który ma charakter międzynarodowy bądź jest realizowany poprzez działalność międzynarodową Podstawą funkcjonowania organizacji międzynarodowej jest jej umowa założycielska, czyli statut, w którym przesądza się najważniejsze kwestie dotyczące danej organizacji. Statut zazwyczaj określa cele i zadania organizacji, prawa i obowiązki członków, strukturę organizacji (...) oraz jej siedzibę”Indeks górny 11 Indeks górny koniec11
5. Zadania
Opisz krótko rolę Organizacji Narodów Zjednoczonych w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego.
Rozważ w jaki sposób członkostwo Polski w Unii Europejskiej i w NATO stanowi wzajemne uzupełnienie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego państwa.
6. Notatnik
7. Bibliografia
Barcz J., Górka M., Wyrozumska A., (2012), Instytucje i prawo Unii Europejskiej. Wydanie 3, Warszawa: LexisNexis.
Ingelević‑Citak M., Kuźniak B., Marcinko M., (2017), Organizacje międzynarodowe. Wydanie 5, Warszawa: C.H. Beck.
Legrand J., (2021), Wspólna polityka Bezpieczeństwa i Obrony, dostępny w internecie: https://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/159/wspolna‑polityka‑bezpieczenstwa‑i-obrony [dostęp dn. 08.06.2021].