Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15DN2W9ScnbD
Zdjęcie przedstawia insygnia władzy królewskiej – złotą koronę króla, koronę królowej i jabłko. Królewska korona leży na aksamitnej poduszce wyszywanej złotymi wzorami. Korona jest wysadzana kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Korona królowej wysadzana jest perłami. Jabłko ma kształt kuli zwieńczonej krzyżem, jest złotego koloru, wysadzane drogimi kamieniami.

Rozpacz umierającego króla

Insygnia władzy królewskiej
Źródło: Matthias Kabel, licencja: CC BY-SA 2.5.
Polecenie 1

Przeczytaj bajkę o królu autorstwa Gianniego Rodariegoj0000008OAB6v21_000tp001Gianniego Rodariego, a następnie rozwiąż test czytania ze zrozumieniem.

RXRKyNkybEkEP
Miejsce na notatki ucznia.
Gianni Rodari O królu, który umierał

Pewien król był umierający. I chociaż był to potężny król, to jednak śmiertelnie chory rozpaczał:
– Czy to możliwe, żeby król tak potężny jak ja musiał umierać? Co robią moi czarodzieje? Dlaczego mnie nie ratują?
Ale przerażeni magowie uciekli w obawie, że postradają głowy. Pozostał tylko jeden stary czarodziej, któremu nikt nie dowierzał z powodu jego dziwactw i szaleństw. Od wielu lat król nie konsultował się z nim, lecz tym razem kazał go przywołać.
– Mogę cię uratować – powiedział czarodziej – ale pod jednym warunkiem. Musisz odstąpić na jeden dzień tron człowiekowi, który jest do ciebie najbardziej podobnym ze wszystkich. Wtedy on umrze za ciebie.
Natychmiast rozesłano królewskie orędzie w całym królestwie: 'Ci, którzy podobni są do króla, stawią się osobiście w ciągu dwudziestu czterech godzin na dworze pod groźbą kary śmierci'.
Na królewskie obwieszczenie odpowiedziało wielu. Niektórzy mieli co prawda taką samą brodę jak król, ale ich nos był odrobinę za długi lub za krótki, więc czarodziej odrzucał ich. Inni podobni byli do króla, tak jak w skrzynce sprzedawcy owoców jedna pomarańcza podobna jest do drugiej, lecz tych także czarodziej odrzucał, ponieważ brakowało im zęba lub mieli pieprzyk na plecach.
– Ależ ty ich wszystkich odrzucasz! – protestował król. – Pozwól mi na początek spróbować z jednym z nich.
– To ci się do niczego nie przyda! – bronił się czarodziej.
Pewnego wieczora król z czarodziejem spacerowali po murach obronnych miasta. W pewnej chwili czarodziej krzyknął:
– Oto człowiek, który jest do ciebie bardziej podobny aniżeli wszyscy inni!
I powiedziawszy to, wskazał kalekiego żebraka, garbatego, na wpół niewidomego i brudnego.
– Ależ, jak to możliwe!? – zaprotestował król. – Pomiędzy nami istnieje wielka przepaść.
– Król, który musi umrzeć – obstawał przy swoim czarodziej – podobny jest jedynie do najbiedniejszego, najbardziej nieszczęśliwego poddanego w królestwie. Prędko, zamień swoje szaty na jego łachmany i na jeden dzień posadź go na tronie, a będziesz ocalony.
Lecz król absolutnie nie chciał uznać swego podobieństwa do żebraka. Powrócił do pałacu bardzo nadąsany i tego samego wieczora zmarł z koroną na głowie i berłem w dłoni.

j0000008OAB6v21_00000_BIB_001 Źródło: Gianni Rodari, O królu, który umierał, [w:] tegoż, Bajki przez telefon, tłum. Ewa Niciewicz-Staszowska, Kraków 2010.
RFLoSalKyNrlA11
Źródło: a. nn., domena publiczna.
Ćwiczenie 1

Zaznacz prawidłowe dokończenia zdań. Do tekstu możesz zaglądać przez cały czas. Jeśli się pomylisz, spróbuj jeszcze raz.

Jak dobrze pamiętasz treść tekstu?86050Brawo! Doskonale pamiętasz treść tekstu.Przypomnij sobie treść tekstu i spróbuj ponownie.
Test

Jak dobrze pamiętasz treść tekstu?

Zaznacz prawidłowe dokończenia zdań. Do tekstu możesz zaglądać przez cały czas. Jeśli się pomylisz, spróbuj jeszcze raz.

Liczba pytań:
8
Limit czasu:
60 min
Twój ostatni wynik:
-
1
Ćwiczenie 2

Wyjaśnij, dlaczego czarodziej odrzucił wszystkich kandydatów, którzy zgłosili się na królewskie wezwanie.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 3

W czym każdy żebrak jest podobny do króla? Dlaczego czarodziej zaproponował żebraka? Uzasadnij swoją odpowiedź i zapisz ją tutaj lub w zeszycie.

uzupełnij treść
Ćwiczenie 4
ROw1J2XazzRvJ
Oznaczanie elementów tekstu Pewien król był umierający. I chociaż był to potężny król, to jednak śmiertelnie chory rozpaczał: – Czy to możliwe, żeby król tak potężny jak ja musiał umierać? Co robią moi czarodzieje? Dlaczego mnie nie ratują? Ale przerażeni magowie uciekli w obawie, że postradają głowy. Pozostał tylko jeden stary czarodziej, któremu nikt nie dowierzał z powodu jego dziwactw i szaleństw. Od wielu lat król nie konsultował się z nim, lecz tym razem kazał go przywołać. – Mogę cię uratować – powiedział czarodziej – ale pod jednym warunkiem. Musisz odstąpić na jeden dzień tron człowiekowi, który jest do ciebie najbardziej podobnym ze wszystkich. Wtedy on umrze za ciebie. Natychmiast rozesłano królewskie orędzie w całym królestwie: „Ci, którzy podobni są do króla, stawią się osobiście w ciągu dwudziestu czterech godzin na dworze pod groźbą kary śmierci”. Na królewskie obwieszczenie odpowiedziało wielu. Niektórzy mieli co prawda taką samą brodę jak król, ale ich nos był odrobinę za długi lub za krótki, więc czarodziej odrzucał ich. Inni podobni byli do króla, tak jak w skrzynce sprzedawcy owoców jedna pomarańcza podobna jest do drugiej, lecz tych także czarodziej odrzucał, ponieważ brakowało im zęba lub mieli pieprzyk na plecach. – Ależ ty ich wszystkich odrzucasz! – protestował król. – Pozwól mi na początek spróbować z jednym z nich. – To ci się do niczego nie przyda! – bronił się czarodziej. Pewnego wieczora król z czarodziejem spacerowali po murach obronnych miasta. W pewnej chwili czarodziej krzyknął: – Oto człowiek, który jest do ciebie bardziej podobny aniżeli wszyscy inni! I powiedziawszy to, wskazał kalekiego żebraka, garbatego, na wpół niewidomego i brudnego. – Ależ, jak to możliwe!? – zaprotestował król. – Pomiędzy nami istnieje wielka przepaść. – Król, który musi umrzeć – obstawał przy swoim czarodziej – podobny jest jedynie do najbiedniejszego, najbardziej nieszczęśliwego poddanego w królestwie. Prędko, zamień swoje szaty na jego łachmany i na jeden dzień posadź go na tronie, a będziesz ocalony. Lecz król absolutnie nie chciał uznać swego podobieństwa do żebraka. Powrócił do pałacu bardzo nadąsany i tego samego wieczora zmarł z koroną na głowie i berłem w dłoni.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
RhvCT4N5jpGtl
Ćwiczenie 5
Zadanie interaktywne polega na przyporządkowaniu podanego słownictwa do odpowiednich kategorii.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
R1QRWLoQC3OJP
Ćwiczenie 6
Zadanie interaktywne polega na uzupełnieniu komórek zebranymi przez ucznia informacjami.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
1
Ćwiczenie 7

Wypisz ze słownika frazeologicznego związki wyrazowe ze słowem 'przepaść'. Ułóż z wybranym z nich zdanie.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 8

Przeczytaj poniższy fragment, a następnie wyjaśnij, czym jest dla króla 'przepaść'.

'– Oto człowiek, który jest do ciebie bardziej podobny aniżeli wszyscy inni!
I powiedziawszy to, wskazał kalekiego żebraka, garbatego, na wpół niewidomego i brudnego.
– Ależ, jak to możliwe!? – zaprotestował król. – Pomiędzy nami istnieje wielka przepaść.'

uzupełnij treść
R1MfSVDI8EqXs
Ćwiczenie 9
Zadanie interaktywne polega na uzupełnieniu wolnych miejsc odpowiednimi wyrazami.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 2

Król chciał uratować życie, poświęcając poddanego. Oceń zachowanie władcy. Zapisz argumenty i kontrargumenty. Po uzupełnieniu tabeli, zapisz wnioski z przeprowadzonej oceny.

Rkf3eKFhcgFNI
Ocena postępowania króla. Argument. Kontargument. (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij).
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Polecenie 2

Król chciał uratować życie, poświęcając poddanego. Oceń zachowanie władcy. Zapisz argumenty i kontrargumenty. Po uzupełnieniu tabeli, zapisz wnioski z przeprowadzonej oceny.

R1Jsg3r69xUiq
Miejsce na notatki ucznia.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
1
Polecenie 3

Odpowiedz, jaki jest morał opowiadania O królu, który umierał.

uzupełnij treść
j0000008OAB6v21_000tp001