Rozszczepienie światła to zjawisko optyczne. W zjawisku optycznym światło wpływa na otoczenie. Zjawisko optyczne to na przykład tęcza lub cień.
1RAeQUeHG4Ko1H
Łuk tęczy pomiędzy dwoma chmurami.
Kliknij, aby uruchomić podgląd
1
W przeprowadzonym doświadczeniu światło białe przechodziło przez pryzmat. W pryzmacie światło załamuje się, czyli zmienia kierunek. Pierwszy raz zmienia kierunek, kiedy wchodzi do pryzmatu. Drugi raz zmienia kierunek, kiedy wychodzi z pryzmatu.
1R1BsbSfECAS3f
Isaac Newton (mężczyzna w jasnej peruce) wykonuje eksperyment z rozszczepieniem światła. Przed nim na stole stoi pryzmat. Z lewej strony pryzmatu widać wiązkę światła białego, które rozszczepia się w pryzmacie, zmienia kierunek i wychodzi z pryzmatu jako wielokolorowa, rozszerzająca się wiązka.
Kliknij, aby uruchomić podgląd
1
Przypomnij sobie: Światło białe składa się z wielu kolorów. Każdy kolor ma inną prędkość. Czyli jedno światło jest szybkie a drugie wolne. Światło fioletowe załamuje się najbardziej. Dlatego światło fioletowe jest powolne. Światło czerwone załamuje się najmniej. Dlatego światło czerwone jest bardzo szybkie.
1R1KdFwaqA15Ty
Zjawisko rozszczepienia światła. Od lewej strony wiązka światła białego, która wchodzi do pryzmatu. Wiązka rozszczepia się na rozszerzające się pasy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy.