Rozszerzalność cieplna
Scenariusz zajęć „Rozszerzalność cieplna”
Przyroda, II etap edukacyjny
Temat: Rozszerzalność cieplna.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (3.8) [uczeń] obserwuje proste doświadczenia wykazujące rozszerzalność cieplną ciał stałych oraz przeprowadza, na podstawie instrukcji, doświadczenia wykazujące rozszerzalność cieplną gazów i cieczy.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ | Rozumie termin rozszerzalność cieplna |
Zna pozytywne i negatywne skutki rozszerzalności cieplnej | |
Rozumie na czym polega anomalna rozszerzalność wody | |
Wie kiedy substancje wykazują największą rozszerzalność cieplną |
Nabywane umiejętności
UCZEŃ | Przeprowadza, na podstawie instrukcji, doświadczenia wykazujące rozszerzalność cieplną gazów i cieczy |
Obserwuje proste doświadczenia wykazujące rozszerzalność cieplną ciał stałych | |
Potrafi łączyć teorię ze zjawiskami spotykanymi w życiu codziennym |
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Rozbudzenie zainteresowania ucznia nad zjawiskami występującymi w przyrodzie
Wzbogacenie słownictwa
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne
Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Rozszerzalność cieplna. Inicjuje rozmowę.
Nauczyciel, aby przybliżyć termin rozszerzalności cieplnej uczniom, przedstawia następujące doświadczenia:
Rozszerzalność cieplna ciał stałych
http://www.youtube.com/watch?v=Ij2d0LMWsWE
Rozszerzalność cieplna gazów
http://www.youtube.com/watch?v=ggZxt1qvArM
Zachęca uczniów do przeprowadzenia powyższych ćwiczeń w domu.
Nauczyciel tłumaczy uczniom na czym polega anomalna rozszerzalność wody. Uczniowie na podstawie wykładu, podręcznika i/lub encyklopedii dokonują notatek.
Nauczyciel, aby utrwalić uczniom wiadomości wyświetla film: Film (animacja) „Inżynieria konstrukcyjna”
Nauczyciel prowadzi wykład na temat pozytywnych i negatywnych skutków rozszerzalności cieplnej. Uczniowie na podstawie wykładu, podręcznika i/lub encyklopedii dokonują notatek.
Prezentacja multimedialna „Skutki rozszerzalności cieplnej”
Po ostatnim slajdzie nauczyciel zadaje pytanie: „Zastanów się jakie skutki rozszerzalności cieplnej można zaobserwować w najbliższym otoczeniu, np. w Twoim domu?” (rozmowa kierowana).
Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Komputer
Rzutnik
Ekran projekcyjny
Prezentacja multimedialna
Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Praca z podręcznikiem
Opis i analiza
Obserwacja
Formy pracy
Praca indywidualna
Rozmowa kierowana
Pokaz
Praca domowa:
W jaki sposób możemy zapobiegać negatywnym skutkom rozszerzalności cieplnej?
Zadanie dla chętnych:
Przeprowadź i opisz doświadczenie przedstawiające właściwości rozszerzalności cieczy.
Lista załączników multimedialnych
Prezentacja multimedialna „Skutki rozszerzalności cieplnej”
Film „Inżynieria konstrukcyjna”