Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości Uczeń wie:

      • w jaki sposób rozwiązywać nierówności.

    2. Umiejętności Uczeń umie:

      • zastosować analogię do równań przy rozwiązywaniu nierówności,

      • przekształcać nierówności,

      • rozwiązywać nierówności,

      • przedstawiać rozwiązanie nierówności na osi liczbowej,

      • wskazać liczby, które spełniają daną nierówność,

      • wskazać liczby, które nie spełniają danej nierówności.

  2. Metoda pracy metoda pogadanki, metoda „równym frontem”, praca indywidualna.

  3. Środki dydaktyczne

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno – porządkowe:

        • sprawdzenie obecności.

      2. Podanie tematu lekcji.

    2. Faza realizacyjna

      1. Krótkie przypomnienie w formie ćwiczeń:

        Ćwiczenie 1.
        Zaznacz na osi liczbowej zbiór liczb spełniających nierówność:
        2x>1x>12

        Wymień kilka liczb, które spełniają tę nierówność?
        Wymień kilka liczb, które nie spełniają tej nierówności?
        Czy 12spełnia tą nierówność?

        Ćwiczenie 2.
        Mamy następującą nierówność: x‑3 > 5.
        Jaką nierówność otrzymamy:
        – gdy dodamy obustronnie liczbę 2?
        – gdy pomnożymy obustronnie przez 2?
        – gdy pomnożymy obustronnie przez (-3)?
        – gdy podzielimy obustronnie prze 2?

        Jakie rozwiązania maję te nierówności?
        Jaki z tego wniosek?

        Wniosek: mnożąc i dzieląc obustronnie przez tę samą liczbę różną od zera, dodając i odejmując obustronnie tę samą liczbę otrzymujemy takie samo rozwiązanie, czyli wykonywane działania nie zmieniają nam rozwiązania nierówności.

      2. Rozwiązywanie zadań.

        Zadanie 1.
        Rozwiąż nierówność. Jej wynik przedstaw na osi liczbowej.

        • 4x‑7 <2x+3 **4x2x<3+72x<10|:2x<5

        • 5(2x‑3)-6x≥3(4x‑3)
          10x156x>12x94x12x>9+158x>4|:(8)x<12

        • x23<4x3
          x+23<4x3|3x+2<4x2x<422x<2|:2x<1

        • 3x21>x4
          3x21>x4|46x4>x6xx>45x>4|:5x>45

        • x33x51
          x33x51|155x9x154x15|:(4)x154

        • 3x122x+15x+110
          3x122x+15x+110|105(3x1)2(2x+1)x+115x54x2x+110x8|:10x45

          Zadanie 2.
          Ile jest liczb, dwucyfrowych, które spełniają nierówność?
          6+x2x206+x2x20|26+x2x40x2x406x46|:(1)x46

          Liczb spełniających tą nierówność jest 37.
          Podaj kilka liczb spełniających tą nierówność?

          Zadania rezerwowe **Zadanie 3.
          Znajdź najmniejszą liczbę naturalną, która spełnia nierówność:
          3(1x)<340,25x
          33x<3414x3x+14x<343234x<214114x<94|:(114)x>94(411)x>911

          Zadanie 4.
          Znajdź wszystkie liczby całkowite spełniające jednocześnie nierówność 3(x+2)+52 oraz nierówność x13(x2)>x16. Zaznacz na osi liczbowej zbiór wszystkich liczb spełniających jednocześnie obie nierówności.

          RN3SgIxHk4AyG

        • Wspólne rozwiązanie obu nierówności przedstawione na jednej osi:

          Rl59rMZVwbOtf

    3. Faza podsumowująca

      1. Powtórzenie wiadomości.

      2. Zadanie pracy domowej

  5. Bibliografia

    1. M. Dobrowolska (red.), „Matematyka 1. Podręcznik dla klasy pierwszej gimnazjum”, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 1999.

  6. Załączniki Praca domowa:
    Zadanie 1.
    Rozwiąż nierówności:

    1. 3x21>x4

    2. x33x51

    3. x942(3x1)30

    4. 3x122x+15x+110

    5. 2xx14<3x12+x

    6. 2x+14x1x2

  7. Czas trwania lekcji 45 minut

  8. Uwagi do scenariusza

RcflpVWyytjvZ

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 103.06 KB w języku polskim
RaCKtMRXuTvHH

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 77.00 KB w języku polskim