Rozwój człowieka
Scenariusz zajęć „Rozwój człowieka”
PRZYRODA, II etap edukacyjny
Temat: Rozwój człowieka.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (8.3) [uczeń] rozpoznaje i nazywa, na podstawie opisu, fotografii lub rysunku, etapy rozwoju człowieka (zarodkowy i płodowy, okres noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny, szkolny, wieku dorosłego, starości);
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ | Zna etapy rozwoju człowieka |
Wie, czym charakteryzują się poszczególne etapy rozwoju człowieka | |
Wie, jakie występują różnice między etapami rozwoju | |
Rozumie termin zapłodnienie | |
Wie, ile tygodni trwa ciąża oraz w jakim miejscu w ciele kobiety rozwija się płód | |
Wie, na jakim etapie rozwoju aktualnie się znajduje | |
Rozumie proces zapłodnienia jako pierwszy moment życia człowieka |
Nabywane umiejętności:
UCZEŃ | Rozpoznaje i nazywa, na podstawie opisu, fotografii lub rysunku, etapy rozwoju człowieka |
Potrafi scharakteryzować etapy rozwoju człowieka | |
Potrafi wyjaśnić proces zapłodnienia | |
Wymienia trzy etapy w rozwoju prenatalnym |
Kompetencje kluczowe:
Kompetencje naukowe
Rozwijanie wiedzy o człowieku
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji:
Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)
Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Rozwój człowieka?. Inicjuje rozmowę.
Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:
Czy wiecie jak nazywa się dziecko od razu po urodzeniu?
Jakie znacie etapy rozwoju człowieka?
Czy potraficie je opisać?
Nauczyciel rozpoczyna wykład od terminu: zapłodnienie. Wyjaśnia uczniom jak do niego zachodzi, tłumaczy terminy: plemnik, komórka jajowa, jajowód, jajnik, nasieniowód, jądra. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.
Nauczyciel wyświetla film: „Rozwój płodowy”- omawia wszystkie etapy ciąży, charakteryzuje je, dzieli na trymestry. Uczniowie zapisują notatki.
Nauczyciel formuje 8 grup, każdej z nich daje do wylosowania z koperty jedną kartkę. Na kartce zapisany jest etap rozwoju człowieka (zarodkowy i płodowy, noworodek, niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny, szkolny, dorosłość, starość). Zadaniem uczniów jest wspólnie naradzając się wybranie charakterystycznych cech wylosowanego etapu. Następnie wygłoszenie ich przez lidera grupy na forum całej klasy.
Prezentacja multimedialna „Etapy rozwoju człowieka”- nauczyciel wyświetla prezentację, omawia slajdy, odpowiada na pytania uczniów.
Na koniec lekcji nauczyciel rozdaje wszystkim uczniom karty pracy. Znajdują się na niej wypisane pojęcia, które uczeń musi opisać, zdefiniować. Są to:
Jajowód
Zarodek
Mutacja
Trymestr
Ciąża
Dorosłość
Starość
9 miesiąc ciąży
Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Rzutnik
Ekran projekcyjny
Komputer
Koperta
Kartki z nazwami etapów rozwoju człowieka
Karty pracy
Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Obserwacja
Formy pracy
Praca indywidualna
Praca w grupie
Praca z całą klasą
Lista załączników multimedialnych
Film „Rozwój płodowy”
Prezentacja multimedialna „Etapy rozwoju człowieka”