Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Ruch cieczy i gazów w zjawisku konwekcji.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • Fizyka, 2, 11: uczeń opisuje ruch cieczy i gazów w zjawisku konwekcji.

  • Informatyka, 6, 1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • zna znaczenie słowa konwekcja.

  • wie, że przekazywanie energii wewnętrznej na sposób ciepła odbywa się poprzez: konwekcję,

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • potrafi wskazać wykorzystanie zjawiska konwekcji w życiu codziennym.

  • potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy

lekcji

Przedmiot

nauczania

Kompetencje

kluczowe

Przebieg

zajęć

Środki

dydaktyczne

Metody

nauczania

Formy

pracy

Etap

wstępny

Fizyka

myślenie matematyczne

i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel na lekcji poprzedniej zadaje powtórzenie tematu „sposoby przekazywanie energii wewnętrznej”.

Zadaje uczniom wykonanie prostego doświadczenia. (Przy otworzonych drzwiach balkonowych lub oknie umieścić na chwilę zapaloną świeczkę u dołu drzwi lub okna a następnie przenieść zapaloną świeczkę do góry drzwi lub okna, obserwując jednocześnie jak zachowuje się płomień świecy).

notatki, podręcznik

przeprowadzenie eksperymentu

świeczka, zapałki

praktyczna

indywidualna

Etap

realizacji

Odpytanie uczniów z zadanego materiału.

Uczniowie komentują zaobserwowane zjawisko w przeprowadzonym w domu eksperymencie.

Następnie uczniowie oglądają symulację komputerową, załącznik 1.

załącznik 1

dyskusja,

symulacja

zbiorowa,

jednolita

Nauczyciel podsumowuje dyskusję i oglądaną symulację zdefiniowaniem konwekcji. (Konwekcja, czyli unoszenie, jest to proces przekazywania energii cieplnej w wyniku przemieszczania się warstw cieczy lub gazu.)

podająca

dyskusja

Uczniowie oglądają galerię zdjęć.

Załącznik 2. Uczniowie komentarze zawarte w galerii uzupełniają własnymi, przytaczając jednocześnie przykłady zaobserwowane w życiu codziennym.

Na zakończenie, nauczyciel wyjaśnia konwekcję omawiając zachowanie się cząsteczek gazu i cieczy podczas procesu konwekcji.

załącznik 2

R1E9TbrojVtJt

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 82.09 KB w języku polskim
Ro6IXy9FdpHTZ

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 86.00 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3