Jak wykazać, że znajdujesz się w ruchu lub spoczynku? Odpowiesz: „To proste! Kiedy siedzę w ławce, znajduję się w spoczynku. Gdy idę pieszo, jadę rowerem lub samochodem – poruszam się”. Zapominasz jednak o tym, że Ziemia wiruje wokół własnej osi i obiega Słońce, które porusza się wokół środka naszej Galaktyki. Wszystkie galaktyki zaś oddalają się od siebie. Czy zatem pojęcie spoczynku w ogóle istnieje?
R1BIBNMMuJJa3
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
jak stwierdzić, że wszystko wokół nas jest w bezustannym ruchu: cząsteczki, z których zbudowane są ciała, Ziemia i planety krążące wokół Słońca, a także my sami, gdy idziemy lub jedziemy;
jak obliczyć prędkość ciał – dzielić drogę przez czas jej przebycia.
Nauczysz się
podawać definicję ruchu;
posługiwać wielkościami opisującymi ruch ciała;
posługiwać pojęciem układu odniesienia w opisie ruchu;
podawać i opisywać przykłady względności ruchu w bliskim i dalszym otoczeniu;
dzielić ruchy na prostoliniowe i krzywoliniowe, a także podawać przykłady takich ruchów.
Pomyśl: jesteś teraz w ruchu czy w spoczynku?
R13v3dulPc1h8
Jestem w ruchu czy w spoczynku?
Wszystko wokół nas jest w nieustannym ruchu i ulega ciągłym zmianom. Słynne panta rhei („wszystko płynie”) Heraklita z EfezuHeraklit z EfezuHeraklita z Efezu mogłoby stać się mottem kinematykikinematykakinematyki – działu fizyki zajmującego się ruchem punktu materialnegopunkt materialnypunktu materialnego. Nieustannie obserwujemy ruch i sami się poruszamy.
Rg1hzqmFubgxQ
RMqPleqGfCupD
Ćwiczenie 1
Odpowiedz, które stwierdzenia uczniów są prawdziwe, a które fałszywe. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz „Prawda” albo „Fałsz”. Pasażer porusza się względem maszynisty swojego pociągu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Pasażer porusza się względem maszynisty pociągu nadjeżdżającego z przeciwka. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Siedząc na fotelu w poruszającym się pociągu, pasażer pozostaje w spoczynku względem wszystkich osób podróżujących w obu pociągach. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Odpowiedz, które stwierdzenia uczniów są prawdziwe, a które fałszywe. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz „Prawda” albo „Fałsz”. Pasażer porusza się względem maszynisty swojego pociągu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Pasażer porusza się względem maszynisty pociągu nadjeżdżającego z przeciwka. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Siedząc na fotelu w poruszającym się pociągu, pasażer pozostaje w spoczynku względem wszystkich osób podróżujących w obu pociągach. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Na podstawie animacji odpowiedz, które stwierdzenia uczniów są prawdziwe, a które fałszywe?
Prawda
Fałsz
Pasażer porusza się względem maszynisty swojego pociągu.
□
□
Pasażer porusza się względem maszynisty pociągu nadjeżdżającego z przeciwka.
□
□
Siedząc na fotelu w poruszającym się pociągu, pasażer pozostaje w spoczynku względem wszystkich osób podróżujących w obu pociągach.
□
□
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Kiedy jedziemy autobusem, mijamy przydrożne latarnie i znaki drogowe, a równocześnie znajdujemy się w spoczynku względem innych pasażerów.
W pierwszym przypadku naszym układem odniesieniaukład odniesieniaukładem odniesienia są znaki i latarnie, w drugim – pojazd.
Zapamiętaj!
Układ odniesienia to dowolnie wybrane ciało lub ciała, względem których określamy zmiany położenia badanego ciała.
Względność ruchu
Ruch i spoczynek to pojęcia względne. Możemy poruszać się względem niektórych układów odniesienia, a jednocześnie pozostawać w spoczynku względem innych.
Ciała mogą pozostawać w spoczynku względem jednego układu odniesienia, a względem innego się poruszać. Zasadę tę nazywamy względnością ruchuwzględność ruchuwzględnością ruchu.
Zapamiętaj!
Ruch jest pojęciem względnym. Polega on na zmianie położenia ciała względem wybranego układu odniesienia; zmiana ta zachodzi w czasie.
R10WLsXuYpMaX
Ćwiczenie 2
Pomyśl: jak określić położenie ciała?
R1Pgua8nUoBUj
Układ współrzędnych
Aby opisać ruch, należy powiązać go z układem odniesienia i wybrać układ współrzędnych. W trakcie dalszej nauki będziesz korzystać głównie z prostokątnego układu współrzędnychprostokątny układ współrzędnych (nazywany kartezjańskim)prostokątnego układu współrzędnych.
R1Upd0ciJGHSj
Układ współrzędnych prostokątnych na płaszczyźnie ma wyraźnie zaznaczony początek, który jest punktem przecięcia dwóch osi liczbowych. Każda z osi musi być opisana i zakończona strzałką.
R17eVYcS2Ypkt
2
Ćwiczenie 3
Punkt umieszczony jest na osi liczbowej, która rośnie w prawo i ma współrzędne .
R1WSDsvimCu7P
Na rysunku poniżej przedstawiono oś liczbową z zaznaczonymi punktami. Odczytaj współrzędne tych punktów.
Rje7TZwPE6XjR
Rpqk2TkbsShc5
R67zD0ibTbejp
RIA4IA56PgoaN
Ćwiczenie 4
Zawodnik na szkolnym boisku piłkarskim o wymiarach wykonuje rzut z autu w połowie odległości pomiędzy końcem boiska, a linią środkową. Wskaż, jakie będą współrzędne położenia piłki i bramkarzy obu drużyn, jeśli:
początek prostokątnego układu współrzędnych będzie znajdował się na środku boiska,
początek prostokątnego układu współrzędnych będzie znajdował się w lewym dolnym rogu boiska.
R1XrpcwZNvw2z
Skorzystaj z ilustracji powyżej i narysuj w zeszycie prostokątny układ współrzędnych. Zaznacz na nim współrzędne położenia piłki i bramkarzy obu drużyn.
Zapisz odpowiedzi w polu poniżej.
R1SzyxN1w2YVw
Dobierz dobrze skalę i wykonaj duży rysunek.
1.
RwWrgOx5i2YKV
2.
RYPfnbsgHkFgR
Obejrzyj fotografie i zastanów się, czy pociąg, pasażer karuzeli i kierowca samochodu wyścigowego poruszają się po linii prostej, czy też – krzywej?
R1S6TuiJBTRF61
R1GehW6O4Mfpe1
RQ2VqqicoyWYM1
Wielkości opisujące ruch
Obserwując ruch danego ciała, zauważamy zmianę jego położenia zachodzącą wraz z upływem czasu. Linia, jaką zakreśla poruszające się ciało, nazywana jest torem ruchuTor ruchutorem ruchu. Rysunek poniżej przedstawia tor ruchu bakterii E. coli, obserwowany pod mikroskopem.
RlvYEC8egxWEB
Tor ruchu
Tor ruchu
– linia, którą „zakreśla” poruszające się ciało.
Ruch krzywoliniowy
Ruch krzywoliniowy
– ruch, którego torem jest linia krzywa.
Ruch ciała, którego torem jest linia prosta, nazywamy ruchem prostoliniowymruch prostoliniowyruchem prostoliniowym. Takim ruchem porusza się np. lecący samolot.
R1HQlsa9iM4R0
Gdy wybieramy się w podróż samochodem, analizujemy mapę i wyznaczamy dokładną trasę podróży. Przyjrzyjmy się tej części mapy, na której widać odcinek łączący Katowice z Bytomiem.
R1bTihUcLT7SL
Długość fragmentu toru w fizyce nazywana jest drogądrogadrogą i oznaczana jest małą literą .
Zapamiętaj!
Długość toru ruchu to droga . Jednostką podstawową drogi w układzie SI jest metr.
Wektor zmieniający się w czasie i opisujący przemieszczenie ciała względem pewnego układu odniesienia, nazywamy wektorem przemieszczeniaiHApspHTPv_d777e267wektorem przemieszczenia.
Ciekawostka
Gdy ciało porusza się po torze zamkniętym, droga, którą przebędzie, będzie równa długości krzywej, po której porusza się ciało. Natomiast przemieszczenie wyniesie zero, ponieważ punkt startowy jest tym samym punktem co punkt końcowy podróży – wektor przemieszczenia ma swój początek i koniec w tym samym punkcie. Oznacza to, że długość wektora wynosi zero.
RJOqOlRHQmNc5
Ćwiczenie 5
iHApspHTPv_d777e267
Na poniższej mapie za pomocą czerwonego odcinka połączono ze sobą dwa miasta; długość odcinka to odległość pomiędzy miastami. Na końcu odcinka widać grot.
R1JYdL0S77Itd
Ten odcinek mający kierunek i zwrot, nazywamy wektorem przemieszczenia. Opisuje on zmianę położenia ciała względem pewnego układu odniesienia. Nastąpiło ono między miastem, z którego ciało rozpoczęło swoją podróż (położenie początkowe), a miastem oznaczonym grotem, gdzie podróż ta dobiegła końca (położenie końcowe). Przemieszczenie to wielkość wektorowa, co oznacza, że ważna jest nie tylko długość tego odcinka, lecz także jego kierunek i zwrot.
Podsumowanie
Układ odniesienia to dowolnie wybrane ciało lub ciała, względem których określamy zmiany położenia badanego ciała.
Ruch polega na zmianie położenia ciała względem wybranego układu odniesienia. Ta zmiana zachodzi w czasie.
Ruch jest względny, ponieważ to samo ciało (np. człowiek siedzący w jadącym samochodzie) względem jednego uładu odniesienia (np. drzewa) jest w ruchu, a względem innego (np. samochodu) – w spoczynku.
Aby szczegółowo opisać ruch za pomocą zależności matematycznych, należy powiązać go z układem odniesienia i wybrać układ współrzędnych.
Podstawowe wielkości fizyczne opisujące ruch to:
tor ruchu;
prędkość;
droga.
Jednostką drogi w układzie SI jest metr.
R1D6OyhHGXtgN
Ćwiczenie 6
Ćwiczenie 7
RT8whtdA2sePy
Ćwiczenie 8
Podaj po dwa przykłady ruchu prostoliniowego i ruchu krzywoliniowego.
RSkyG9vuxrdbU
Zastanów się, gdzie i kiedy w życiu codziennym spotykasz się z ruchem prostoliniowym i krzywoliniowym.
Ruch prostoliniowy: pociąg poruszający się po prostych torach, balon z helem poruszający się do góry przy bezwietrznej pogodzie.
Ruch krzywoliniowy: dziecko kręcące się na karuzeli, samochód poruszający się po torze wyścigowym.
dział fizyki opisujący ruch ciał, uwzględniający ich prędkość i tor ruchu; nie zajmuje się natomiast przyczynami ruchu, czyli siłami.
przemieszczenie
przemieszczenie
wielkość wektorowa; wektor przemieszczenia ma swój początek w położeniu początkowym ciała, a koniec – w położeniu końcowym.
punkt materialny
punkt materialny
pojęcie używane w fizyce w stosunku do ciał o bardzo małych rozmiarach lub rozmiarach znacznie mniejszych w porównaniu do odległości do tych ciał. Opisujemy ruch punktu materialnego jako całości - przykładem może być lecący na dużej wysokości samolot, jeżeli w opisie ruchu nie uwzględniamy np. ruchu śmigieł.
ruch prostoliniowy
ruch prostoliniowy
ruch, którego torem jest linia prosta.
układ odniesienia
układ odniesienia
ciało lub ciała, względem których opisuje się położenie poruszającego się ciała.
prostokątny układ współrzędnych (nazywany kartezjańskim)
prostokątny układ współrzędnych (nazywany kartezjańskim)
układ współrzędnych utworzony przez osie liczbowe, które są do siebie prostopadłe i przecinają się w punkcie wyznaczającym początek układu współrzędnych.
względność ruchu
względność ruchu
ruch lub spoczynek w zależności od wyboru układu odniesienia.
Biogramy
Heraklit z EfezuPersjaEfez
R1Rt3fgw25nqo
Heraklit z Efezu
Filozof grecki zaliczany do jońskich filozofów przyrody. Urodzony w mieście Efez, w Jonii, u wybrzeży Azji Mniejszej. Autor pism kosmologicznych. Najbardziej znanym elementem filozofii Heraklita jest koncepcja zmiany jako centralnego elementu świata (panta rhei – „wszystko płynie”), którą odddaje słynne zdanie myśliciela: „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki” (bo już napłynęły do niej inne wody).
Heraklit z EfezuPersjaEfez
R1Rt3fgw25nqo
Heraklit z Efezu
Filozof grecki zaliczany do jońskich filozofów przyrody. Urodzony w mieście Efez, w Jonii, u wybrzeży Azji Mniejszej. Autor pism kosmologicznych. Najbardziej znanym elementem filozofii Heraklita jest koncepcja zmiany jako centralnego elementu świata (panta rhei – „wszystko płynie”), którą odddaje słynne zdanie myśliciela: „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki” (bo już napłynęły do niej inne wody).