Rybołówstwo
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:zna różnice pomiędzy rybołówstwem, rybactwem i wędkarstwem;
wie, co to jest aquakultura (akwakultura) i marikultura;
wie, jakie połowy stanowią większość;
zna najczęściej odławiane gatunki ryb;
zna najważniejsze łowiska na świecie;
wie, które kraje odławiają najwięcej ryb ogółem i w przeliczeniu na 1 mieszkańca;
wie, co to są wyłączne strefy ekonomiczne i zna ich rozmiary;
wie, co to jest przełowienie łowisk;
wie, czemu mają służyć limity połowowe.
Umiejętności
Uczeń:potrafi wskazać przyczyny niewielkich połowów na Bałtyku;
potrafi wskazać przyczyny kryzysu polskiego rybołówstwa dalekomorskiego i bałtyckiego.
Metoda pracy Wykład, dyskusja, praca z rocznikiem statystycznym.
Środki dydaktyczne Mapa ścienna świata, roczniki statystyczne.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności,
rozdanie roczników statystycznych.
Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzednich lekcji:
rolnictwo,
produkcja zwierzęca.
Określenie celu i formy pracy na lekcji.
Podanie i zapisanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel wprowadza w nowe zagadnienie, przekazując podstawowe informacje na temat rybołówstwa:
wyjaśnia pojęcie rybołówstwa i razem z uczniami określa, czym jest rybactwo, a czym wędkarstwo;
wprowadza terminy aquakultury (akwakultury) i marikultury;
wskazuje kraje, w których rozwinęła się aquakultura i mówi, jakich gatunków ona dotyczy.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że ryby morskie stanowią większość połowów oraz podaje główne gatunki odławianych ryb.
Nauczyciel wymienia główne łowiska na świecie i wskazuje je na mapie świata.
Nauczyciel poleca uczniom wypisanie z roczników statystycznych po 5 krajów wraz z danymi, które w połowach morskich i słodkowodnych mają największy udział procentowy na świecie, oraz największy udział na 1 mieszkańca.
Uczniowie odszukują w rocznikach statystycznych i wypisują kraje wraz z danymi.
Wybrani przez nauczyciela uczniowie odczytują poprawne spisane kraje wraz z danymi.
Nauczyciel wyjaśnia, czym są wyłączne strefy ekonomiczne i jakie mają rozmiary.
Nauczyciel wyjaśnia, że wiele łowisk jest przełowionych więc wprowadza się na ich obszarze limity połowowe.
Omawia razem z uczniami stan środowiska Morza Bałtyckiego i poziom eksploatacji jego zasobów.
Faza podsumowująca
Nauczyciel, jako wstęp do pracy domowej, krótko omawia stan polskiego rybołówstwa.
Nauczyciel przedstawia pracę domową.
Bibliografia [1] T. Michalski, E. Sołohubiak - Borchert, Geografia 1, Nowa Era, Warszawa 2002.
[2] J. Mordawski, W. Wiecki, Geografia 3. Geografia Polski, Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Gdynia 2005.
[3]Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, GUS, Warszawa.
[4] I. Fierla (red.), Geografia gospodarcza świata, PWE, Warszawa 2003.
[5] I. Fierla (red.), Geografia gospodarcza Polski, PWE, Warszawa 2004.
[6] A. Piskozub, Polska morska. Przygoda XX wieku, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2004.Załączniki Zadanie domowe
Na podstawie wiedzy zdobytej na lekcji oraz dodatkowych źródeł, wskaż przyczyny kryzysu polskiego rybołówstwa dalekomorskiego i bałtyckiego. Rozwiązanie zapisz w tabeli.Czas trwania lekcji 45 minut