Rzut i chwyt kółkiem ringo
Scenariusz lekcji: Rzut i chwyt kółkiem ringo
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
zapoznanie uczniów z ogólnymi przepisami gry w ringo
b) Umiejętności
zabawa bieżna „parzyste – nieparzyste”
rzut jedną ręką kółka ringo w górę, chwyt drugą ręką
wyrzut i chwyt kółka jednorącz na różnych wysokościach
chwyt ringo tzw. „nachwytem” i „podchwytem”
celność rzutu ringo
kształtowanie szybkości, zwinności
współdziałanie w małych grupach (3:3)
umiejętność podporządkowania się regułom gier ruchowych
2. Metoda i forma pracy
Metoda zadaniowa; forma: praca w małych zespołach
3. Środki dydaktyczne
Ringo (3 sztuki), bramki do unihoka (2), szarfy, pachołki (3)
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Organizacja lekcji (ok.15 minut):
powitanie,
zbiórka w dwuszeregu,
sprawdzenie gotowości do zajęć,
podział klasy na dwie grupy (według kolorów szarf).
Gra ożywiająca (bieżna): „parzyste – nieparzyste” – na sygnał uczniowie tworzą koła zewnętrzne „parzyste” a wewnętrzne „nieparzyste”' ( podział według koloru szarf). Nauczyciel przyznaje punkty i ocenia wykonanie zadania.
Uczennice tworzą „rozsypankę” tak, aby można było wykonać swobodne ruchy –ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące organizm do zaplanowanych zadań psychomotorycznych.
Ć w i c z e n i a : głowy, ramion, tułowia, mięśni brzucha, nóg, skocznościowe, szybkościowe.
Nauczyciel kontroluje. Zwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń.
b) Faza realizacyjna (ok. 25 minut)
Podział klasy na 3 grupy (rzędy):
rozdanie ringo (omówienie budowy ringo – waga, średnica),
ćwiczenia kształtujące: rzut ringo jedną ręką złapanie drugą.
Podział klasy na 6 grup, które stają naprzeciw siebie:
rzut ringo jednorącz na różnych wysokościach: klatki piersiowej, bioder, kolan;
chwyt ringo jednorącz na różnych wysokościach: klatki piersiowej, bioder, kolan;
chwyt ringo tzw. „nachwytem” – pokaz nauczyciela;
chwyt ringo tzw. „podchwytem” – pokaz nauczyciela;
rzut ringo w kierunku pachołka (celność rzutu).
3. Nauka gry w ringo na bazie „unihoka”:
przygotowanie boiska do gry,
ustalenie kolejności gry trzyosobowych drużyn,
wybór strażnika czasu, który mierzy czas gry (2 minuty),
o m ó w i e n i e z a s a d g r y:
sposób poruszania po boisku,
chwyt ringo jedną ręką,
nie wolno wchodzić w pole bramkowe,
rzut karny,
rozpoczynanie gry po zdobyciu „gola”,
uwagi i pytania uczniów,
gra pierwszych trzyosobowych drużyn,
zwycięska drużyna gra z grupą oczekującą na grę.
Nauczyciel sędziuje grę, udziela na bieżąco wyjaśnień; ocenia grę każdej z drużyn i indywidualne zachowanie uczniów podczas gry.
c) Faza podsumowująca (ok. 5 minut)
Ćwiczenia relaksacyjne‑wyciszające, oddechowe.
Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć:
zbiórka,
zachęcenie uczniów do czynnej rekreacji poza salą gimnastyczną i szkołą, np. do gry w ringo,
dyżurni chowają pomoce dydaktyczne do magazynku wychowania fizycznego,
pożegnanie z grupą.
5. Bibliografia
Kołodziejowie M. J., Wybrane lekcje z wychowania fizycznego w klasach IV- VI, Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Rzeszów1997.
Sieniek Cz., Wychowanie fizyczne. Planowanie pracy w gimnazjum w klasach I‑III, wyd. 2 popr., Helvetica, Starachowice 2001.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
brak
b) Zadanie domowe
brak
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Lekcja może zostać przeprowadzona poza salą gimnastyczną.