Sawanny
W Afryce występują rozległe obszary, na których przez cały rok jest bardzo gorąco, lecz deszcze padają tylko przez kilka miesięcy. Przez resztę roku jest bardzo sucho. Na tych terenach można czasem zobaczyć ogromne stada antylop i zebr, przemierzają je też słonie i żyrafy.

jakie wyróżniamy strefy oświetlenia Ziemi,
co to są strefy klimatyczne,
jaki klimat panuje w lesie równikowym.
Opiszesz klimat panujący na sawannie.
Omówisz warunki życia panujące na sawannie podczas pór roku.
Przedstawisz znaczenie sawanny dla jej mieszkańców.
1. Warunki środowiska na sawannie
W strefie międzyzwrotnikowej występuje sawanna. Słońce codziennie wznosi się tam bardzo wysoko. W rezultacie przez cały rok jest tam niezwykle gorąco. Deszcze padają przez kilka miesięcy, w okresie, kiedy Słońce w południe jest najwyżej. Okres ten nazywamy porą deszczową. Rośliny mają wody pod dostatkiem, więc bujnie się wówczas rozwijają, kwitną i wydają owoce. Drugą porą roku jest pora sucha. Nadal jest gorąco, ale brakuje wody, więc roślinność częściowo zamiera aż do następnej pory deszczowej. Wody w głębokich warstwach gleby i w skałach podłoża wystarcza tylko dla nielicznych drzew i krzewów. Większość z nich zrzuca w tym okresie liście, aby nie tracić wody przez parowanie, a rośliny zielne wysychają. Jedynie w dolinach rzek pojawiają się wąskie pasy wiecznie zielonych drzew, zwane lasami galeriowymilasami galeriowymi.
Sawanny występują na obszarach między zwrotnikami Raka i Koziorożca. Zajmują one blisko 50 % powierzchni Afryki. Występują również na innych kontynentach: Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Azji, Australii.






Film dostępny pod adresem /preview/resource/RFHVUgPl2PeDZ
Na nagraniu widoczna jest para słoni na sawannie.
Film dostępny pod adresem /preview/resource/R88yiF20lNHvh
Na nagraniu widoczny jest gnu pręgowany na sawannie.
Istotnym czynnikiem utrzymującym wygląd sawanny jest ogień. Podczas pory suchej łatwo wybuchają pożary. Przeżywają tylko te gatunki roślin, które mają rozległe systemy korzeniowe (jak trawy) lub grubą korę (jak akacje czy baobaby). Młode drzewa, które mogłyby doprowadzić do zamiany sawanny na przykład w las, ulegają wypaleniu.
W środowisku przyrodniczym nie ma wyraźnej granicy między wilgotnym lasem równikowym a trawiastą sawanną. Las stopniowo staje się coraz rzadszy, drzewa są coraz niższe, zaś między drzewami pojawia się coraz więcej traw. Stopniowo coraz więcej jest gatunków odpornych na wielomiesięczną suszę. Zanikają te, które wymagają stałej i wysokiej wilgotności.
2. Ludzie na sawannie
Obecnie sawanny są zamieszkane, ale gospodarka ogranicza się do hodowli zwierząt i uprawy roli. Ważnym czynnikiem ekonomicznym stała się turystykaturystyka. Niegdyś na terenie Afryki organizowano myśliwskie wyprawy – safarisafari. Bogaci ludzie polowali na dzikie zwierzęta, by móc pochwalić się trofeami. W pałacach wieszano spreparowane głowy zwierząt, poroża, z kości słoniowej robiono ozdoby i leki. Doprowadziło to do ogromnego spadku liczebności dzikich zwierząt. Na szczęście w ostatnich latach udało się go zahamować. Teraz dla turystów organizuje się „bezkrwawe łowy” – safari, w czasie których zwierzęta można obserwować i fotografować w naturalnym środowisku w parkach i rezerwatach. Praca strażnika w parku narodowym lub przewodnika turystów stanowi znaczące źródło dochodu dla lokalnych społeczności.




Podsumowanie
Zmiany wysokości górowania Słońca w ciągu roku mają wpływ na wielkość opadów deszczu na sawannie.
Na sawannie występują dwie pory roku: sucha i deszczowa.
Niedobór wody na sawannie uniemożliwia wzrost dużej liczby drzew.
Ludzie mieszkający na sawannie zajmują się hodowlą zwierząt i uprawą roli.
Sawanna to niezwykle atrakcyjna turystycznie kraina, w której organizowane są bezkrwawe łowy - safari.
Praca domowa
Zobacz także
Zajrzyj do zagadnień pokrewnych:
Kontynenty na ZiemiKontynenty na Ziemi
Przyroda sawannyPrzyroda sawanny
Strefy oświetlenia ZiemiStrefy oświetlenia Ziemi
Strefy krajobrazowe ZiemiStrefy krajobrazowe Ziemi
Słownik
procesy i zjawiska zachodzące wskutek działalności człowieka i sił przyrody prowadzące do pogorszenia stanu środowiska
jeden z rodzajów wilgotnych lasów równikowych rosnące wzdłuż rzek, gdzie panuje większa wilgotność; gdy rzeka jest wąska, korony drzew stykają się nad nią, tworząc zacienioną galerię
półkoczowniczy lud afrykański zamieszkujący Kenię oraz północną Tanzanię
niegdyś wyprawa myśliwska, obecnie rodzaj turystyki mający formę zorganizowanej wycieczki, mającej na celu obserwację i fotografowanie dzikiej przyrody
działania ludzi, którzy podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, służbowych i innych, przez nie dłużej niż jeden rok bez przerwy, w miejscach innych niż swoje codzienne otoczenie
Zadania
Na sawannie rośliny bujnie rosną i rozwijają się
Wskaż nazwy kontynentów, na których występują największe obszary pokryte sawanną.
- Afryka
- Ameryka Południowa
- Ameryka Północna
- Europa
- Antarktyda