Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Una giovane cantante - Młoda piosenkarka
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie słownictwo dotyczące zawodu piosenkarza/piosenkarki i nazywa podstawowe czynności oraz obowiązki typowe dla tego zawodu;
zna podstawowe czasowniki występujące w zdaniu z przyimkiem a oraz di i potrafi tworzyć z nimi zdania;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategia kompensacyjna - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe – tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Nauczanie polisensoryczne.
Podejście komunikacyjne.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Odwołując się do doświadczeń uczniów, nauczyciel zadaje następujące pytania:
Vi piace ascoltare la musica?
Qual è il vostro genere/cantante preferito?
Vi piace la musica italiana?
Conoscete alcuni cantanti italiani?
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt. „Una star italiana”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) ogólny kontekst.
Nauczyciel wyjaśnia tematykę tekstu, sprawdza ogólne zrozumienie treści, a następnie prosi uczniów o wykonanie zadania do tekstu (zadanie może zostać wykonane ustnie).
W kolejnym kroku nauczyciel zaprasza uczniów do wypisania z przeczytanego tekstu tych czasowników, po których wystąpiły przyimki di oraz a.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom to zagadnienie gramatyczne, podając inne przykłady takich czasowników (np. korzystając z tabeli będącej częścią e‑materiału).
Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 1 i 2 z sekcji Sprawdź się, które daje im możliwość utrwalenia poznanej struktury gramatycznej.
Następnie uczniowie słuchają dwa razy pliku audio pt. „Intervista a una star”, starając się zapamiętać jak najwięcej informacji dotyczących zawodu piosenkarza. Po dwukrotnym wysłuchaniu nagrania, uczniowie, pracując w parach, tworzą listę obowiązków piosenkarza, którą następnie prezentują na forum klasy.
Nauczyciel zapisuje na tablicy (korygując i uzupełniając w razie potrzeby) propozycje uczniów.
W celu utrwalenia nowo poznanego słownictwa uczniowie, pracując samodzielnie lub w parach, wykonują ćwiczenia 4 i 5 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W ostatniej fazie lekcji nauczyciel może zaprezentować uczniom piosenkę Elisabetty Lizzy pt. „Specchio”. Uczniowie słuchają piosenki i równocześnie czytają tekst (który nauczyciel może wyświetlić na tablicy lub rozdać uczniom w formie kopii). Następnie starają się określić jego główną myśl. Nauczyciel zachęca uczniów do wyrażenia swojej opinii na temat wysłuchanej piosenki.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z zestawu ćwiczeń znajdujących się w sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przed sprawdzianem lub w celu samodzielnego rozszerzenia słownictwa z tego zakresu. Multimedium może też być wykorzystane podczas realizacji e‑materiału pt. Professioni artisticheProfessioni artistiche.