Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In profumeria - W drogerii
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje podstawowe elementy wypowiedzi dotyczącej zakupów w drogerii;
tworzy wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące tematu;
uzasadnia swoje upodobania dotyczące kosmetyków dobrych na prezent.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy zajęć:
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer lub tablet z dostępem do internetu, ew. słuchawki lub głośniki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel rozmawia z uczniami o historii higieny.
Może omówić przedstawioną we wstępie ciekawostkę dotyczącą Ludwika XIV lub wyjaśnić uczniom, że w języku włoskim wyraz drogheria oznacza sklep z przyprawami i że nie istnieje nazwa będąca dokładnym odpowiednikiem drogerii.
We włoskiej perfumerii kupuje się przede wszystkim perfumy i kosmetyki, a nie podstawowe produkty higieniczne i do domu. Istnieją oczywiście takie sklepy, ale nie mają szczególnej nazwy.
Nauczyciel podkreśla, iż dzięki temu e‑materiałowi będą w stanie zrobić zakupy we włoskiej perfumerii i drogerii.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by zapoznali się z tekstem z sekcji Przeczytaj i zaobserwowali, jak przebiega rozmowa w sklepie z kosmetykami. Zapisuje na tablicy i objaśnia przydatne wyrażenia, takie jak il campione, in omaggio, in offerta. Objaśnia też użycie ne partitivo.
Uczniowie wykonują ćwiczenie na zrozumienie tekstu pt. „In profumeria”, a następnie przechodzą do ilustracji interaktywnej. Zapoznają się z nazwami produktów do domu, do higieny i podstawowych kosmetyków.
W ramach powtórzenia liczebników i stopniowania można poprosić uczniów o porównanie polskich i włoskich cen produktów.
Następnie uczniowie wykonują 3 polecenia odnoszące się do multimedium i przechodzą do wykonywania wybranych przez nauczyciela ćwiczeń interaktywnych, które mogą też stanowić pracę domową.
Faza podsumowująca:
Uczniowie opowiadają na forum klasy o produktach, które według nich nadają się na prezent (ćwiczenie 9) oraz sporządzają i wymieniają się w parach listami zakupów.
Przy tej okazji ćwiczą ne partitivo, uczeń/uczennica patrząc na listę kolegi/koleżanki pyta, np. ile szamponów zamierza kupić. W odpowiedziach na pytania uczniowie stosują cząstkę ne.
Praca domowa:
Np. ćwiczenie 2, 5 i 6 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może uzupełnić inną lekcję dotyczącą kosmetyków i produktów higienicznych.
Można poprosić uczniów o przygotowanie własnej gazetki promocyjnej i umieszczenie tam wybranych produktów.
Uczniowie mogą tam dodać inne, interesujące ich produkty, których nazwy mogą wyszukać w słownikach i na stronach internetowych.
Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.