Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Utilizzare i servizi: lavanderia, barbiere - Korzystanie z usług: pralnia, fryzjer męski
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń formułuje zdania z użyciem czasu futuro semplice, by opowiedzieć o planach dotyczących korzystania z usług przez siebie oraz przez inne osoby.
Uczeń tworzy opowiadanie dotyczące korzystania z usług na podstawie materiałów wizualnych.
Uczeń przedstawia dialogi, które mogą mieć miejsce podczas umawiania się na wizytę u usługodawcy.
Cele motywacyjne:
Uczeń odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi przeprowadzić rozmowę z usługodawcą, zapytać go o niezbędne, praktyczne informacje.
Uczeń potrafi porozumieć się w sytuacjach, które rzeczywiście mogą przytrafić mu się podczas wizyty we Włoszech – np. u fryzjera lub w pralni samoobsługowej czy chemicznej.
Uczeń nabywa wiedzę praktyczną na temat zasad korzystania z niektórych usług.
Uczeń układa zdania z czasie futuro semplice, by móc opowiedzieć o planach własnych oraz innych osób.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe);
nauczanie wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
podejście holistyczne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, z jakich usług korzystają najczęściej – czy są to np. zabiegi kosmetyczne, fryzjer, usługi mechanika? Nauczyciel proponuje zrobienie burzy mózgów w klasie – uczniowie mają za zadanie zastanowić się nad tym, jakie są niezbędne informacje, które musimy uzyskać przed skorzystaniem z jakiejkolwiek usługi.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału i o zapoznanie się ze wstępem oraz poleceniem przed tekstem „Alla lavanderia”. Uczniowie mają za zadanie odczytać dialogi, najpierw samodzielnie, a następnie na głos – nauczyciel wskazuje do tego wybranych uczniów. Po wyjaśnieniu nowych słów i niezrozumiałych dla uczniów konstrukcji, nauczyciel prosi o wykonanie zadań do tekstu.
Jako że czas futuro semplice jest w tym e‑materiale powtarzany, nauczyciel pyta uczniów o to, kiedy się go używa i prosi poszczególne osoby o odmienienie losowo wybranych przez siebie czasowników w tym właśnie czasie.
W celu weryfikacji oraz przypomnienia informacji na temat czasu futuro semplice, nauczyciel omawia z uczniami wyjaśnienie gramatyczne znajdujące się pod ćwiczeniami do wcześniej przeczytanego tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o obejrzenie animacji, której akcja rozgrywa się w zakładzie fryzjerskim oraz o wykonanie ćwiczeń.
Nauczyciel dzieli uczniów na pary i prosi ich o odegranie między sobą scenek – w pralni samoobsługowej lub chemicznej oraz u fryzjera damskiego lub męskiego.
W zależności od możliwości czasowych, uczniowie wykonują w czasie lekcji zadanie 8 z sekcji Sprawdź się tak, by nauczyciel zdążył sprawdzić odpowiedzi ochotników.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o skonstruowanie dwóch zdań w czasie przyszłym związanych z tematem lekcji i o odczytanie ich na głos.
Praca domowa:
Pozostałe zadania z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą wyszukać w internecie autentycznych filmów nagranych we włoskich lokalach oferujących usługi fryzjerskie, zwrócić uwagę na zwroty, które się w nich pojawiają i porównać je z tymi, które zawarte są w animacji.