Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Tanto lavoro in casa… - Tyle pracy w domu…
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i korzysta ze słownictwa dotyczącego podstawowych prac wykonywanych w domu takich jak: sprzątanie, pranie, zmywanie;
poprawnie odmienia i stosuje w swoich wypowiedziach nieregularny czasownik fare;
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące prac wykonywanych w domu;
opowiada o czynnościach wykonywanych w określonych porach dnia.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, ćwiczenie używania i rozumienia języka obcego w naturalnych kontekstach;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/rzutnik lub tablica multimedialna/głośniki lub słuchawki/materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Następnie pokazuje uczniom zdjęcia typowych prac wykonywanych w domu takich jak: sprzątanie, mycie podłóg, odkurzanie, pranie, prasowanie, wynoszenie śmieci.
Uczniowie starają się nazwać te czynności po włosku – część powinna być im już znana – a następnie określają, czy wykonują którekolwiek z nich w domu, na przykład pomagając rodzicom.
Następnie mówią, które z nich lubią robić najbardziej, a które najmniej.
W kolejnej części materiału „Przeczytaj/posłuchaj”: uczniowie czytają dialog dwóch włoskich licealistów i wykonują do niego zadanie.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu dialogu i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy przejść do informacji zawartych w następnej części materiału, w której zawarto przypomnienie odmiany czasownika fare, wskazówki, jak mówić o czynnościach wykonywanych o danej porze dnia oraz listę słownictwa związanego z pracami wykonywanymi w domu.
Multimedium to gra typu pokój zagadek, której nadrzędnym celem jest utrwalenie słownictwa związanego z pracami domowymi i umieszczenie go w kontekście multimedialnym. Uczniowie starają się zebrać jak najwięcej punktów, aby przejść do kolejnego poziomu, a następnie ukończyć grę. Medium może zostać wykorzystane w ramach współpracy uczniów: uczniowie dzielą się na pary lub 3‑4 osobowe grupy; celem jest ukończenie gry (dwóch poziomów) jak najszybciej, przy jak największej liczbie punktów.
Faza podsumowująca:
Uczniowie tworzą krótkie wypowiedzi ustne na temat: „Come posso aiutare i miei genitori con i lavori domestici?”, a następnie przedstawiają je na forum klasy. Wypowiedzi mogą być wzbogacone o warstwę wizualną, na przykład ilustracje przedstawiające omawiane czynności.
Uczniowie dzielą się w pary lub małe grupy i mają za zadanie napisać zdanie, w którym znajdzie się jak najwięcej form czasownika fare i które będzie gramatycznie poprawne.
Celem podsumowania słownictwa dotyczącego prac wykonywanych w domu, można również zorganizować w klasie kalambury: jeden uczeń losuje i pokazuje daną czynność, reszta klasy odgaduje. Tutaj także jest możliwe podzielenie uczniów na grupy i stworzenie współpracy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą zrealizować ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 3, 6, 7, 8.
Materiały pomocnicze:
Karteczki lub slajdy z ilustracjami przedstawiającymi następujące czynności:
gotowanie
sprzątanie ze stołu
zmywanie
odkurzanie
podlewanie kwiatków
wyprowadzanie psa na spacer
zmywanie podłogi
mycie okien
wynoszenie śmieci
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej z domem.
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z domem, czasem wolnym lub pracą – w celu poszerzenia słownictwa.