Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka, Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Una casa su misura - Dom na miarę
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z częściami domu i pomieszczeniami, które się w nim znajdują;
zna formy trybu rozkazującego;
rozumie proste ogłoszenia o sprzedaży mieszkań;
posługuje się w swoich wypowiedziach słownictwem związanym z częściami domu i pomieszczeniami, które się w nim znajdują;
wyraża preferencje dotyczące domu/mieszkania, w którym chciałby mieszkać.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzania materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
lekcja odwrócona;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca na forum;
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze, kartki formatu A5 z wyrażeniem La casa pośrodku i odchodzącymi od niego promieniami, zdjęcia budynków mieszkalnych i plany mieszkań z włoskich stron internetowych do wyświetlenia na tablicy, przydatne mogą być także ogłoszenia o sprzedaży nowych domów/mieszkań (dostępne na włoskich stronach internetowych).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednim spotkaniu nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień gramatycznych.
Na początku zajęć nauczyciel wyświetla zdjęcia kilku budynków mieszkalnych, np.: wieżowca, kamienicy, szeregowca, a także kilkupiętrowego nowego bloku, pyta uczniów o ich nazwy, a także o to, w którym z pokazanych budynków chcieliby mieszkać. Po tej rozgrzewce uczniowie pracują w parach, uzupełniając zapamiętanym słownictwem schematy ze słowem La casa pośrodku. Następnie następuje podsumowanie na forum - wybrani uczniowie przedstawiają przykłady zdań z wpisanym do schematu słownictwem.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przedstawienie poznanych informacji dotyczących trybu rozkazującego. Jeśli to konieczne, wyjaśnia problematyczne kwestie.
Uczniowie indywidualnie grają w gry przedstawione w multimedium. Można zorganizować konkurs na najszybsze ukończenie gry (z nagrodą w postaci zwolnienia z pracy domowej). Jeśli lekcja odbywa się w formie stacjonarnej, nauczyciel przechadza się po sali, obserwując pracę uczniów i pomagając rozwiązać ewentualne problemy lub wątpliwości.
Po wykonaniu zadań umieszczonych pod grami, w zależności od warunków czasowych, uczniowie przechodzą do ćwiczeń 1, 4, 5 z sekcji Sprawdź się, Mogą zostać one wykonane indywidualnie lub w parach. Nauczyciel jest cały czas do dyspozycji uczniów, odpowiada na ich pytania, motywuje do pracy. Następnie uczniowie pracują w dwuosobowych grupach i korzystając z grafik zamieszczonych w ćw. 8. opisują sobie wzajemnie mieszkanie, które najbardziej im się podoba. Nauczyciel monitoruje ich pracę.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wyświetla uczniom dwa lub trzy plany domów i prosi wybranych lub chętnych uczniów o ich ustne opisanie na forum klasy.
Praca domowa:
Jako pracę domową wszyscy uczniowie wykonują ćw. 2, 6 i 7 z sekcji Sprawdź się.
Dla chętnych: zadanie 3 z sekcji Sprawdź się oraz, w formie pisemnej, ćw.8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą zagrać w gry po kilku lekcjach, w ramach powtórzenia do sprawdzianu.