Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Nuova casa - nuovi mobili. Nowy dom - nowe meble
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie słownictwo dotyczące wyposażenia mieszkania.
Uczeń zna i stosuje w swoich wypowiedziach zaimki dopełnienia bliższego.
Uczeń potrafi tworzyć wypowiedzi z użyciem dopełnienia bliższego i zaimków dopełnienia bliższego, rozumiejąc stylistyczny wydźwięk konstrukcji dislocazione a sinistra.
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne, dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści (wyposażenie mieszkania).
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne
podejście komunikacyjne
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
na forum klasy
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu,
rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio),
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się przedstawieniem tematu i podstawowych celów, realizowanych podczas zajęć. Nauczyciel wprowadza temat lekcji, pytając uczniów o ich doświadczenia związane z przeprowadzkami, z zakupem nowych mebli i sprzętów domowych. Prosi, aby opisali meble, jakie znajdują się np. w ich pokojach.
Faza realizacyjna:
Uczniowie realizują pierwsze zadanie do tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Następnie uczniowie czytają tekst pt.: “Come arredare una casa nuova”, starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia treści, prosząc uczniów o realizację drugiego zadania do tekstu.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występujące w tekście zaimki dopełnienia bliższego i tłumaczy konstrukcję z ich użyciem.
W celu utrwalenia tego zagadnienia, uczniowie mogą wykonać (pracując indywidualnie lub w parach) ćwiczenia nr 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do pracy z medium - oglądają spacer wirtualny, pracując indywidualnie lub w parach. Nauczyciel prosi uczniów, aby podczas oglądania wypisali nazwy mebli i innych elementów wyposażenia mieszkania, jakie wystąpiły w medium.
Nauczyciel dokonuje ewaluacji pracy z medium, prosząc uczniów o zapisanie na tablicy nazw mebli i innych elementów wyposażenia mieszkania, jakie udało im się zanotować.
Nauczyciel ponownie prezentuje medium, tym razem na forum klasy i bez audio. Pokazując poszczególne przestrzenie, prosi wybranych uczniów o ich opis z wykorzystaniem nowego słownictwa.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby opisali koledze/koleżance z ławki swój pokój, nazywając po włosku znajdujące się w nim meble i inne elementy wyposażenia.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może zrealizować niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się lub też ćwiczenia do multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przed sprawdzianem lub ćwiczenia kompetencji rozumienia tekstu słuchanego.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego: dom, opis mieszkania.