Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Milena Lange
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La DAD: didattica a distanza - Zdalne nauczanie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, szkoła średnia, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe urządzenia technologiczne;
Uczeń stosuje wyrażenia niezbędne do zrozumienia zasad użytkowania urządzeń technologicznych;
Uczeń tłumaczy zasady działania urządzeń technologicznyc;
Uczeń wyjaśnia, dlaczego nie korzysta się z niektórych urządzeń w danym miejscu;
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia;
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych, w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne:
strategie zapamiętywania,
strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie socjalne:
stawianie pytań,
wszystkie formy współpracy z innymi osobami na lekcji.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm;
Kognitywizm;
Konektywizm;
Podejście holistyczne;
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
Metoda kognitywna;
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
Teoria Inteligencji Wielorakich.
Formy pracy:
Praca indywidualna;
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, słownik włosko‑polski, materiały piśmiennicze;
Do pokazania (jeśli to możliwe): mysz, klawiatura, słuchawki, mikrofon, kamera internetowa, drukarka lub ich zdjęcia;
Ewentualnie plansze z wybranymi ikonami (zapisz, pobierz, udostępnij, wydrukuj).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zaczyna lekcję, pytając uczniów, z jakich urządzeń elektronicznych korzystają, ucząc się zdalnie. Zapisuje na tablicy ich nazwy w języku włoskim. Następnie, pokazując poszczególne przedmioty, podaje dwie nazwy, z których jedna jest nazwą wskazywanego przedmiotu i prosi o wskazanie tej właściwej.
Nauczyciel pyta, w jaki sposób uczniowie kontaktują się ze swoimi znajomymi. Zwraca uwagę na zapożyczenia takie jak e‑mail, chat, forum czy post.
Następnie uczniowie wymieniają nazwy czynności towarzyszących obsłudze urządzeń. Próbują przypomnieć sobie symbole odpowiadające czynnościom: dopasowują czynności do symboli prezentowanych przez nauczyciela lub wskazują te, których używają przy użytkowaniu programów komputerowych.
Uczniowie czytają Didattica a distanza na głos i z podziałem na role, a następnie jeszcze raz po cichu. W miejscu na notatki zapisują słowa związane z technologią. Polecenie do tekstu z części Przeczytaj/posłuchaj sprawdza znajomość nazw przedmiotów obecnych w tekście oraz rozumienie globalne tekstu.
W tekście objaśniającym dialog Didattica a distanza wymienione zostały wybrane czasowniki, które pozwalają opisać czynności związane z obsługą urządzeń elektronicznych. Nauczyciel może poprosić uczniów, by podali własne przykłady z czasownikami accendere i spegnere.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym: oglądają poszczególne obiekty i odczytują oraz odsłuchują ich nazwy. Następnie odtwarzają nagrania, w których prezentowane są informacje o wykorzystaniu urządzeń i programów. Uczniowie mogą w dowolnej kolejności oglądać obiekty, odsłuchiwać nagrania oraz odczytywać prezentowane treści. Uczniowie zapoznają się z poszczególnymi sprzętami. Poznają wyrażenia pozwalające na opisywanie czynności związanych z urządzeniami. W celu ich utrwalenia można zaproponować ćwiczenie polegające na sformułowaniu wypowiedzi w czasie teraźniejszym o tym, jakie sprzęty użytkują uczniowie i ich bliscy. Jako ćwiczenie utrwalające można zaproponować sformułowanie wypowiedzi, które można by było wykorzystać do opisu funkcjonowania każdego obiektu.
Polecenia do multimedium (katalogu) sprawdzają zrozumienie wybranych informacji, umiejętność dobrania odpowiedniego czasownika do urządzenia bądź wykonywanej czynności oraz znajomość pojęć odnoszących się do użytkowania nowych technologii. W poleceniu trzecim, które polega na znalezieniu niepasującego wyrazu, można dodatkowo poprosić uczniów o wyjaśnienie, dlaczego wskazany wyraz nie pasuje do pozostałych.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw dziewięciu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu 7 uczniowie mogą odgrywać w parach lub małych grupach analogiczne role, w których jedna strona pyta, jak ma sobie poradzić z danym problemem, a druga podaje rozwiązanie. Uczniowie powinni zamieniać się rolami.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą także powtórzyć materiał samodzielnie.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zaproponować ćwiczenia numer 1 i 7.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać uproszone teksty i ćwiczenia z:
Cattunar J., 2013, Nuove tecnologie [w:] Attiva il lessico B1/B2 italiano per stranieri, Le Monnier, Milano (w wersji uproszczonej), s. 54‑57
La Scala S., 2012, Il mondo di Internet, [w:] Alla scoperta dell’Italia, Editore Ulrico Hoepli, Milano, s. 58‑60
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium (katalog) powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Uczniowie mogą najpierw obejrzeć poszczególne slajdy katalogu i zapoznać się ze znajdującymi się na nich informacjami. Następnie mogą wysłuchać zmieszczonych w katalogu nagrań i odpowiedzieć na pytania z poleceń do multimedium. Kolejnym krokiem może być weryfikacja odpowiedzi poprzez przeczytanie odpowiednich tekstów zawartych w katalogu.
Dodatkowo uczniowie mogą samodzielnie w domu wysłuchać nagrań oraz przeczytać zawarte w katalogu informacje w celu utrwalenia poznanych zwrotów i leksyki.