Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Mi piace la tua stanza! – Podoba mi się twój pokój!
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne opisujące pomieszczenia.
Uczeń poznaje podstawowe przyimki miejsca (proste i złożone) i wykorzystuje je do opisu pomieszczeń.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne, lokalizuje meble i przedmioty w przestrzeni.
Uczeń stosuje czasownik piacere, by mówić o swoich upodobaniach.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
Strategie zapamiętywania: przez skojarzenia, stosowanie obrazów.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy zajęć:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel informuje uczniów, jaki jest włoski odpowiednik reakcji „lubię to” w mediach społecznościowych. Pyta, czy często jej używają, kiedy zapoznają się z treściami w sieci.
Mówi im, że po zapoznaniu się z lekcją i wykonaniu ćwiczeń będą w stanie opowiedzieć, co lubią i czego nie lubią, a także opisać swoje pokoje i domy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wysłuchali nagrania, w którym lektor przedstawia tekst pt. La camera di Anna. Po pierwszym odsłuchu uczniowie są poproszeni o streszczenie po polsku usłyszanych informacji na forum. Prosi ich następnie o odczytanie go na głos. Uczniowie powinni zwrócić szczególną uwagę na występujące w nim podwójne spółgłoski (polecenie numer 2 do tekstu). Prosi o wskazanie, o którym spośród trzech pokojów przedstawionych na ilustracjach jest mowa w tekście (polecenie numer 2 do tekstu).
Mówi im, że po zapoznaniu się z lekcją i wykonaniu ćwiczeń będą w stanie opowiedzieć, co lubią i czego nie lubią w wystroju wnętrza, a także że będą w stanie opisać swoje pokoje i domy.
Nauczyciel daje uczniom czas na analizę katalogu interaktywnego (medium bazowe). Mówi, że dzięki niemu utrwalą użycie przyimków miejsca. Uczniowie zapoznają się z medium bazowym i następnie wykonują trzy polecenia do multimedium. Nauczyciel może także wyświetlić medium bazowe na tablicy interaktywnej i na bieżąco omawiać je z uczniami.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia i w razie konieczności wracają do wyjaśnień zagadnień gramatycznych lub słownictwa z poprzednich jednostek realizowanych w ramach tej samej tematyki.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczniowie powinni wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o wypowiedź na temat ich upodobań w zakresie urządzenia ich pokojów.
Nauczyciel prosi uczniów o dokonanie prostego opisu swoich pokojów lub domów z uwzględnieniem usytuowania mebli i przedmiotów w przestrzeni.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia interaktywne do wykonania w ramach pracy domowej, np.: 4, 5, 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji do wprowadzenia lub powtórzenia zagadnień gramatycznych związanych z zastosowaniem przyimków miejsc i czasownika piacere, a także do utrwalenia słownictwa z jednostek lekcyjnych skupiających się na słownictwie związanym z typami domów, pomieszczeń i umeblowania.
Uczniowie mogą pokazać na lekcjach wybrane fotografie różnorodnie urządzonych wnętrz. Reszta grupy wskazuje, które elementy podobają jej się, a które nie. Po zakończeniu dyskusji, każdy z uczniów może dokonać prostego opisu wnętrza, złożonego z wybranych wcześniej elementów, które podobałoby mu się najbardziej.