Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Atleti famosi - Słynni sportowcy
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemnie dotyczące obiektów sportowych;
łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na wydarzeń z przeszłości;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik/ głośniki/ materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, nawiązuje do zagadnienia sportu wyczynowego i olimpijczyków. Pyta uczniów, czy znają jakichś znanych sportowców. Rozmowa dotyczy sportowców uprawiających różne dyscypliny sportowe ze wskazaniem na dyscypliny olimpijskie.
Nauczyciel czyta na głos dialog „Atleti famosi” w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego. Zaznacza, aby uczniowie zwrócili uwagę na nowe słowa, które pojawiły się w tekście.
Pod dialogiem umieszczone są dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu poznanego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zleca uczniom, aby w dialogu znaleźli wyrazy, które dotyczą nazw sportowców. Prosi, aby przeczytali je na głos.
W oparciu o treści znajdujące się pod dialogiem, nauczyciel prezentuje nowy materiał leksykalny.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów, aby wspólne przeszli do pracy z multimedium, którym jest prezentacja. Zachęca poszczególnych uczniów, aby indywidualnie na głos przeczytali teksty zamieszczone na slajdach. Wybrani uczniowie przy pomocy nauczyciela tłumaczą treści zamieszczone w prezentacji.
Następnie uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1‑3 do multimedium.
Zadanie numer 3 uczniowie mogą wykonać indywidualnie, z nauczycielem lub w parach.
Po pełnym zapoznaniu się z materiałem leksykalnym umieszczonym w tabelach poniżej dialogu oraz w multimedium, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Pierwsza grupa ma za zadanie wypisać na kartce wszystkie nazwy sportowców rodzaju męskiego, które pojawiły się w tym materiale. Grupa druga wypisuje sportowczynie, o których była mowa na tych zajęciach. Następnie wspólnie dopasowują do siebie poszczególne pary sportowców.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie tych zadań interaktywnych, których uczniowie nie zdążyli wykonać w czasie lekcji, a w szczególności zadania 8.
Inną propozycją dla pracy domowej jest przygotowanie przez uczniów plakatu przedstawiającego sylwetkę znanego sportowca.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Prezentacja może służyć jako baza do wykonania przez uczniów różnych ćwiczeń językowych, na przykład wypisanie wszystkich czasowników występujących w materiale i odmienienie ich przez osoby.
Może być też przykładem do stworzenia podobnej prezentacji przez uczniów na temat wybranego lekkoatlety olimpijskiego.