Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Joanna Ciesielka, Katarzyna Górniak, Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La mia famiglia – Moja rodzina
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń używa w swoich wypowiedziach zaimków przymiotnych dzierżawczych (la mia, il mio, le mie, i miei).
Uczeń formułuje proste wypowiedzi dotyczące swojej lub wyimaginowanej rodziny.
Uczeń samodzielnie analizuje nowe treści przed zajęciami i sporządza notatki.
Cele motywacyjne:
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości i kreatywności.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne;
strategie metakognitywne;
strategie społeczne.
Metody/techniki nauczania:
metoda lekcji odwróconej;
podejście komunikacyjne.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
zestawy kart z formami zaimków przymiotnych dzierżawczych (il mio, la mia, i miei, le mie, mio, mia) i 10 – 15 znanych uczniom rzeczowników w l.poj. i mn. wraz z nazwami stopni pokrewieństwa) – po jednym dla czteroosobowej grupy;
komputery z dostępem do internetu, ewentualnie kserokopia pustej mapy myśli z centralnie położonym słowem la famiglia.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że lekcja ma być lekcją odwróconą, na poprzednich zajęciach nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonali do niego polecenia i przeczytali objaśnienia gramatyczne, a następnie zrobili notatkę z najważniejszych, ich zdaniem, treści. Zapowiada także temat kolejnych zajęć, czyli przedstawianie swojej lub wyimaginowanej rodziny.
Nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie tematu zajęć w oparciu o informacje, z którymi zapoznali się przed zajęciami.
Następnie prosi uczniów o uzupełnienie przygotowanego na kartach (lub narysowanego na tablicy) schematu ze słowem la famiglia w centrum. Uczniowie nie korzystają wówczas z pomocy naukowych.
Nauczyciel prosi uczniów, by w parach porównali wyniki swojej pracy, korzystając, jeśli to konieczne, z pomocy naukowych, np. w celu zweryfikowania poprawności zapisanych form.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie informacje z materiałów, z którymi się zapoznali, uznali za najważniejsze.
Faza realizacyjna:
Uczniowie pracują w czteroosobowych grupach. Każda z grup otrzymuje zestaw kart z formami zaimków przymiotnych dzierżawczych i rzeczowników. Ich zadaniem jest dopasowanie rzeczowników do odpowiednich form zaimków. Uczniowie nie powinni korzystać z pomocy naukowych. Zadanie to może mieć postać konkursu, w którym liczy się nie tylko poprawność, ale i czas.
Gdy uczniowie skończą pracę, zostaje ona sprawdzona przez nauczyciela, który ogranicza się do wskazania niepoprawnych połączeń. Popełnione błędy zostają poprawione wspólnie. Uczniowie, którzy poprawnie połączyli wyrazy, wyjaśniają kolegom, na czym polega istota popełnionych przez nich błędów.
Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne nr 1 lub 2 (w zależności od tego, który aspekt użycia zaimków przymiotnych dzierżawczych był dla nich trudniejszy).
Nauczyciel prosi uczniów, aby samodzielnie zapoznali się z multimedium i wykonali do niego polecenia 1 i 3. Wyjaśnia ewentualne niejasności.
Nauczyciel prosi uczniów, aby powtórzyli po nim liczebniki od 16 – 30, a następnie dziesiątkami, do 100.
Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne nr 4.
Nauczyciel prosi uczniów, aby wybrali dwóch członków swojej prawdziwej (lub wyimaginowanej) rodziny i podczas pracy w parach podali ich imię, wiek, zawód oraz co lubią robić. Druga osoba z pary robi notatki, aby móc potem przedstawić te informacje na forum.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapisali w tabelce, które z poznawanych przed zajęciami i na zajęciach treści uznają za łatwe, a które za trudne i aby dopisali obok, jak oceniają swoją znajomość poznawanych zagadnień (w trzystopniowej skali: słabo – średnio – bardzo dobrze).
Praca domowa:
Nauczyciel prosi wszystkich uczniów o wykonanie ćwiczeń interaktywnych nr 3 i 5. Dodatkowo, każdy uczeń ma wybrać 1 ćwiczenie dotyczące słabo lub średnio opanowanego zagadnienia podanego w fazie podsumowującej.
Zadanie dla chętnych:
Na podstawie ćwiczenia interaktywnego nr 9 nagrać krótką prezentację (w formie filmu video) swojej lub wyimaginowanej rodziny. Praca może być również zadaniem do wykonania w grupie, każda osoba wciela się w jednego członka rodziny i opowiada o sobie. Narrator podaje tylko imiona postaci i określa stopień pokrewieństwa.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie zajęć uczeń odczytuje tylko informacje dotyczące Alessi, jej mamy i dziadka. Ich zadaniem jest wymyślenie opisów dotyczących pozostałych członków rodziny. Praca może być wykonana np. w dwuosobowych grupach, każda z grup przygotowuje opis dwóch osób.
Przy wyborze takiego wariantu pracy z multimedium należałoby uzupełnić z uczniami schemat ze słowem la famiglia, podając nazwy członków rodziny, które nie pojawiły się w tekście pt. La famiglia di Paolo. Należałoby także wcześniej zapoznać uczniów z wymową liczebników.