Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Trasferirsi con una ditta di traslochi o meno? - Przeprowadzać się z pomocą firmy przeprowadzkowej czy bez niej?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna nazwy materiałów przydatnych do pakowania.
Uczeń rozumie wypowiedzi z użyciem tych nazw.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach nazwy materiałów przydatnych do pakowania.
Uczeń wie, jakie informacje powinien zawierać mail do firmy zajmującej się przeprowadzkami.
Uczeń jest w stanie napisać mail do firmy przeprowadzkowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna)
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
Praca na forum.
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
tablica interaktywna,
materiały piśmiennicze,
duże kartki papieru i mazaki do pracy w grupach.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Po przedstawieniu tematu lekcji i jej celów nauczyciel dzieli klasę na mniejsze grupy i ogłasza burzę mózgów, prosząc uczniów o wypisanie wszystkich skojarzeń związanych z przeprowadzką. Po trzech minutach przedstawiciele grup przedstawiają skojarzenia na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Następnie nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym e‑materiał i wykonanie znajdującego się pod nim ćwiczenia.
W następnej kolejności uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi zasad pisania e‑maili do firm zajmujących się przeprowadzkami.
Kolejnym etapem jest zapoznanie się uczniów z nagraniami audio i wykonanie ćwiczeń 1, 2 i 3.
W zależności od tego, ile czasu pozostało do końca lekcji, w czasie zajęć uczniowie mogą wykonać jeszcze ćw. 1, 2 i 4 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie nowych słów lub struktur poznanych na zajęciach.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, ćw. 3 przeznaczone jest dla chętnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może poprosić uczniów o ułożenie w parach dialogu pomiędzy Filippem i Martiną, który mógłby się odbyć chronologicznie po dialogu 1, w którym kobieta informuje męża o szczegółach odpowiedzi z maila od firmy organizującej przeprowadzki.