Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Quale sport pratichi? - Jaki sport uprawiasz?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń formułuje własne zdania na temat sytuacji przedstawionych na zdjęciach i ilustracjach.
Uczeń konstruuje własną wypowiedź na temat uprawianych przez siebie sportów.
Uczeń porównuje zwyczaje dotyczące aktywności sportowej (ich przedmiot i częstotliwość) w grupie osób.
Uczeń sam przeprowadza wywiad na temat sportu w grupie swoich rówieśników.
Uczeń interpretuje i przedstawia w języku włoskim sytuacje przedstawione na grafice.
Uczeń formułuje w języku włoskim wnioski wysnute na podstawie przedstawionych na ilustracjach danych.
Uczeń korzysta z nowych konstrukcji gramatycznych, by porozumiewać się z otoczeniem.
Cele motywacyjne:
Uczeń odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi powiedzieć, jak często i jakie sporty uprawia.
Uczeń potrafi powiedzieć, jakie są jego upodobania względem aktywności sportowych.
Uczeń wykorzystuje nabytą wiedzę w praktyce i może podzielić się z rozmówcą informacjami na temat swoich planów w zakresie rozpoczęcia nowej aktywności fizycznej.
Uczeń odczuwa przynależność do grupy, mogąc uczestniczyć w rozmowach na temat różnych dyscyplin sportowych.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie są ich zdaniem najchętniej uprawiane przez ich rówieśników sporty. Pyta uczniów, w co najczęściej grają na lekcjach wychowania fizycznego, o to, jakich sportów nie uprawiają w szkole, a także w których chcieliby w przyszłości spróbować swoich sił.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału i przeczytanie wstępu oraz treści pierwszego polecenia.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu „Il sondaggio sportivo di Anna”, następnie pyta, czy w tekście znalazły się fragmenty, których nie rozumieją – wyjaśnia je i odpowiada na ewentualne pytania.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do tekstu „Il sondaggio sportivo di Anna”.
Nauczyciel omawia na głos informacje zawarte w części e‑materiału poświęconej nowym zagadnieniom gramatycznym.
Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary. Następnie prosi o otworzenie ilustracji interaktywnej przedstawiającej wykresy z wynikami sondażu. Uczniowie mają za zadanie odpowiedzieć na pytanie z pierwszego polecenia oraz zapoznać się z przedstawionymi informacjami i zadać sobie nawzajem w parach dwa pytania, które pojawiły się w sondażu.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do ilustracji interaktywnej – uczniowie pracują już samodzielnie, ale mogą konsultować się w parach. Nauczyciel upewnia się, że uczniowie rozumieją polecenia.
Nauczyciel rozdaje w klasie kartki (format A5) z wydrukowanym jednym miesiącem z kalendarza. Każdy uczeń ma za zadanie zaznaczyć dni, w których uprawia sport oraz zapisać w kalendarzu przy poszczególnych dniach, jakie sporty uprawia. Uczniowie następnie wymieniają się swoimi kalendarzami w parach i opisują swoje nawyki związane ze sportem, korzystając z nowych wyrażeń dotyczących częstotliwości.
Do końca lekcji uczniowie wykonują ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Na forum klasy nauczyciel zadaje wybranym uczniom następujące pytania:
Quali discipline sportive conosci?
Che sport pratichi?
Pratichi sport spesso?
Praca domowa:
Pracą domową jest dokończenie wszystkich zadań z sekcji Sprawdź się. Jako pracę domową uczeń zapisuje rozmowę podobną do tych z tekstu “Il sondaggio sportivo di Anna”. Tym razem jednak ma za zadanie użyć rejestru formalnego, czyli zapytać o nawyki sportowe jakiegoś pana lub panią. Dialog może zawierać się w minimalnie czterech kwestiach.
Materiały pomocnicze:
Wydrukowane kartki z kalendarzem na aktualny miesiąc i flamastry lub długopisy – uczniowie mogą ćwiczyć w ten sposób w parach opisywanie częstotliwości wykonywania danych aktywności sportowych w języku włoskim.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną na platformie, zwracają uwagę na to, na jakie pytania odpowiedziały ankietowane osoby. Uczniowie mają za zadanie podzielić się na kilkuosobowe grupy i zrobić między sobą sondaż, w którym zadadzą sobie te same pytania. Uczniowie spisują wspólnie wyniki i próbują samodzielnie narysować wykres, który je przedstawi. Każda grupa prezentuje swój wynik na forum klasy.