Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Al negozio di alimentari - W sklepie spożywczym
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, wariant III.2.
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zakupów spożywczych.
Uczeń zna podstawowe słownictwo używane podczas rozmowy na temat produktów spożywczych, główne jednostki wagi stosowane we Włoszech oraz ich skróty, a także stosowne do tego tematu leksykalnego struktury gramatyczne.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (zakupy spożywcze);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel prosi, aby uczniowie przypomnieli sobie w ciągu kilku minut jak najwięcej nazw typowych włoskich produktów spożywczych, napojów i potraw, które pamiętają z poprzedniego etapu nauki lub znają z innych źródeł (np. własne doświadczenia podczas wizyty w pizzerii lub we Włoszech). Praca może odbywać się w parach lub małych grupach. Po upływie tego czasu nauczyciel zapisuje odpowiedzi uczniów na tablicy i – w przypadku potraw – pyta, z jakich składników są one przygotowane. Następnie nauczyciel prosi uczniów o pierwsze odsłuchanie dialogu i odpowiedź na pytanie, czy jego bohaterowie znają się. Uczniowie powinni potrafić uzasadnić swoją odpowiedź (dopuszczalne jest sformułowanie uzasadnienia w języku polskim).
Faza realizacyjna:
W fazie realizacyjnej uczniowie odsłuchują dialog po raz drugi (jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą odsłuchać go więcej razy) i wskazują, które z twierdzeń z ćwiczenia pierwszego są prawdziwe, a które fałszywe. Następnie uczniowie przechodzą do ćwiczenia drugiego, które starają się wykonać z pamięci. Przed omówieniem odpowiedzi mają możliwość ponownego odsłuchania dialogu w celu sprawdzenia, czy dobrze zapamiętali produkty i poprawienia swoich odpowiedzi. Dopiero w kolejnym kroku nauczyciel omawia z uczniami odpowiedzi oraz wyjaśnia nowe słownictwo. W tym celu można skorzystać z transkrypcji dialogów. W trakcie omawiania dialogów nauczyciel zwraca uwagę uczniów na użycie rodzajnika cząstkowego oraz na używane we Włoszech jednostki wagi. Po omówieniu tego zagadnienia, nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z ilustracją interaktywną oraz do wykonania ćwiczeń 1‑3 – utrwalających nowo poznane słownictwo – oraz polecenia 4, utrwalającego zdobytą wiedzę z zakresu skrótów jednostek wag i ilości, używanych w standardowych broszurach sklepowych. W kolejnym etapie lekcji uczniowie przechodzą do wykonania ćwiczeń komunikacyjnych z sekcji Sprawdź się (1‑2), mających na celu utrwalenie schematów, standardowych dialogów prowadzonych w trakcie dokonywania zakupów spożywczych. Kolejne ćwiczenie, trzecie, stanowi natomiast jednocześnie powtórkę leksykalną i przypomnienie form rodzajnika cząstkowego oraz przygotowuje uczniów do wykonania pozostałych ćwiczeń, mających na celu stopniowe utrwalenie form i użycia ww. rodzajnika.
Faza podsumowująca:
W miarę możliwości czasowych można wykonać ćwiczenia podsumowujące: ćwiczenie szóste (powtórzenie i utrwalenie jednostek wagi oraz liczebników), 7 - ćwiczenie globalne zamknięte. Ćwiczenia 8 i 9 – otwarte, można wykonać na zajęciach lub zadać jako pracę domową. W przypadku wykonywania ćwiczenia 8 w trakcie zajęć, wskazana jest praca w parach.
Praca domowa:
Praca domowa przewiduje ćwiczenia podsumowujące: 6, 7 i 8, o ile nie zostaną one przeprowadzone na zajęciach.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać medium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych żywności oraz liczebnikom.
Uczniowie odgrywają scenki rodzajowe na temat zakupów w sklepie spożywczym w oparciu o ulotki ukazane w multimedium.