Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Università tecniche e scientifiche - Uniwersytety techniczne
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozszerza słownictwo, dzięki któremu potrafi opisać różne techniczne kierunki studiów;
stosuje wyraz „appena” w różnych jego znaczeniach;
potrafi poprawnie wymawiać wyrazy, w których występuje zjawisko fonetyczne: raddoppiamento sintattico.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
zaspokaja potrzebę ciekawości.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
poznaje słownictwo związane ze szkolnictwem wyższym, dzięki czemu potrafi opowiedzieć o wybranym kierunku studiów na uczelni technicznej.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe)
nauczanie wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
podejście holistyczne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna,
w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/tablica multimedialna lub rzutnik,
głośniki,
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i przedstawia podstawowe cele zajęć. Pyta uczniów, czy już wybrali dla siebie studia i czy wśród nich są kierunki techniczne.
Następnie prosi uczniów o zapoznanie się ze wstępem do e‑materiału oraz tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie trzech zadań, które znajdują sie pod dialogiem i zachęca ich do indywidualnego wykonania trzeciego zadania. W międzyczasie wspiera uczniów przy wykonywaniu poszczególnych zadań i słucha wypowiedzi ustnej.
Na ogólnym forum nauczyciel tłumaczy uczniom nowe zagadnienia gramatyczne, jakimi są: różne znaczenie słowa „appena” oraz zjawisko „raddoppiamento sintattico”.
Następnie nauczyciel wraz z uczniami przechodzi do ilustracji interaktywnej prezentujacej ofetę różnych kierunków studiów jednej z włoskich uczelni technicznych.
Uczniowie, zapoznając się z informacjami zawartymi w ilustracji, robią notatki i wymieniają się spostrzeżeniami między sobą.
Klasa wspólnie wykonuje trzy ćwiczenia zaproponowane do ilustracji.
Następnie uczniowie przechodzą do zadań z sekcji Sprawdź się i samodzielnie je wykonują.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do ćwiczenia 9‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności ćwiczenia 8‑go.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustrację interaktywną można wykorzystać do pracy w grupach. Uczniów można podzielić na cztery grupy, odpowiadające czterem wydziałom uczelni i zaproponować im zrobienie prezentacji - reklamy danego wydziału.