Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La salute innanzitutto! La piramide alimentare della dieta mediterranea - Zdrowie przede wszystkim! Piramida żywieniowa diety śródziemnomorskiej
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, VII klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje formy przymiotnika i przysłówka molto, troppo, poco,
zna nazwy artykułów spożywczych diety śródziemnomorskiej i stosuje je w codziennej komunikacji,
potrafi opowiadać o zasadach zdrowego odżywiania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo,
poznaje zasady zdrowego odżywiania,
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, grupowanie pojęć, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w parach, grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenie tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
podejście humanistyczne
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
(niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w parach lub grupach)
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Uczniowie w parach lub grupach przygotowują listę zasad zdrowego odżywiania i przedstawiają ją na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają dialog
Tutto bene?
i wykonują ćwiczenie polegające na dopasowaniu artykułów spożywczych do rozmówców.Uczniowie ponownie czytają dialog i zaznaczają w nim różnymi kolorami zdrowe i niezdrowe nawyki żywieniowe. Odpowiedzi są weryfikowane na forum klasy.
Uczniowie przedstawiają swoje spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania przymiotników i przysłówków nieokreślonych: molto, troppo, poco, starając się sformułować reguły ich użycia. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia to zagadnienie. Dla przećwiczenia materiału można wykorzystać zadania nr 1 i 3 z ćwiczeń interaktywnych.
Uczniowie obserwują piramidę żywieniową z multimedium i nazywają znane im artykuły spożywcze, a następnie klikają na poszczególne grupy produktów, aby zapoznać się z nowym słownictwem (jeśli uczniowie nie mają dostępu do urządzeń elektronicznych, nauczyciel prezentuje poszczególne grupy produktów przy pomocy projektora).
Uczniowie w grupach lub parach rozmawiają na temat produktów, które lubią lub których nie lubią (ćwiczenie nr 1 do multimedium).
Uczniowie wykonują ćwiczenia nr 2 i 3 do multimedium.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczeń powinien wykonać 9 ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wypisuje na tablicy czasowniki mangiare i bere oraz listę artykułów żywnościowych (lub wyświetla zdjęcia tych artykułów) i dzieli klasę na dwie grupy. Do każdego produktu uczniowie dodają odpowiednią formę przymiotnika molto, troppo lub poco tak, aby grupa A tworzyła zasady zdrowego odżywiania (mangiare: pochi dolci, bere: molta acqua) a grupa B złe nawyki żywieniowe (mangiare: troppi dolci, bere: poca acqua).
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, na które nie starczyło czasu w podczas lekcji. Przede wszystkim: krzyżówka, tłumaczenie zdań oraz rozumienie ze słuchu.
Materiały pomocnicze:




Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji lub po niej, ilustracja interaktywna może służyć jako podstawa do opracowania przez uczniów indywidualnie lub w parach/grupach, tygodniowego jadłospisu zgodnego z zasadami diety śródziemnomorskiej.