Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Agnieszka Woch, Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’orario di lavoro - Godziny pracy
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
pozna niektóre nazwy zawodów, dzięki którym będzie mógł opowiedzieć o tym, czym się zajmują członkowie jego rodziny i znajomi;
nauczy się pytać o godzinę;
nauczy się podawać godzinę, wskazywać przedziały czasowe, odczytywać czas w rozkładzie godzinowym;
będzie potrafił opowiadać, o której godzinie wykonuje różne czynności.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie metakognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie łączenia różnych kodów komunikacyjnych.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie generatywne.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście holistyczne.
Zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Nauczanie hybrydowe.
Teoria skojarzeń.
Formy pracy:
Praca pod kierunkiem nauczyciela.
Praca indywidualna.
Praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej).
Środki dydaktyczne:
Komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby po kolei odliczyli liczebniki od 0 do 24 (każdy uczeń podaje jedną liczbę). Nauczyciel pyta, z czym kojarzą się uczniom 24 liczebniki łącznie z 0. Uczniowie wskazują na czas podawany w godzinach. Ustalają także pory dnia (il mattino, il pomeriggio, la sera, la notte), przyporządkowując im zakresy godzinowe – na początku podawane w liczbach. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że we Włoszech zwykło się np. uważać, że wieczór rozpoczyna się wcześniej niż w Polsce, co też się łączy z używaniem z innych zwrotów powitania (buongiorno/buona sera).
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem wprowadzenia. Uczniowie odpowiadają na pytania zawarte w tekście pt. Jak zapytać o godzinę?. Przed wysłuchaniem/przeczytaniem tekstu źródłowego nauczyciel może poprosić uczniów o przygotowanie w języku polskim kartki z kalendarza na bieżący dzień z rozkładem różnych czynności od godzin porannych do wieczornych/nocnych. Kartki posłużą do wykonania dodatkowych ćwiczeń w fazie podsumowującej lekcji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z poleceniem i treścią tekstu z sekcji Przeczytaj (rozkład dnia Marka – młodego nauczyciela z Bergamo). Po pierwszej lekturze odpowiadają na pytanie, co Marco robi rano i po południu. Nauczyciel objaśnia nieznane słownictwo. Uczniowie z pomocą nauczyciela ustalają istotne fakty (Marco pracuje w dwóch szkołach, szkoły noszą imiona słynnych Włochów, Marco uczy dwóch przedmiotów, wczesnym popołudniem ma przerwę w pracy, tak jak większość pracujących Włochów – zwyczaj uwarunkowany kulturowo). Po zapoznaniu się z tekstem uczniowie wykonują polecenie 1 (dobieranie w pary – godziny i czynności).
Problematyka pytania o godzinę, odpowiadania/wskazywania godzin pełnych oraz godzin z minutami jest objaśniana w oparciu o informacje zawarte w tekście właściwym. Podkreślany jest sposób używania liczebników głównych w określaniu czasu (w tym użycie formy „l’una” dla godz. 13, ale także inne sposoby na określanie godz. 12.00 i 24.00). Nauczyciel zwraca uwagę na grafikę prezentującą czas i omawia wskazywanie minut (w tym różnice konstrukcyjne względem języka polskiego). Dodatkowo omawiane jest użycie przyimków przy wskazywaniu godzin, przedziałów czasowych, przybliżonego czasu. Uczniowie mogą wykonać ćw. 1, 4 i 5 /Sprawdź się.
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium (katalog interaktywny). Zapoznają się z treścią katalogu i wykonują polecenia.
Faza podsumowująca:
Celem utrwalenia pozyskanej wiedzy leksykalno‑komunikacyjnej i gramatycznej uczniowie rozwiązują krzyżówkę w ćw. 2/Sprawdź się (nazwy zawodów wprowadzone w katalogu), a następnie ćw. 3 nawiązujące do poznanej metody zapisywania rozkładu dnia w kalendarzu. W tym miejscu mogą także powrócić do kartek z informacjami, które zapisali na początku lekcji i w grupach lub parach przedstawić już po włosku dane ze swoich notatek (godzina/przedział czasowy – czynności/zajęcia).
Na zakończenie nauczyciel może także polecić wykonanie ćw. 7 – w nawiązaniu do pytań z tekstu wprowadzającego (zawód wykonywany w przyszłości).
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćw. nr 6 i nr 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Che lavoro fai?Che lavoro fai?
Il mio lavoroIl mio lavoro
Cosa fai nella vita?Cosa fai nella vita?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog można rozwinąć o kolejne przykłady zawodów, przykładowe zadania/czynności określonych bohaterów wypowiedzi oraz wskazanie czasu realizacji czynności w planie dnia. Uczniowie mogą przygotować po 2‑3 karty w ramach pracy domowej.