Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Ti piacciono gli animali? - Czy lubisz zwierzęta?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
używa poznanych nazw zwierząt;
konstruuje proste wypowiedzi pisemne i ustne z wykorzystaniem stopnia wyższego przymiotnika;
dobiera właściwą formę przyimka złożonego „di” w konstrukcjach più/ meno+aggettivo+di+sostantivo.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zaspokaja potrzebę ciekawości;
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne;
techniki ludyczne;
konstruktywizm.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ tablet z dostępem do internetu/ materiały piśmiennicze/ zdjęcia zwierząt, których nazwy pojawiają się w multimedium.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, czy lubią zwierzęta i czy znają jakieś ich nazwy po włosku. Przedstawia schemat z napisem Animali w centralnej części i prosi uczniów, aby uzupełnili go nazwami zwierząt, które już znają.
Następnie przedstawia uczniom temat i cele lekcji. Pyta ich, czy mają jakieś zwierzę lub czy chcieliby mieć i jakie. Nowe słowa dopisywane są do schematu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne przeczytanie tekstu rozpoczynającego e‑materiał i wykonanie do niego ćwiczenia 1. Wyjaśnia ewentualne niejasności.
Prosi uczniów, by znaleźli w tekście struktury pozwalające na porównanie dwóch lub więcej elementów. Wyjaśnia uczniom użycie struktury più/ meno+aggettivo+di+sostantivo, zwracając uwagę na formę przyimka di. Uczniowie tworzą kilka prostych zdań z użyciem tej struktury.
Następnie daje uczniom kilka minut i na zapoznanie się z multimedium (obejrzenie mapy myśli, odtworzenie nagrań z nazwami zwierząt, powtórzenie ich) i wykonanie 1 polecenia pod katalogiem interaktywnym, po czym pyta uczniów, czy jakieś nazwy zwierząt są podobne do nazw zwierząt w innych językach. Zwraca uwagę na to, że łatwiej jest takie nazwy zapamiętać.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń 1, 3 i 4 z sekcji „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Konkurs - nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia zwierząt i prosi o ich nazwanie po włosku. Osoba, która zdobędzie najwięcej punktów, będzie miała jedno ćwiczenie mniej do wykonania w domu.
Następnie uczniowie mają w parach ułożyć 2‑3 zdania z użyciem nazw zwierząt i struktury più/ meno+aggettivo+di+sostantivo.
Praca domowa:
Dla wszystkich: ćw. 3 spod tekstu pt. „Chi adottare: Felix o Fido?”, ćw. 2, 6, 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Dla chętnych: ćw. 5, ćw. 9 z sekcji „Sprawdź się”.
Dla uczniów słabszych językowo: ćw. 7 z sekcji „Sprawdź się”, 2 i 3 spod multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może zostać wykorzystane do samodzielnego powtórzenia przez uczniów nazw zwierząt.
Innym sposobem użycia katalogu multimedialnego jest zaproponowanie uczniom stworzenia krótkich opisów do poszczególnych kart lub wybranie nieujętego w katalogu zwierzęcia i ułożenie jednego lub dwóch opisujących je zdań