Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Festeggiamo! – Świętujemy!
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi zidentyfikować informacje z tekstu źródłowego o włoskich tradycjach świątecznych w zadaniach interaktywnych i je wskazać.
Uczeń formułuje zdania na temat tradycji włoskich, o których dowiedział się z tekstu źródłowego.
Uczeń parafrazuje zdania zawarte w tekście źródłowym.
Uczeń potrafi przedstawić tradycje właściwe dla kraju własnego pochodzenia.
Uczeń potrafi przypisać odpowiednią datę do danego święta.
Uczeń potrafi zaplanować święta w odpowiedniej kolejności.
Uczeń potrafi dopasować symbole świąteczne do odpowiedniej okazji.
Uczeń potrafi nazwać włoskie święta oraz ich symbole.
Uczeń potrafi scharakteryzować polskie i włoskie święta.
Uczeń potrafi opowiedzieć o tradycjach włoskich i polskich.
Uczeń potrafi odtworzyć pisemnie usłyszaną wypowiedź.
Uczeń potrafi podkreślić właściwą odpowiedź związaną z tematyką włoskich tradycji.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi wypowiadać się na tematy związane z włoskimi i polskimi świętami.
Uczeń zaspokaja potrzebę komunikacyjną, potrafiąc zapytać o tradycje ludzi z innych krajów oraz potrafiąc opowiedzieć o tym jak obchodzi się święta w Polsce.
Uczeń potrafi wykorzystać w rozmowie nowe słownictwo.
Uczeń odczuwa satysfakcję, potrafiąc wyrazić swoje preferencje w sposób ustny oraz pisemny.
Uczeń poznaje kulturę innych krajów, poszerzając swój zasób wiedzy o świecie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, tekstu i dźwięku; grupowanie pojęć, podpisywanie obrazków, zapisywanie oraz zaznaczanie usłyszanych wyrazów;
strategie kognitywne – ćwiczenie wymowy, analiza danych językowych;
strategie metakognitywne – utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi, odnajdywanie różnic między informacjami właściwymi dla tradycji włoskich oraz polskich;
strategie społeczne – współpraca w parach, grupach;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenie tekstów słuchanych i czytanych.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm – uczeń w oparciu o nową wiedzę oraz o wiedzę już posiadaną kreatywnie tworzy wypowiedzi związane z tradycjami świątecznymi w Polsce i we Włoszech;
kognitywizm – uczeń w oparciu o nowy materiał z tekstu źródłowego oraz prezentacji multimedialnej potrafi sformułować własne refleksje w sposób ustny oraz pisemny;
konektywizm – dzięki ćwiczeniom interaktywnym do tekstu źródłowego o świętach oraz prezentacji na temat włoskich świąt uczeń potrafi łączyć ze sobą informacje;
podejście humanistyczne – uczeń opowiada o tym, co sam robi w święta;
metoda kognitywna – uczeń dzięki rozwijaniu kompetencji językowych potrafi stworzyć różne poprawne zdania w języku włoskim na temat świąt w Polsce i we Włoszech;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe – w procesie nauki angażowane są różne kanały percepcji ucznia.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer lub smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie są ich ulubione polskie święta? Pyta, czy wiedzą, które ze świąt obchodzonych w Polsce, są obchodzone także we Włoszech.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odtwarza nagranie tekstu „Il Natale in Italia” w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego, a następnie prosi uczniów o samodzielne przeczytanie i przeanalizowanie w/w tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielnie wykonanie poleceń do tekstu „Il Natale in Italia”.
Nauczyciel pyta uczniów, czy tekst i ćwiczenia są dla nich zrozumiałe i czy mają jakieś pytania.
Nauczyciel pyta uczniów, czy potrafią powiedzieć, jakie są cechy wspólne między świętami Bożego Narodzenia obchodzonymi w Polsce i we Włoszech, następnie pyta o różnice w tradycjach.
Nauczyciel przechodzi wraz z uczniami do tekstu z „ciekawostką” – ten czytany jest na głos przez wybranego ucznia.
Nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli wcześniej o ciekawostkach na temat włoskich świąt, które zostały przedstawione. Odpowiada na ewentualne pytania.
Nauczyciel prosi uczniów o obejrzenie samodzielnie prezentacji multimedialnej.
Po tym jak uczniowie obejrzą prezentację multimedialną, nauczyciel prosi wybranych uczniów o podanie po jednym nowym słowie, które pojawiło się na prezentacji.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne wykonanie zadań do multimedium.
Uczniowie zadają pytania w przypadku wątpliwości.
Po wykonaniu zadań do prezentacji multimedialnej nauczyciel prosi uczniów, aby wspólnie przyjrzeli się zadaniu 5 a następnie zadaniu 6 z zestawu zadań interaktywnych.
W zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie wykonują pozostałe zadania interaktywne, te, których nie zdążą wykonać, będą dla nich stanowiły pracę domową.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza, na ile zostały osiągnięte cele lekcji poprzez zadanie uczniom pytań typu: „Cosa fai durante il Natale?”, „Prepari il presepe durante il Natale?”, „Ti piace la Pasqua?”.
Nauczyciel zadaje pytania związane z nowopoznanymi włoskimi tradycjami: „Chi è la Befana?”, „Che cos’è la colomba pasquale?”.
Nauczyciel zadaje pytania związane z nowym zasobem leksykalnym: „Quali nomi delle feste italiane conosci?”, „Quali simboli di Natale conosci?”, „Quali simboli di Pasqua conosci?”.
Nauczyciel prosi uczniów, by w parach zapytali się nawzajem o to, jakie są ich ulubione święta i co podczas nich zazwyczaj robią.
Nauczyciel pyta, co podczas lekcji sprawiło uczniom najwięcej trudności, by móc omówić z nimi tę kwestię dodatkowo.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel zleca wykonanie pozostałych zadań interaktywnych.
Jako dodatkową pracę domową nauczyciel może zlecić uczniom narysowanie obrazka przedstawiającego świąteczną scenę oraz opisanie na nim po włosku poszczególnych jego elementów.
Materiały pomocnicze:
słownik ilustrowany języka włoskiego, rozdział związany ze świętami.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą na podstawie prezentacji multimedialnej utworzyć na kartce mapę myśli, na której wypiszą skojarzenia do każdego z 4 przedstawionych włoskich świąt.