Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In viaggio - W podróży
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opisuje ilustracje za pomocą nowo poznanego słownictwa.
interpretuje dane zawarte na materiałach wizualnych i rozwiązuje zadania sprawdzające jego wiedzę z zakresu słownictwa, związanego z podróżowaniem oraz z konstrukcjami gramatycznymi przydatnymi w sytuacjach związanych z podróżami.
przedstawia ułożone przez siebie dialogi, związane z tematem podróżowania oraz zapraszania i odpowiadania na zaproszenie.
wykorzystuje w komunikacji przyimki z rodzajnikami określonymi.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi uczestniczyć w rozmowie na temat organizowania podróży.
poprzez aktywność ludyczną powtarza i utrwala informacje zawarte w czterech e‑materiałach na temat podróżowania.
potrafi nazwać najważniejsze rzeczy, które zawsze zabiera ze sobą w podróż, co pozwoli mu w swobodnym komunikowaniu się w praktyce.
Strategie uczenia się:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Metody i techniki nauczania:
praca w parach;
praca indywidualna.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie 3 najważniejsze rzeczy zabraliby ze sobą w podróż. Uczniowie odpowiadają na głos i porównują swoje odpowiedzi. Następnie nauczyciel prosi o otworzenie e‑materiału i zapoznanie się ze wstępem.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wraz z uczniami czyta polecenie przed tekstem Il viaggio attraverso l’Italia, następnie prosi uczniów o zapoznanie się z treścią tekstu. Wybrany uczeń ma za zadanie odpowiedzieć na głos na pytanie zawarte w poleceniu.
Uczniowie wykonują polecenia do tekstu Il viaggio attraverso l’Italia.
Nauczyciel omawia z uczniami treść znajdującą się pod poleceniami – omawia zarówno użycie czasowników andare i venire, jak i użycie przyimków z rodzajnikami. Na koniec prosi uczniów o przejrzenie mini‑słowniczka obrazkowego ze środkami transportu.
Uczniowie odgrywają w parach krótkie dialogi z użyciem czasowników andare i venire. Należy utworzyć zwroty zarówno w wersji bezpośredniej, jak i w wersji grzecznościowej, tak, by uczeń musiał dobrać rejestr językowy adekwatnie do sytuacji.
Do końca zajęć uczniowie grają w grę Prepariamoci per il viaggio.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie w zeszycie 5 rzeczy, które naprawdę są dla nich niezbędne w podróży. W miarę możliwości uczniowie próbują nazwać te rzeczy w języku włoskim.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują polecenia do multimedium bazowego oraz zadania z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Dodatkowo uczniowie wykonują ćwiczenia dotyczące preposizioni articolate przygotowane przez nauczyciela.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczeń może nie tylko przejść grę, ale i w obrębie jednego poziomu specjalnie nie wchodzić od razu do „komnaty” z odpowiedzią, tylko cofnąć się do pozostałych „walizek”, czyli minigier rozrzuconych po planszy i wykonać wszystkie możliwe zadania.