Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Dominika Kobylska, Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In un negozio di abbigliamento – W sklepie odzieżowym
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń analizuje i rozumie proste dialogi w sklepie odzieżowym.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi w sklepie odzieżowym.
Uczeń dyskutuje w sytuacjach komunikacyjnych dotyczących robienia zakupów w sklepach z ubraniami.
Uczeń wykorzystuje zaimki wskazujące.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane na lekcji struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe i kognitywne.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
laptop lub komputer z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie słowa związane z zakupami w sklepie odzieżowym już znają. Czy wiedzą, jak zapytać o rozmiar i cenę ubrania?
Następnie wyjaśnia uczniom cele lekcji. Zwraca uwagę na fakt, iż polskie i włoskie rozmiary różnią się od siebie. Uczniowie okrywają te różnice, czytając tekst z sekcji Przeczytaj i wykonując polecenie. Zamieniają rozmiary europejskie na włoskie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady użycia zaimków wskazujących, które ułatwią im przeprowadzenie rozmowy w sklepie.
Następnie prosi uczniów, żeby przeanalizowali mapę interaktywną (multimedium) i zwrócili uwagę na zwroty, które mogą im się przydać podczas zakupów w sklepie odzieżowym (np. digitare il PIN, pagare con il bancomat, che taglia porta?).
Uczniowie zapoznają się z multimedium i wykonują 3 polecenia, które się pod nim znajdują.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy sądzą, że będą w stanie przeprowadzić rozmowę w sklepie odzieżowym we Włoszech? Proponuje, aby to sprawdzić i prosi uczniów, aby wcielili się w role sprzedawcy i klienta w sklepie odzieżowym i przeprowadzili krótką rozmowę, wykorzystując poznane na lekcji zwroty. Uczniowie wykonują zadanie w parach.
Praca domowa:
Ćwiczenia interaktywne numer 4, 5, 8 z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Come Convertire Le Taglie Europee In Quelle Italiane. [online]
https://beauty.pianetadonna.it/come-convertire-le-taglie-europee-in-quelle-
italiane‑107660.html [dostęp 24.06.2021 r.]Do powtórzenia kolorów: ilustracja interaktywna z materiału L’arredamento della casaL’arredamento della casa.
Do powtórzenia podstawowego słownictwa związanego z tematem (ubrania, buty): e‑materiał Che cosa compri?Che cosa compri? oraz Dove fai shopping?Dove fai shopping?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Mapa interaktywna może być wykorzystana do powtórzenia przez uczniów słownictwa po lekcji.
Uczniowie mogą nagrać krótki filmik, na którym odtworzą dialogi zaprezentowanie na mapie interaktywnej. Zaprezentować mogą go na kolejnej lekcji swoim kolegom i koleżankom.