Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Alta o bassa? Biondo o bruno? - Wysoka czy niska? Blondyn czy brunet?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne opisujące wygląd fizyczny.
Uczeń powtarza przymiotniki i używa ich w opisie wyglądu.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne, w których przedstawia wygląd fizyczny swój i innych osób.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna;
wszystkie trzy możliwe.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do Internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początek nauczyciel prosi uczniów o wskazanie kilku cech wyglądu zewnętrznego właściwych dla Polaków i Włochów. W przypadku Włochów cechy te mogą być hipotetyczne. W dalszej części lekcji okaże się, które z wymienionych cech zostaną podane także w języku włoskim. Warto już w tej fazie skomentować, że wskazywane cechy są stereotypowe, ale wynikają także z naszego doświadczenia i postrzegania świata. Tego rodzaju wprowadzenie może mieć nie tylko wartość poznawczą, ale również wartość wychowawczą, szczególnie w kontekście treści omawianych dalej – określania różnic i podobieństwa wyglądu między przedstawicielami obydwu nacji.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst źródłowy (min. 2 razy). Zapoznają się z objaśnionym słownictwem. Zwracają uwagę na terminologię służącą do opisu wyglądu zewnętrznego, uzupełniając odpowiedniki włoskie wyrażeń wymienionych w fazie wprowadzającej. Po lekturze tekstu i zaproponowanym zadaniu słownikowym wykonują polecenie towarzyszące: sprawdzenie zrozumienia sensu szczegółowego treści (prawda/fałsz). W tekście właściwym uczniowie zapoznają się informacjami gramatycznymi w zakresie użycia rodzajników nieokreślonych, a także grup rzeczownikowo‑przymiotnikowych pozwalających opisać kogoś w podstawowy sposób, w tym wyrazić pewne modyfikacje znaczeniowe z użyciem „molto” oraz „un po'”. Utrwalenie i podsumowanie lekcji odbywa się poprzez realizację wybranych ćwiczeń z gotowego zestawu. Podczas lekcji można polecić uczniom wykonanie ćwiczeń 1‑5. Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, uczniowie powinni powtórzyć materiał lekcji.
Faza podsumowująca:
W podsumowaniu lekcji uczniowie wykorzystują przyswojone zwroty do opisu siebie i kolegów. Mogą też przygotować i przedstawić opisy znanych powszechnie postaci, ale bez podawania ich imienia i nazwiska, tak, by reszta klasy mogła na ich podstawie odgadnąć, o kogo chodzi.
Praca domowa:
Ćw. 8 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu utrwalenia słownictwa i wprowadzonych struktur.
Na podstawie słownictwa przedstawionego w multimedium, uczniowie formułują na głos zdania opisujące wygląd wybranego kolegi/wybranej koleżanki z klasy. Zadaniem pozostałych uczniów jest odgadnięcie, o kogo chodzi.