Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che cosa compri? - Co kupujesz?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, VII klasa, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa typy sklepów i produkty,
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące zakupów,
tworzy wypowiedzi związane z robieniem zakupów i określaniem cech produktów.
Cele motywacyjne:
Uczeń
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Nauczyciel zachęca uczniów do samooceny własnej pracy.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe
strategie kognitywne
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, że włoskie produkty cieszą się uznaniem ze względu na wysoką jakość i tradycyjne metody wytwarzania i informuje ich, że szczególnie cenione są włoskie produkty spożywcze, odzież, obuwie i samochody. Pyta ich, czy w trakcie zakupów zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktu.
Mówi im, że po zapoznaniu się z lekcją i wykonaniu ćwiczeń będą w stanie opowiedzieć, w jakich miejscach kupują określone produkty oraz opisywać cechy produktów.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z tekstem rozpoczynającym lekcję i wykonali przypisane do niego polecenia. Nauczyciel przypomina uczniom zasady użycia zaimków dopełnienia bliższego.
Nauczyciel daje uczniom czas na obserwację mapy pojęć (multimedium). Mówi, że dzięki niemu utrwalą nazwy sklepów i produktów. Uczniowie zapoznają się z multimedium i następnie wykonują trzy polecenia.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia i w razie konieczności wracają do wyjaśnień zagadnień gramatycznych lub słownictwa z poprzednich jednostek realizowanych w ramach tej samej tematyki.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczniowie powinni wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o wypowiedź na temat tego, w jakich typach sklepów dokonują różnych zakupów. Zadaje im także pytanie na temat ulubionych produktów i prosi o określenie ich cech.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia interaktywne, np. 2, 3, 4.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać mapę myśli podczas lekcji do wprowadzenia lub powtórzenia zagadnień gramatycznych związanych z zastosowaniem zaimków dopełnienia bliższego, a także do utrwalenia słownictwa potrzebnego do charakteryzowania produktów za pomocą podstawowych przymiotników.
Po zapoznaniu się z treścią mapy interaktywnej uczniowie mogą wykonać własną mapę w formie pisemnej. Zadaniem uczniów jest wypisanie wszystkich nazw sklepów, w których byli sami bądź z rodzicami w przeciągu miesiąca, i wypisanie przynajmniej dwóch rzeczy, które można kupić w każdym z nich. Mapy następnie prezentowane są na forum klasy, bądź sprawdzone indywidualnie przez nauczyciela.